Ci inni za murem

Okładka książki Ci inni za murem Marta Kruczek
Okładka książki Ci inni za murem
Marta Kruczek Wydawnictwo: Wydawnictwo Poligraf fantasy, science fiction
Wydawnictwo Poligraf
2019-03-12
2019-03-12
zombie fantasy

Główna bohaterka Mila wraz z przyjaciółmi odwiedza park rozrywki, w którym zamieszkują zombi. Mieszkańcy parku dotknięci chorobą, nocami zmieniają się w silnych i nie panujących nad sobą potworów. Przyjaciel Mili, zakochuje się w jednej z zamieszkującej osadę dziewczynie. Jednak dochodzi do serii trzech zabójstw. Główna bohaterka postanawia odkryć prawdę.
Książka mi się nie podobała. Może fabuła fajna, ale strasznie niedopracowana. Pisana bardzo prostym językiem, aż za prostym, jakby pisała to 15-latka. Często były używane powtórzenia, co nie czytało się fajnie. Jedynym plusem jaki widzę w tej książce było to że jest krótka więc długo się z nią nie męczyłam.

Książka mi się nie...

Krótka historia (licząca ok.200 stron) opowiadająca o ludziach - polskich zombie. W dzień są normalnymi ludźmi, jednak nocą zmieniają się w potwory, które zabijają z zimną krwią wszystko co żywe. Żyją w zamkniętej osadzie- takim „parku rozrywki” dla zwykłych ludzi. Każdy może ich poznać, nawiązać znajomość, zobaczyć ich w nocy w akcji.
Czwórka naszych bohaterów : Mila, jej chłopak - Michał, jej przyjaciel- Tomek oraz Ewelina- dziewczyna Tomka, postanawiają zwiedzić ten „dziwny” park rozrywki, poznać prawdziwych zombie.
W trakcie pobytu w tym dość niepokojącym miejscu poznają prześliczną Karolinę, która należy do osady zombie. Z czasem również zaczynają się dziać niebezpieczne rzeczy, tj. stopniowo giną w tajemniczych okolicznościach znajomi Mali. Pragnie ona rozwikłać zagadkę kto zabija.
To moje pierwsze spotkanie z autorką. Pierwsza połowa nawet mi się podobała, jednak odkąd zaczęli ginąć ludzie, akcja gnała „na łeb, na szyję”. Dużo dziwnych zdarzeń, niewyjaśnionych do końca okoliczności … sztucznych dialogów…No coś mi nie pasowało.
Jak ktoś czyta „zombie” myśli sobie pewnie: „o będzie groźnie, bestialsko i wszędzie pełno krwi”. Nic bardziej mylnego. Jest tu trochę fantasy, kryminału, thrillera, a nawet romansu- taki kogel mogel; misz- masz wielu gatunków.
Dla mnie ta opowieść jest za krótka i zbyt chaotyczna. Mam wrażenie, że autorka nie powiedziała ostatniego słowa… chyba będzie kontynuacja🤔 , za którą chwycę, bo może znajdę odpowiedzi na moje pytania po tej lekturze😉
Moja ocena to 5/10.

Czwórka naszych bohaterów : Mila, jej...

Daje takie 3/10 .

Książeczka słaba . Co tu dużo pisać. Autorka niestety mieszała strasznie . Dobrze że książka ma nie całe 200 stron , bo zajęła tylko trzy godziny mojego życia :) następnym razem bym nie sięgnęła po książkę napewno . Pomysł i zarys spoko ale chyba autorka dużo się naczytala Mroza i chciała napisać coś na jego kształt ^^ myślę że książka idealna dla gimnazjalistów . . ....

