Śmierć trawy

Okładka książki Śmierć trawy
John Christopher Wydawnictwo: SFAN-Club Seria: Klasycy Współczesnej SF fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Klasycy Współczesnej SF
The Death of Grass (wt No Blade of Grass)
SFAN-Club
1986-01-01
1986-01-01
Danuta Górska
katastrofa ekologiczna postapo

więcej Więcej

Zabrała mi noc z życia i nie mam jej tego za złe. Akcja wciągnęła nawet mnie, chociaż sama za akcją nie przepadam. Pierwszą część książki czytało się bardzo ciekawie w obliczu trwającej aktualnie pandemii.
W obliczu niecodziennej tragedii bohaterowie przeszli parę zmian charakteru, wszyscy byli bardzo dynamiczni i wszyscy stanowili znakomity komentarz co do moralności...

Książka bez wątpienia wciągająca ze względu na wartką akcję i czyta się ją błyskawicznie.
[uwaga: to może być spojler]
Podczas lektury, przez cały czas czekałem na to, jak bohaterowie urządzą się i jak sobie poradzą w dolinie w nowych warunkach, więc moim zdaniem autor zdecydowanie przedwcześnie zdecydował się na zamknięcie fabuły, pozostawiając spory niedosyt.
[koniec...

Niesłychanie aktualna. Powoli udowadniamy, że to nie wirus jest groźny, a podejście ludzi do siebie nawzajem. W obliczu katastrofy błyskawicznie wracają zwierzęce instynkty i "człowiek człowiekowi wilkiem".

Natenczas najtrudniejsza w ocenie książka. Wizja zagłady i moralne aspekty walki o przetrwanie w latach 60 ubiegłego wieku w kostycznej Anglii. Wartka akcja , niejednoznaczni bohaterowie, z ponadczasowym przesłaniem iż nic nie jest takie jak nam się wydaje .

Apokalipsa inne niż wszystkie.

W Chinach pojawia się wirus niszczący ryż, nie są na niego odporne inne rodzaje trawy. Miliony giną z głodu. Azja zmienia się w pustynię. Wirus zmierza do Europy.

Świat pozbawiony traw jest dość lekko zarysowany. Cała historia koncentruje się na grupce ludzi, którzy wydostają się ze skazanego na wymarcie Londynu i podążają do bezpiecznego...

Czasem tak dla hecy sięgam sobie po jakąś postapokaliptyczną opowieść.

W sumie bać się nie lubię, a katalog moich strachów jest przeogromny niczym kolekcja butów jakieś influenserki modowej z Los Angeles. Boję się, że rano niczego nie usłyszę w radiu (bo nie będzie elektryczności), kawy nie zaparzę (bo mnie nie będzie stać na prawdziwą kawę), a do pracy będę konno...

TO zła książka,źle napisana.Jedyny plus to sam pomysł.Być może ja wyczuwam w tej napisanej 1956 roku powieści pewien anachronizm,który mnie razi.Sam pomysł jest nawet dobry,gdy wirus niszczy wszystkie uprawy i UK staje przed widmem głodu i anarchii,jednak próba wykreowania na tym działań bohaterów i ogólnie postaw społecznych jest bardzo naciągana. Pomysły by zapobiec...

Ogólnie dobra, bez wodotrysków. Taka powieść drogi. Nie wiem czy użyłem właściwych słów. Jest wiele podobnych książek/ filmów, gdzie bohaterzy przemieszczają się z punktu A do punktu B. "Metro", tylko bez promieniowania i zdecydowanie starsze.

Książka wyzwoliła we mnie dwa razy skrajne emocje. Na początku byłem pełen podziwu dla bohaterów, kibicowałem im, a głównego przyjaciela - Rogera traktowałem jak cwaniaka i kogoś, kto pewnie będzie powodował kłopoty w przyszłości. Jednakże w miarę jak rozgrywała się opowieść ten obraz się zmieniał. Na końcu powieści wręcz dramatycznie. Okazało się, że nabrałem niesamowitej...

Zdecydowanie niewykorzystany potencjał, książka kończy się tak, jakby autor napisał część czegoś większego, schował do szuflady po czym stwierdził że nic nowego nie wymyśli i wyda to co jest. Mimo wszystko wciąga i 180 stron zleciało bardzo szybko.

• Fantastyka
  • Postapokalipsa
  • Science Fiction
  • Postapo
  • Post-apo

Dodaj cytat z książki Śmierć trawy