Okładka książki Animacja społeczno-kulturalna. Współczesne wyzwania. Młodzież i seniorzy jako odbiorcy kultury Mariusz Cichosz, Monika Lewicka, Aldona Molesztak
Mariusz CichoszMonika Lewicka Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Oficyna Wydawnicza Impuls
2019-02-01
2019-02-01
kultura analiza młodzież nauki społeczne

Publikacja stanowi ciekawe kompendium wiedzy na temat animacji społeczno-kulturalnej oraz działań podejmowanych w jej zakresie w odniesieniu do dwóch grup społecznych - młodzieży i seniorów.
Autorzy przybliżają rozumienie pojęcia kultury, genezę i rozwój animacji społeczno-kulturalnej z perspektywy pedagogicznej oraz dokonują charakterystyki badanych grup społecznych.

Z recenzji wydawniczej: "Swoją tematyką praca ta trafia absolutnie w aktualne i pilne potrzeby środowiska naukowego i akademickiego w zakresie rozważań teoretycznych i empirycznych dotyczących animacji społeczno-kulturalnej, mającej przyczyniać się do uruchamiania w środowisku sił społecznych, dzięki którym można dokonywać różnorodnych zmian i których rezultatem byłby harmonijny rozwój społeczności we wszystkich dziedzinach życia. […] Zamieszczone w tym zbiorze rozdziały są odzwierciedleniem inspirującej i ożywionej narracji naukowej. Ilustrują one bardzo dobrze bogactwo koncepcji i teorii pojawiających się na gruncie pedagogiki społecznej i pedagogiki kultury. […]
Książka stanowi w mojej ocenie atrakcyjny naukowo kąsek dla każdego odbiorcy zainteresowanego tematyką animacji społeczno-kulturalnej – rozumianej ostatecznie za autorami jako edukacyjna aktywność i działanie mające na celu pobudzanie do twórczej aktywności i społecznego uczestnictwa, realizowanej na drodze edukacji zarówno środowiskowej, jak i kulturalnej – inspirując i rozwijając poznawczo w tym obszarze tematycznym oraz porządkując pewne kategorie, a także ukazując drogi realizacji określonych idei, koncepcji czy założeń praktycznych. […]
Książka z pewnością będzie cieszyła się zainteresowaniem, ponieważ pod względem zarówno merytorycznym – odpowiedniego poziomu naukowego przedstawianych w niej refleksji – jak i formy przekazu spełnia wszelkie standardy pracy naukowej i dydaktyczno-akademickiej".

Oficyna Wydawnicza Impuls http://www.impulsoficyna.com.pl/katalog/animacja-spoleczno-kulturalna-wspolczesne-wyzwania,2060.html