,, Ci inni za murem" Marta Kruczek
Ocena: 3/10
,, Kochanie kogoś i bycie przez niego kochanym to najpiękniejsza rzecz na świecie."
~
Pozwoliłam sobie nie opowiadać o czym jest książka, gdyż dla mnie tył książki, a fabuła w środku to niebo,a ziemia. Ta recenzja będzie totalnie nie w moim stylu, ale inaczej nie potrafię. Gdyby był jakiś spoiler, a raczej będzie to przepraszam.
~
Zacznę od pozytywów tej książki:
- genialna okładka - jeden cudowny cytat
- niebanalne imiona bohaterów
- debiut autorki
- brak widocznych dla mnie błędów ortograficznych czy innych
No i na tym tak naprawdę koniec.
~
Zacznę od tego, że naprawdę tył książki mnie zaintrygował. Totalny nowy pomysł na historię o zombie z jakim się jeszcze nie spotkałam. Jednakże mowa tutaj o tragedii, niebezpiecznej sytuacji, czy walkę o swoje życie i bliskich. Czy tak było, a no nie dla mnie. Faktycznie dochodzi tam do zabójstwa. Nawet najlepszego przyjaciela, później innych osób, ale dla mnie to takie jałowe było. Naprawdę podczas czytania tej historii zero emocji. Czułam się jakby ktoś tą książkę ścisnął jak gąbkę i ją wszystkiego pozbawił. Główna bohaterka najpierw wszystkiego się boi, później lubi zombie,próbuje udowodnić ich niewinność, następnie znowu nie, i tak w kółko. Miałam wrażenie, że choruje na jakąś dwubiegunowość. Następnie chłopak głównej bohaterki cukierkowaty ideał, ani grama wady. Ciągle mówi kochanie, nie będzie krzyczał na dziewczynę i nie unosi się gniewam. No i oczywiście nie umi się na nią gniewać.No ja nienawidzę takiego idealizowania. Tomek-przyjaciel tej dwójki kocha nad życie swoją dziewczynę Ewelinę. Jednak, gdy tylko zobaczył Karo (zombie) od razu się w tej zakochał. No i wielki dylemat ludzkości, która lepsza. Podkreśle, że PO PIERWSZYM SPOTKANIU. No jak się okazuje z wzajemnością (kto by się spodziewał). W miarę dobrymi postaciami była właśnie Ewelina i Karo. Gdy wszyscy zastanawiają się i zadziwiają nad osobą, która może zabijać tak naprawdę, gdy tylko się pojawia można już to przewidzieć.
Zapomniałam wspomnieć, że akcja dzieje się w mieście zamkniętym, gdzie turyści przyjeżdżają i mogą oglądać zombie. Noc w hotelu kosztuje 300 zł z czego Michał (chłopak) pracuje w sklepie z częściami, a Mila (główna bohaterka) jest agentką nieruchomości. Przesłałam liczyć ile oni są dni tam gdy minęło 4, a to oznacza 1200 zł. Jak to jest możliwe, że mają aż tyle pieniędzy. Zakończenia nie skomentuje.
~`
Tak więc ja osobiście nie polecam, ale jak wiadomo lepiej samemu się przekonać. Każdy ma inny gust.

,, Ci inni za murem" Marta Kruczek
Ocena: 3/10
~

Dawno nie czytałam książki z poczuciem, że marnuję czas i tylko moja uparta natura każe mi ją skończyć. Ten debiut niestety jest bardzo zły. Zaczynając od tego, że już od pierwszej strony czułam się jakbym czytała pamiętnik napisany jako zadanie domowe gimnazjalistki z bujną wyobraźnia i dużymi brakami z j. polskiego. Do tego zbyt duże podobieństwo do innych książek, choćby "Przejścia" Cronina - nawet imie dziewczynki było tam podobne. Fabuła kompletnie nie porywała. Bohaterowie są bezpłciowi, płytcy i zwyczajnie głupi. Ich reakcje są skrajnie niedostosowane - nie wyobrazam sobie takiego zachowania w chwili śmierci przyjaciela w realnym zyciu. Dialogi męczą okrutnie - są bez sensu, często przesłodzone, innym razem zbyt agresywne. Akcja toczy się szybko, ale wątki się nie łączą. Mamy wycieczkę, romans, gwałt, z którego dziewczyna w 5 minut przechodzi do porządku dziennego, morderstwo, ucieczkę i chorobę psychiczną. Pomiędzy tym kilka scen seksu między Miłą a Michałem. Aaaa no i jeszcze zombi, które nie ma nic wspólnego z zombie. Sam wątek miłości tej dwójki też przywołuje na myśl okres bliższy nastolatkom niż dorosłym, poważnym ludziom. Nastawiłam się na zupełnie inna książkę, co nie byłoby problemem gdybym w zamian dostała coś ciekawego. Niestety, jestem bardzo na nie i żałuję, że nie potrafiłam jej odłożyć nie kończąc.

