Ella i jej sekret

Okładka książki Ella i jej sekret Cath Howe
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Ella i jej sekret
Cath Howe Wydawnictwo: Wilga literatura dziecięca
Jarek Westermark
tajemnica odwaga przyjaźń

Bardzo szybko się ją czyta jest bardzo wciągająca ale mam trochę niedosyt

Bardzo szybko się ją czyta jest bardzo wciągająca ale mam trochę niedosyt

Jako miłośnik grozy, czasem robię sobie skok w bok w inny gatunek literacki z własnej woli, a czasem sytuacja tego wymaga, tak jak w tym przypadku, gdy trzeba dziecku poczytać na dobranoc.

Postanowiłem wrzucić ocenę tej książki, by zwrócić uwagę na pewną rzecz.
W tym celu wyjątkowo zacznę od ocen na tym portalu, których sporo jest tu na ocenę od 8 do 10. Poważnie ? Jest to tak wyjątkowe dzieło literackie ? Fabuła jest tu tak złożona, a postacie tak niejednowymiarowe ?
Powiem jeszcze przed skończeniem tej recenzji że moja ocena to 5 i nie świadczy ona o tym, że to zła książka, wręcz przeciwnie, świadczy to o tym, że jest to idealna książka dla DZIECKA. Dlaczego, już tłumaczę.

Sama historia jest prosta i skupia się na trzech dziewczynkach Elly, Molly i Lydii. Wszystkie trzy dziewczynki mają proste, niezłożone charaktery

Molly- zamknięta w sobie dziewczynka która musiała szybciej dorosnąć, by sprostać sytuacji życiowej i chyba ta postać jest najlepiej przedstawiona w tej książce, jest jakaś.

Lydia- Jest to ta zła postać która robi złe rzeczy bo jej rodzice są bogaci i chce być fajna. Postać ta jest jednowymiarowa i przerysowana jak tylko się da. Za jej postępowanie nie stoi żadna motywacja.

Ella- zagubiona dziewczynka, nowa w klasie, robi złe rzeczy, by się przypodobać innym koleżanką. Podobnie jak wyżej, także jednowymiarowa postać

W sumie Ella aż tak nie różni się od Lydii, obie wyrządzają krzywdę Molly dla własnych korzyści, a jednak Cath Howe z jednej robi czarny charakter, a z drugiej bohaterkę. Ale zostawmy to, bo to rozkmina dla dorosłych, a książka jest przecież dla dzieci.

I właśnie jako książkę dla dzieci w wieku około 7-11 lat bardzo ją polecam, jest to prosta, nieskomplikowana, a przez to łatwa do zrozumienia historia dla naszych pociech i takie książki na ocenę od 4-6 sprawdza się dla nich idealnie.

Tak drodzy rodzice, może czas przyjąć do wiadomości, że nasze dzieci nie czytają wielkich dzieł ocenianych 10/10, czy książek które zapisały się w literaturze, a średniawki z prostmi, nie raz zabawnymi historiami które dają im radochę.

Moja ocena 5/10

Postanowiłem wrzucić ocenę tej książki, by zwrócić uwagę na pewną rzecz.

Po przeczytaniu książki dochodzę do wniosku, że powinna nosić inny tytuł. Autorka wprowadziła dwie bohaterki o bardzo podobnym problemie. Na przykładzie każdej z nich ukazała, jak sobie z tym problemem można poradzić. Lub nie.
Do dwóch bohaterek dołącza trzecia, która rości sobie prawo sterowania całą sytuacją. Taki „trójkątny” układ jest wpisany w kanwę nieco „thrillerową”, bo mamy tutaj tajemnice, mroki, strachy, szantaże i inne podlegające karze uczynki. Wina. To chyba główny problem „Elli...”.
Każdy popełnia błąd – mały czy duży – szkopuł w tym, jak zachowamy się, przyjmując na siebie karę.

Książka warta przeczytania i kupna w ramach NPRCz. Lektura obowiązkowa dla wszystkich manipulantów i ich ofiar oraz dla wszystkich zagubionych w trudach życia codziennego. I małych i dużych.

Więcej na:

Obyczajówka opowiadająca o dziewczynie która miała wielki sekret jak dla niej . Moim zdaniem ten jej sekret nie jest jakiś straszny i mógłby być troszeńkę lepszy. Ale jeżeli chodzi o całą książke to była dobra. Polecam każdemu kto lubimy obyczajówki.

Mała książka o wielkich problemach, o wielkich problemach dziewczynki imieniem Ella. Niejeden dorosły załamałby się pod brzemieniem, które musi dźwigać kilkulatka. Dorośli niestety nie stają na wysokości zadania. Ella musi borykać się z problemami samotnie.
To książka, którą powinni przeczytać wszyscy. Dorośli, żeby zrozumieć, że problemy dzieci często przerastają nasze, dzieci, żeby zrozumieć siebie i rówieśników, którzy czasami są "inni". Najlepiej poczytajmy wspólnie, a później porozmawiajmy o problemach Elli i jej rodziców.

Ach, jaka Ella jest samotna!
Nowa w szkole, nowa w okolicy.
Tata nieobecny, mama zapracowana, brat za mały.
Czy dlatego 10-letnia bohaterka książki "Ella i jej sekret"
ulega manipulacjom Lydii - popularnej koleżanki z klasy?

O wszystkim opowiada sama Ella.
Poznajemy też jej listy do ojca.

Autorka Cath Howe niezwykle subtelnie odkrywa kolejne karty.
Poznajemy sekret Elli, poznajemy też inne sekrety.
Jesteśmy zdumieni i poruszeni.

Ale to nie jest książka tylko o tajemnicach.
Znajdziemy tu m.in. miłość do fotografii,
choroby, manipulację, szantaż, szpiegostwo,
potrzebę akceptacji, przyjaźń, odpowiedzialność.

Ella próbuje dostosować się, znaleźć swoje miejsce w nowym środowisku,
zaskarbić sobie przychylność Lydii i innych dziewcząt.
Ulega Lydii i nie czuje się z tym komfortowo, ale brnie w to dalej...
Musi dokonać wyboru.

Mądra historia i jakże prawdziwa.
Pokazuje dylematy dziecka po przeprowadzce oraz... niedoskonałych dorosłych.

Piękna historia i pięknie napisana!
Gorąco polecam!

Ach, jaka Ella jest samotna!
Nowa w szkole, nowa w okolicy.
Tata nieobecny, mama zapracowana, brat za mały.
Czy dlatego 10-letnia bohaterka książki "Ella i jej sekret"
ulega manipulacjom Lydii - popularnej koleżanki z klasy?

O wszystkim opowiada sama Ella.
Poznajemy też jej listy do ojca.

Autorka Cath Howe niezwykle subtelnie odkrywa kolejne karty.
Poznajemy sekret Elli,...

• Dla dzieci i młodzieży
  • Ebooki
  • Książki Alicji
  • Chce mieć

Dodaj cytat z książki Ella i jej sekret