Podróże literackie. Mickiewicz

literatura podróżnicza
Wydawnictwo Poligraf
2019-03-08
2019-03-08

Książkę mam i znam, a uprzednio przeczytałem zacznie bardziej obszerną biografię Mickiewicza. Ta książka jest przyjemna w czytaniu, na podana z pomysłem, udana mieszanka ciekawostek, ważnych dat i wydarzeń z życiorysu, historycznych i autentycznych miejsc dot. pisarza. Fajna książka, polecam!

Super książka, obrazująca ciekawe miejsca.
Przy niej można się zrelaksować i dowiedzieć się interesujących faktów o pisarzach.!
Polecam wszystkie książki Pani Agnieszki ! ;)

Super książka, obrazująca ciekawe miejsca.
Polecam wszystkie książki Pani Agnieszki ! ;)

Nareszcie ktoś pisze o naszych twórcach w przystępny sposób! I do tego z autentyczną pasją! Mnóstwo zdjęć czyni tę pracę jeszcze bardziej autentyczną. Gratuluję autorce i z całą odpowiedzialnością polecam!

Podróże śladami słynnych polskich pisarzy i poetów są innowacyjnym pomysłem na przybliżenie uczniom ich życiorysów autorstwa polonistki uczącej w jednym z płockich szkół średnich - Agnieszki Zielińskiej. Początkowo prezentowała swoje podróże na prowadzonym przez siebie blogu, z czasem ich ilość poświęcona danemu nazwisku pozwoliła na wydanie ich w formie książkowej.
Całość otwiera, a jakże by inaczej, nasz wieszcz narodowy - Adam Mickiewicz. Dzięki pasji Agnieszki wędrujemy jego ścieżkami, poczynając od miejsca narodzin, czyli znajdujące się na Białorusi Zaosie, poprzez kolejne miejscowości na jego życiowej drodze, takie jak np. Nowogródek, Wilno, Kowno, Petersburg, Krym, Paryż, aż po Stambuł, w którym zakończył swój żywot. W każdym z tych miejsc pani Agnieszka stara się nakreślić rys geopolityczny czasów, w których żył nasz najsłynniejszy wieszcz narodowy, jak także odnaleźć miejsca z nim związane i pokazać je nie tylko czytelnikowi, ale i swoim uczniom. Z rozczuleniem czytałam więc o miejscach związanych z dzieciństwem poety oraz jego życiową tułaczką. A dzięki unikatowym zdjęciom mogłam chociaż przez chwilę poczuć, że sama się tam znajduję.

Całość...

Nie lada zadanie postawiła sobie autorka, pisząc książkę o Wieszczu, ale wybrnęła z niego znakomicie. Nie jestem to typowa literatura podróżnicza, ale fascynująca podróż śladami miejsc, które odwiedził i w których mieszkał Adam Mickiewicz.
Autorka porywa czytelnika w pasjonujące wojaże. Dzięki licznym zdjęciom (na części z nich można zobaczyć autorkę) i snutej opowieści poczułam się, jakby przyjaciółka opowiadała mi o swojej wycieczce (zaczynając od Zaosia, a kończąc w Stambule). Wartością dodaną są cytaty z dzieł Mickiewicza. Niewątpliwą zaletą jest różnokolorowe oznaczenie na marginesach miejscowości, które odwiedził Wieszcz.
Najbardziej zachwyciłam się muzeum w Zaosiu. Można w nim zobaczyć i sprawdzić jak działają XIX-wieczne przedmioty, a nawet przebrać się w strój szlachecki. Jest tam nawet słynna biała sukienka Zosi z "Pana Tadeusza". Cudownie musi być, poczuć klimat dawnych czasów. Przyznam się, że aż zazdroszczę młodzieży, którą autorka zabrała w to wspaniałe miejsce. Taka niezapomniana lekcja na pewno sprawiła, że uczniowie bardziej przychylnie spojrzeli na utwory Mickiewicza.
"Zaosie to jedno z niewielu miejsc, gdzie można przenieść się w czasy Rzeczpospolitej Obojga Narodów i poczuć ducha polskości na nie naszej już ziemi."
Niejednego zaskoczy fakt, że Paryż był niezbyt lubiany przez Wieszcza, a upust emocjom dał w "Panu Tadeuszu". Ze wstydem przyznaję się, że nie kojarzyłam tego fragmentu i bardzo dziękuję autorce za przytoczony cytat.
Z przyjemnością czytałam o pałacu w Śmiełowie, bo sama pochodzę z Wielkopolski.
" W połowie sierpnia 1831 roku Mickiewicz przybył do majątku Antoniny i Hieronima Gorzeńskich w Śmiełowie i zatrzymał się tam na trzy tygodnie w roli rzekomego kuzyna właścicieli oraz nauczyciela ich synów. (...) Echa pobytu w tych stronach brzmią w pisanej dwa lata później epopei. Pierwowzorem Telimeny była podobno (...) Konstancja Łubieńska, siostra właścicielki Śmiełowa. Jej gorący romans z poetą przerodził się później w przyjaźń. Po latach pani Konstancja opiekowała się nawet przez jakiś czas córką Mickiewiczów, Marią."
Obecnie w Śmiełowie znajduje się Muzeum im. Adama Mickiewicza.
Książka Agnieszki Zielińskiej jest idealna dla młodzieży, ale i też dla starszych osób. Warto, aby ta pozycja znalazła się w każdym polskim domu.
Cieszę się, że mają powstać następne tomy, a kolejny ma dotyczyć Sienkiewicza.

• 2020 rok
  • PODRÓŻE