Twoje kwietniowe kłamstwo #1

Okładka książki Twoje kwietniowe kłamstwo #1 Naoshi Arakawa
Okładka książki Twoje kwietniowe kłamstwo #1
Naoshi Arakawa Wydawnictwo: Studio JG Cykl: Twoje kwietniowe kłamstwo (tom 1) komiksy
komiksy
Twoje kwietniowe kłamstwo (tom 1)
Shigatsu wa Kimi no Uso
Studio JG
2019-03-11
2019-03-11
2011-09-16
Anna Koike
dramat okruchy życia romans shounen muzyka manga

Początek serii- wprowadzenie do akcji, w sumie nawet w porządku. Sięgnęłam po 4 latach od obejrzenia anime, żeby odświeżyć sobie historię.
Zobaczymy co będzie dalej.
Kreska czasem lepsza, czasem gorsza, ale przyjemna dla oka

Zobaczymy co będzie dalej.
Kreska czasem lepsza, czasem gorsza, ale przyjemna dla oka

Na ten cykl 11 książek trafiłam przypadkiem. Zasadniczo nie jestem fanką mangi, ale to majstersztyk. Czytana od tyłu, obrazkowa opowieść o dorastaniu, zmaganiu się z trudami dążenia do perfekcji, poświęceniu się grze na pianinie oraz posłuszeństwu wymagającej matce, spowodowała, iż odebrałam ją, jako głębszą refleksję nad problemami młodzieży narysowaną we wspaniały sposób, polecam, bo wciąga!

No tak szału to nie robi. Na pierwszym miejscu muzyka klasyczna oraz problemy. W końcu okruchy życia.

Nie dajcie się zwieść - to wcale nie jest manga o muzyce. Serio, w miejsce muzyki możecie sobie spokojnie podstawić w myślach jakiekolwiek inne hobby. Fortepianowe zmagania to raczej tylko pretekst do opowiedzenia zaskakująco głębokiego (jak na tę grupę docelową) dramatu psychologicznego o dorastaniu, nastoletniej depresji i radzeniu sobie z traumą. Prawdziwa perła, którą docenią nieco starsi czytelnicy. (Ocena dla całej serii - która imo jednak trwała odrobinę za długo i mogła się skończyć kilka tomów wcześniej).

Polecam pierwszy tom mangowej serii o muzycznej miłości.

Polecam pierwszy tom mangowej serii o muzycznej miłości.

spoko manga. Bardzo spokojna.

spoko manga. Bardzo spokojna.

"Your lie in April" to było jedno z moich pierwszych anime. Dopiero zaczęłam wkraczać w ten świat, ale już mogę powiedzieć, że wpadłam po uszy. Dlatego też zaczęłam stawiać małe kroczki z czytaniem mang. "Twoje kwietniowe kłamstwo" stało się dla mnie pozycją obowiązkową.

Na początku miałam pewne obawy, bo ogromną rolę w anime ogrywała muzyka. To ona, w głównej mierze, mnie oczarowała. Czy manga mogła mi ją zaoferować? Okazało się, że tak. Pojawia się tam ścieżka dźwiękowa z utworami i ich opisem. Wystarczyło, że ją sobie puściłam i totalnie przepadłam.
Polecam także przy trzeciej części włączyć sobie Shigatsu wa Kimi no Uso - Friend A, bo to przepiękna melodia z tego właśnie odcinka.

Kreska też jest cudowna- nad niektórymi ilustracjami nie mogę przestać się zachwycać.
Historia bardzo mi pasuje, bo kocham opowieści, w którą główną rolę odgrywa muzyka. Do tego dochodzą proste prawdy życiowe, które sprawiają, że szkolne opowieści o pierwszych miłościach nie są płytkie. Samo ujmowanie, jak wygląda zakochanie, nie jest przekombinowane, i kryje się w nich ogromny urok.

Tytuł ogólnie dość przyjemny, szkolne życie, muzycy... jednakże raczej średnio mnie przekonuje przemiana głównego bohatera, Kosei'a Arimy. Dzieje się po prostu... zbyt szybko. Mimo to, myślę że warto dać temu tytułowi szansę. Na pewno będzie warto poznać historię Kaori :)

• Manga
  • Mangi