Głosy. Co słyszał morderca?

Okładka książki Głosy. Co słyszał morderca? Dionisios Sturis, Ewa Winnicka
Okładka książki Głosy. Co słyszał morderca?
Dionisios SturisEwa Winnicka Wydawnictwo: Audioteka reportaż
reportaż
Głosy. Co słyszał morderca?
Audioteka
2019-02-01
2019-02-01

Okładka książki Jak się starzeć bez godności Magdalena Grzebałkowska, Ewa Winnicka
Jak się starze... Magdalena Grzebałko...
Okładka książki Staś na tropie. Jak prawie zostałem piłkarzem Staś Łazarewicz, Ewa Winnicka
Staś na tropie... Staś Łazarewicz, Ew...

Dobrze zrealizowany audioserial, wstrząsające historia ale praca reporterów dla mnie zostawia wiele do życzenia. Dużo rozdmuchiwania drobnych faktów i teoretyzowania. Generalizowanie i sporo konformizmu, pytania do specjalistów bardzo uogólnione a do tego dygresje, które czasami były zbyt rozległe.

Doskonale zrealizowany reportaż. Autentyczne nagrania z wywiadów z rodzinami i świadkami tragedii na Jersey, inscenizacje aktorskie, niepokojąca oprawa , świetne tłumaczenia i wreszcie - znakomita narracja. To jest pozycja z kategorii "must be" reportażu kryminalno- obyczajowego.

wstrząsająca
ale nie tylko treścią
bardziej zawartymi tezami które subiektywne odbieram i zaopniowałem wewnetrznie wedlug własnego doświadczenia i zdania
masłomaślane ta moja ocena ale treść i przekaz reportażu ważne i mocne
audioserial , jego forma, plan .. super
chce więcej

wstrząsająca
ale nie tylko treścią
masłomaślane ta moja ocena ale treść i przekaz reportażu ważne i mocne
audioserial , jego forma, plan .. super
chce więcej

Świetnie zrealizowany reportaż. Szkoda tylko że rozmowy z ludźmi nie były nagrane w lepszych warunkach, ale pewnie to dlatego, że nie nagrano ich z myślą o wersji audio. Bardzo obiektywny i angażujący. Duża wnikliwość w szczegóły i detale a przy tym nienudna! Mistrzostwo!

Bardzo mocna, dobrze zrobiona literatura faktu. Jeśli ktoś był na emigracji to będzie czuł całą historie na sobie. Dla osób odpornych psychicznie ze względu na dramatyzm opisanych wydarzeń.

Bardzo dobry reportaż. Wstrząsająca historia ukazująca bezmiar bezsilnosci i zawiedzionych nadziei (polskich) imigrantów, wierzących, że jadą do własnego Eldorado. Szkoda, że sprawca odmówił jakiegokolwiek kontaktu z dziennikarzami, dzięki czemu obraz tej masakry byłby pełniejszy. Świetnie nagrany audiobook. UWAGA : nagranie zawiera bardzo drastyczne opisy !

Swietne słuchowisko. Wiem, że niektórzy narzekają na lektorów, ale jak dla mnie są świetni. Temat tez super ujęty.

akurat słuchałem tej pozycji. Słuchowisko z podziałem na role ale nie ze wszystkim się zgadzam, zwłaszcza z tym co mówią na koniec.
Przecież ludziom nikt nie każe wyjeżdżać.

Przecież ludziom nikt nie każe wyjeżdżać.

Niesamowity, wciągający, świetnie napisany i jeszcze lepiej zrealizowany reportaż. Przyznam, ze dla mnie jest to wzorcowy przykład jak powinno się realizować reporterskie słuchowiska oparte na faktach.

Autorzy, którzy napisali książkę "Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey" przystępując do nagrania jej wersji dźwiękowej (audiobooka) nie starali się okroić, a następnie zwyczajnie jej przeczytać. Oni stworzyli jej nową, bardziej poruszającą zmysły i wyobraźnię wersję - a to dlatego, że użyli w niej autentycznych nagrań z przeprowadzanych rozmów, a także rejestrowanych na bieżąco (już podczas pracy nad materiałem) opinii.

Autentyczność - to słowo klucz, które jest ostoją "Głosów". Nie ma tu żadnej próby dopasowywania wydarzeń do własnych założeń, wszystkie opinie są wyraźnie odseparowane od faktów. Każde nagranie jest opatrzone na wstępie informacją czy jest autentycznie zarejestrowaną rozmową czy rekonstrukcją nagraną z udziałem lektorów. Autorzy już na etapie pracy nad reportażem, uważnie czuwali nad dźwiękowym zapisem, tego czego są świadkami. Dzięki temu mamy dostęp do czasem niedoskonałych, ale niesamowicie wiarygodnych nagrań z pierwszej ręki.

Mnóstwo wysiłku musiało kosztować ułożenie tego całego materiału w tak spójną i jednocześnie intrygującą opowieść. Autorzy nie próbują "być niewidzialni", świadomie i bezwzględnie wychodzą z roli wszechwiedzącego narratora i opowiadają o swojej podróży na wyspę Jersey, o próbie przebicia się przez wyspiarską niechęć do opowiadania o wydarzeniach rzucających złe światło na ich okolicę. Docierają do świadków potwornej zbrodni, odtwarzają jej przebieg (w każdym momencie zaznaczając słuchaczom, co opiera się na faktach, co na relacjach świadków a co na czystych domysłach).

Słuchowisko polecam wszystkim miłośnikom reportażu, ale również wielbicielom kryminałów, thrillerów prawniczych i dramatów psychologicznych. Sama opowieść jest fascynująca i poruszająca, choć - jak to w prawdziwym świecie bywa - bolesna i niejednoznaczna.

Trzymające w napięciu. Jedyny minus za jakość nagrań niektórych wywiadów.

Trzymające w napięciu. Jedyny minus za jakość nagrań niektórych wywiadów.

• Audiobooki
  • Reportaż

Dodaj cytat z książki Głosy. Co słyszał morderca?