Książkę przeczytałam jako BT. To była straszna strata czasu 😂🤣😂 Całe szczęście, że jest to bardzo krótka powiastka i szybko się ją czyta. Historia jak dla mnie miejscami komiczna. Beznadziejne dialogi, wiele wątków zupełnie niepotrzebnych. Brak emocji, brak zamknięcia historii, trochę się to kupy nie trzymało. Na plus jest to, że mnie rozbawiła, miejscami nawet do łez.

Wiem że to debiut młodej autorki. Jednak czyta się to jak jakiś zapis pamiętniczka piętnastoletniej dziewczynki. Dialogi są mdłe i ckliwe. Miałam wrażenie że autorka chce wsadzić wszystko na jedną kartkę. Fabuła dla mnie nie trzyma się kupy.
Jest moment gwałtu, ale nie mam zielonego pojęcia po co w tę historię wkręcony. Dodatkowo, zrobiony totalnie po macoszemu.
Ta książka naprawdę mogła mieć potencjał, ale za mało w nim bylo wszystkiego.
Nie ma dla mnie niczego dobrego w tej książce. No... Oprócz że ma 195 stron i czyta się błyskawicznie.
Nie chce dalej pisać, bo to nic miłego.
Ale... Nie polecam!

Ta książka...

Czytam czytam i doczytać nie mogę..jak jest u Was z książkami, które pociągają Was tylko w jakimś stopniu a nie pochłaniają w całości? 😉

Takie rozmyślania miałam podczas czytania "Ci inni za murem" autorstwa Marty Kruczek. Książka opowiada o grupie przyjaciół, którzy pragnąc jakiejś odmiany w swoim życiu wybierają się do wyjątkowego parku rozrywki - miasta zombi. Zamieszkują je ludzie, którzy w wyniku choroby, pod osłoną nocy zmieniają się w nieczułe i bezlitosne istoty żądne krwi. Główna bohaterka Mila od początku jest negatywnie nastawiona do całego wyjazdu. Jej obawy potęguje fakt, iż jej najlepszy przyjaciel zakochuje się w Karo, mieszkance miasta. Ta wzajemna fascynacja dwojga ludzi doprowadza do serii trzech morderstw. Mila chcąc odnaleźć zabójcę ukochanego przyjaciela rozpoczyna niebezpieczną grę, w której musi walczyć o życie swoje i bliskich.

Cała historia rozgrywa się w Polsce. Poznajemy po krótce 4 głównych bohaterów oraz ich wzajemne relacje. Mila jest młoda i do nieprzytomności zakochana w swoim chłopaku Michale. Jej przyjaciel Tomek związany jest z znienawidzoną przez pozostałych Eweliną. Opowieść o tej grupie to historia nie z tej ziemi. Ludzie zombie żyjący w odizolowaniu, ale jednak za dnia normalnie spotykający się z turystami. Rano rozmawiasz ze znajomą, a wieczorem patrzysz jak rzuca się ona na biedne, niewinne zwierzę. Cała książka utrzymana jest w nurcie przerażenia głównej bohaterki Mili. Patrzymy na świat jej oczyma. Przeczytałam całość bardzo szybko, ale niestety treść do mnie nie przemówiła. Możliwe, iż to przez fakt, że rzadko kiedy podoba mi się fantastyka. Z drugiej strony jednak wątek kryminalny był bardzo ciekawy i sama w życiu nie wpadłabym na to, kto jest mordercą. Autorka wplotła w treść wiele problemów, z którymi stykają się ludzie tj. odizolowanie, odrzucenie przez rodzinę, gwałt, nieuleczalną chorobę. W ten sposób czyniąc książkę niejako studium społecznym.

