Obcy

Okładka książki Obcy Alan Dean Foster
Okładka książki Obcy
Alan Dean Foster Wydawnictwo: Vesper Cykl: Obcy (tom 1) Seria: Obcy fantasy, science fiction
Obcy (tom 1)
Obcy
Alien
Vesper
2019-11-09
1992-01-01
2014-04-30
Piotr W. Cholewa

Tam, gdzie nie słychać twojego krzyku

Załoga „Nostromo” wybudza się z hibernacji. Do siedmioosobowej grupy dociera sygnał, który może być wezwaniem pomocy. Zgodnie z zasadami, wyruszają, aby go zbadać. W trakcie poszukiwań jeden z członków załogi zostaje zainfekowany przez obcą formę życia.

„Obcy” to w teorii książka, którą napisał Alan Dean Foster. W praktyce to powieść, która powstała na bazie scenariusza filmowego przygotowanego już wcześniej. Autor więc jedynie przekształcił to, co pojawiło się na ekranie kina w wersję tekstową. I jak to wyszło? Cóż, przeciętnie.
Filmowy „Obcy – ósmy pasażer Nostromo” to niezwykle klimatyczny horror fantastyczno-naukowy, który mimo upływu lat wciąż się broni. Choć oglądałam ten film parę dobrych lat temu to wciąż pamiętam, że zrobił na mnie wrażenie, mimo że nie był już przecież najnowszy. W książce tego w ogóle nie dostrzegłam. To bardzo prosto napisana, dość lekka historia, której autor po prostu nawet nie próbuje budować klimatu.
Dla filmu bardzo istotny jest też aspekt wizualny. Design obcego jest przecież zupełnie ponadczasową ikoną kina. Film oczywiście nie jest w stanie tego pokazać, ale autor wcale nie skupia się na tym, by to dobrze wymalować słowami.
Hipotetycznie jednak książka mogłaby wejść nieco głębiej w bohatera, skupić się na jakiś wewnętrznych rozterkach bohaterów czy pokazać nieco więcej świata otaczającego postacie. Ale i tego kompletnie tu nie zauważyłam. Powieść opiera się bardzo mocno na dialogach, a bohaterowie są dość niemrawo, zlewają się w jedną masę. Gdybym nie znała filmu, prawdopodobnie nie czułabym żadnych większych emocji w stosunku do żadnego z nich. No może poza kotem, Foster zwraca na Jonesa całkiem sporo uwagi.
Mimo tego jednak tę książkę czyta się dość lekko. Często w podobnych adaptacjach styl pisania jest dość toporny, nieprzyjemny. Tego, na szczęście akurat, tutaj nie zauważyłam. To nie jest długa powieść, a przez całkiem sprawnie (choć nie klimatycznie) prowadzoną narrację można ją naprawdę bardzo szybko pochłonąć.
Widzę sens czytania tej książki w kilku, dość specyficznych przypadkach. Po pierwsze wtedy, jeśli boicie się sięgnąć po film, a jednak chcecie zapoznać się z tą klasyczną historią. Książka nie jest aż tak straszna, a przynajmniej pozwoli Wam zrozumieć fabułę lub z mniejszym lękiem zapoznać się z wersją filmową. Może też sprawdzi się, jeśli bardzo lubicie ten film i chcecie pozostać w tym świecie dłużej. Poza tym samo wydanie Vespera jest całkiem ładne (choć chyba klejone),miło leży w rękach i po prostu takie książki „miło się posiada”.
Dlatego osobiście jestem dość neutralnie co do tego tytułu nastawiona. Spodziewałam się, że książka da mi nieco więcej, ale nie męczyłam się w trakcie czytania i choć zdecydowanie bardziej preferuje filmowy oryginał to jako książkowy zapychacz czasu „Obcy” może się nawet sprawdzić.

Zazwyczaj filmy są adaptacją książek a tu mamy sytuację odwrotną. Nie powiem, trochę się obawiałem tego. Jednak pióro jest dobre, opowieść wciąga, zamyka nas w ciasnych pomieszczeniach, odczuwamy na jak z łowcy stajemy się ofiarą… Zaletą jak i wadą jest to, że książka jest na podstawie scenariusza i zawiera dużo scen które nigdy nie zostały wyreżyserowane lub nie zostały ostatecznie zawarte w filmie. Niestety nie dowiemy się tu nic więcej o całym „świecie” czy o głębszych rozterkach bohaterów, historii itp. - książka jak film nastawiona na akcję i to się tu sprawdza.

Jest źle, Foster na sucho przepisywał scenariusz nie dając z siebie jako pisarza zupełnie nic. Dla osoby, która nie zna filmu książka byłaby nieznośnie nudna. Sam znam film na pamięć, książka była pozbawiona klimatu i grozy, czegokolwiek. Nawet bohaterowie stali się nudni i mało ciekawi.
Wydanie Vesper zawiera w sobie grafiki, które też są okropnie chybione, takie nie wiadomo co.

Naprawdę dobre czytadło. Uwielbiam film a książka jest napisana na jego podstawie. Szkoda jednak że nie wybiega poza scenariusz filmu.. Brakuje jakiegoś zaskoczenia.

Alan Dean Foster jest autorem wielu książek science fiction, w tym powieści opartej na kultowym filmie "Obcy" Ridleya Scotta. Jego adaptacja filmu w formie książki pod tytułem "Obcy" rozwija historię i świat przedstawione w filmie, a także zgłębia psychologię postaci i zdarzeń. Foster wplata w swoją narrację elementy grozy, napięcia i tajemnicy, co czyni tę książkę przyciągającą dla fanów zarówno kina science fiction, jak i literatury tego gatunku.

Nie ma chyba osoby, która by nie oglądała filmu "Obcy 8 pasażer Nostromo", klasyczny film w reżyserii Ridleya Scotta ma szerokie grono fanów na całym świecie, a Sigourney Weaver rolą w filmie zdobyła ogromną popularność.
Książka trzyma bardzo dobry poziom, szata graficzna i rysunki są świetne, akcja bardzo wartka. Do przeczytania w dwa krótkie wieczory.

Świetna książka,to było cudowne przeżycie móc wrócić ponownie do świata Obcego. Biorę się za kolejny tom,to lepsze niż oglądanie filmu,który i tak był świetny.

Świetna książka własnie sobie zamówiłam drugą część.

Świetna książka własnie sobie zamówiłam drugą część.

Świetna lektura zarówno dla fanów filmów jak i gatunku. Z czystym sumieniem polecam każdemu. Wydawnictwo VESPER uraczyło nas pięknym wydaniem.

2062

"Siedmioro ich było. Siedmioro spokojnie śpiących ludzi. Siedmioro ludzi zmierzających w otchłań koszmaru."

Czytało sie to z prawdziwą przyjemnością i narastającym napięciem, pomimo tego, że człowiek już na pamięć zna całą historię! Pierwsze spotkanie Kane'a z Obcym jest obrzydliwe, przerażające i mega działa na wyobraźnię! I choć są różnice pomiędzy przerewelacyjnym filmem a tą powieścią, to jednak uważam, że jedno nie ustępuje drugiemu!

"Nie boję się ciemności, którą znam. Przeraża mnie ciemność, o której nic nie wiem.

Polecam mega!

Można jeszcze dorwać gdzieś tam stare wydania, ale dla kolekcjonerów Vesper się postarał.

• Horror

Video