Nie ma cnoty bez przyjemności. Życie moralne jako przyjaźń z Bogiem

Okładka książki Nie ma cnoty bez przyjemności. Życie moralne jako przyjaźń z Bogiem Jean-Marie Gueullette OP
Jean-Marie Gueullette OP Wydawnictwo: W drodze religia
religia
W drodze
2019-01-01
2019-01-01
Agnieszka Kuryś

Taka niby niepozorna książeczka kupiona na stronie dominikańskiego wydawnictwa za niespełna 5zł, a jednak perełka. W przystępny i rzeczowy sposób wyjaśnia trzeźwą naukę o moralności św. Tomasza z Akwinu, jego podejście do cielesności i przyjemności. Dzięki publikacji możemy też zrozumieć pochodzącą jeszcze ze starożytności koncepcję intelektualizmu etycznego, przejętego przez św. Tomasza, a także etyczną teorię cnót - co wiąże się z inną niż współczesną specyfiką sumienia.

Autor skromnie nadmienia, że to jedynie "wprowadzenie do wprowadzenia", jednak w rzeczywistości jest to bardzo treściwa i praktyczna lektura. Minusem jest natomiast trochę stereotypowe traktowanie stoicyzmu w jednym fragmencie, jako nauki o pozbyciu się emocji. W rzeczywistości stoicy zgodziliby się ze św. Tomaszem - chodzi o podporządkowanie emocji rozumowi. Nie jest to jednak duży minus, książkę jak najbardziej polecam (teologię moralną Tomasza również),zwłaszcza w cenie jak za paczkę chipsów.

Warto przeczytać!

Jak napisał sam autor, książka jest wprowadzeniem do wprowadzenia do teologii moralnej św Tomasza z Akwinu. I rzeczywiście tak jest. Syntetycznie i sprawnie przechodzimy przez Summę, zgłębiając się w Tomaszową sztukę życia i poszukiwanie szczęścia. Ojciec Gueullette zachęca nas, jak mówi podtytuł, do przyjaźni z Bogiem.

Żeby było jasne, generalnie punkt wyjscia jest metafizyczny, a metafizyka nie jest łatwa. Człowiek to byt, który składa się z duszy i ciała, dusza to rozum i wola, rozum może być spekulatywny lub praktyczny itd. Autor raczej nie zderza się z myślą współczesną. Wątki psychologiczne, kwestie socjologiczne czy biologiczne jako przyczyna podejmowania takich, a nie innych decyzji tu nie występują.

Na koniec jedna rzecz, która mnie osobiście drażni, nie tylko w tej pozycji, ale ogólnie u współczesnych reprezentantów tradycji etyki cnót. Chodzi mi o samo pojęcie "cnota", które, jak sądzę, przeciętny odbiorca identyfikuje dziś z dziewictwem. Na starcie powoduje to, że duża część przekazu jest niezrozumiała. Tymczasem wydaje się że bez wielkich trudności można je dziś zastąpić czytelniejszym pojęciem "dobry nawyk" i jednocześnie niejako wpisać się w całą popularną i cenioną literaturę na temat nawyków (np. 7 nawyków skutecznego działania Coveya itd.). Paradoksalnie, w konkluzji książki cnotę i dobry nawyk się ze sobą utożsamia, choć przez większą jej część są to różne pojęcia.

Warto przeczytać!

Żeby było jasne, generalnie punkt...

• Filozofia
  • Zainteresowany
  • Teologia/ Lektura Duchowa

Dodaj cytat z książki Nie ma cnoty bez przyjemności. Życie moralne jako przyjaźń z Bogiem