Książkę odebrałam za punkty w portalu @czytampierwszy.pl

"Już jako mała dziewczynka bałam się duchów i wszelakich potworów. Moja babcia, widząc to, powtarzała mi: „Nie musisz bać się zmarłych! Żywi są o wiele niebezpieczniejsi!”. Babcia miała rację, i to jeszcze jak!".

Nigdy nie wiem jak mam oceniać czytelniczy debiut. Dać mu szansę i "przymknąć oko" na ewentualne niedociągnięcia, czy na podstawie pierwszej książki trzymać się wrażenia jakie na mnie wywarła w odniesieniu do kolejnych? Podobno pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. "Ci inni za murem" to książka, która już przez okładkę trochę "manipuluje" wrażeniem czytelnika. Otóż ja również padłam tej iluzji jakoby miała to być historia z wojną w tle, jednakże było zupełnie inaczej. Dostajemy historię, tak naprawdę historyjkę o zombii, którzy tak nie do końca są zombii. Rozumiecie coś z tego?

Dlaczego napisałam, że otrzymujemy historyjkę, a nie historię?
Czytając "Tych innych..." poczułam się tak jakbym cofnęła się te kilkanaście lat do tyłu i czytała średniej jakości opowiadania tworzone przez nastolatków, podziękowania dla autorki za tą możliwość. Dlaczego zombii nie są zombii? Odpowiedź jest prosta otóż zombii u Pani Marty Kruczek nie jedzą mózgów, a za dnia są ludźmi, z którymi spokojnie można by się zaprzyjaźnić. Zmieniają się "pod osłoną nocy" w potwory, które mogą zabić każdego kto się im nawinie na radar. Widać, że autorka się starała, chciała nawet coś zrobić z bohaterami: Milą, Tomaszem, Michałem i Eweliną wprowadzając ich w świat zombii, którzy nie są zombii. Chciała po swojemu stworzyć "ludzkie potwory" co nie do końca jej wyszło. Do tego podejście do morderstwa trójki bohaterów. Wydaje mi się, że autorka poszła tutaj po najmniejszej linii oporu.

To co mogę przyznać na plus dla fabuły to emocje i sam pomysł na stworzenie miejsca jakim jest odrębne miasteczko, tzw. "strefa", gdzie żyją "inni", historia Karo oraz jej matki, która jest naprawdę intrygująca. Autorka zakończyła książkę w takim momencie, że można wyczekiwać kontynuacji i gdyby oddała zombiakom co zombiackie, to mogłoby z tej historii wyjść coś naprawdę ciekawego, a tak być może druga część o ile się taka pojawi, ma szansę stać się dużo lepszą od części pierwszej. Trzymam kciuki za panią Martę, aby właśnie tak było.

Podsumowując: "Ci inni za murem", nie przemówiły do mnie jakoś specjalnie, plus dla autorki dla starania, historię Karo oraz jej matki, która powtórzę raz jeszcze jest intrygująca oraz zakończenie, które daje nadzieję na drugą część.

Książkę zrecenzowałam dzięki portalowi czytampierwszy.pl

,, Ci inni za murem" to debiut Marty Kruczek. Sięgając po ta książkę spodziewałam się bardziej tematyki wojennej, z uwagi na okładkę. I pasuje tu zdecydowanie powiedzenie,, nie oceniaj książki po okladce". 😀 Bardzo się zdziwiłam, kiedy okazało się, że jest to historia grupy przyjaciół, która wybrała się do miasteczka zamieszkanego przez... Zombie. Czytało się dosyć szybko i łatwo. Książka bardzo bogata w dialogi i wątki, które nie wnoszą nic do całej historii. To moja pierwsza książka o zombie, ale raczej nie sięgnę już po inne o tej bądź zbliżonej tematyce. Całość oceniam jako średnia, bez porywów i drgania serca książkę dla młodzieży.

• Polskie
  • Dysk
  • Young adults/New adult/Młodzieżówki
  • Książki niedokończone

Dodaj cytat z książki Ci inni za murem