Przemiany ludzkiego ciała

2019-02-27
2019-02-27
Maciej Studencki
ciało czlowiek ciało ludzkie

Okładka książki Nie tylko mózg. Opowieść psychiatry o ludzkim umyśle Dominika Dudek, Maria Mazurek
Nie tylko mózg... Dominika Dudek, Mar...
Okładka książki Fakt, nie mit Aleksandra Stanisławska, Piotr Stanisławski
Fakt, nie mit Aleksandra Stanisła...
Okładka książki Spod kozetki. O pewnym psychiatrze i jego najdziwniejszych przypadkach Gary W. Small, Gigi Vorgan
Spod kozetki. ... Gary W. Small, Gigi...

Książka napisana w przystępny dla laika sposób, kilka aspektów zainteresowało mnie na tyle, że sięgnę do pogłębionej wiedzy.
Nie jest nużąca ani przegadana, zagadnienia są urozmaicone (oczywiście w określonym zakresie),każdy może znaleźć coś, co jego bezpośrednio dotyczy, więc jest jeszcze ciekawiej.
Nie był to czas stracony.

Nie był to czas stracony.

Podobny poziom, co poprzedniej części. Rewelacyjna/rewolucyjna może nie jest, ale dla laika stanowi ciekawe kompendium wiedzy ze świata medycyny.

Naprawdę bardzo lubię tego autora. Jak zawsze zwięźle, na temat i ciekawie.

Naprawdę bardzo lubię tego autora. Jak zawsze zwięźle, na temat i ciekawie.

Jakoś juz tak mam, że jak autor zaczyna kazdy rozdział cytatem z "czterech liter" za preprzoszeniem, mającym legitymizować jego mało mające w sobie odkrywczego wywody, to nei bardzo chce mi się czytac dalej. Mamy tu wszystko co "najlepsze" w amerykańskich poradnikach! Obrażanie inteligencji czytelnika, okropnie długie wywody o niczym, obfite i nietrafne wycieczki w przeszłość i zestaw mądrości w stylu Paulo Cohelo (jakkolwiek się pisze nazwisko tego Pana, niech zapamiętany zostanie jedynie w roli użytej właśnie figury retorycznej) Jeszcze czytam, choć nie warto. Walczę właśnie z sobą by pozwolić sobie na jej porzucenie :D ale życie jest jedno i szkoda go na czytanie słabych książek nawet bardziej niż zarabianie na nie pieniędzy! Ot co:)

Facet świetnie piszę, w dodatku ma wielką wiedzę i ciekawie o tym opowiada :))

Facet świetnie piszę, w dodatku ma wielką wiedzę i ciekawie o tym opowiada :))

Z początku wydawało mi się że to będzie fascynująca książka. Na pewno bardziej fascynująca niż "Podróże po ludzkim ciele", a to za sprawą intrygujących przypadków medycznych opisanych przez Francisa. Jednak tak jak "Podróżom", tej również zabrakło tego "czegoś". Niby ciekawa, a jednak miejscami wydawała się trochę banalna. Niektóre z przypadków opisane jakby na wyrost. Opis sekcji zdecydowanie najlepszy z całej książki.

Cóż, książka potwierdza wiodącą rolę nauki, w szczególności biologii i związanej z nią medycyny, w wyjaśnianiu nurtujących nas zagadek dotyczących funkcji i dysfunkcji naszych organów, sfery fizycznej, jak i psychicznej człowieka. Tyle i aż tyle, zero metafizyki i niesprawdzonych empirycznie opinii, wręcz uprzedzeń. Książka pisana jest z perspektywy lekarza, podaje on wiele interesujących przykładów z własnej praktyki lekarskiej i pokazuje, jak zmieniło się podejście do opisywanych przypadków na przestrzeni wieków, wraz z rozwojem wiedzy medycznej. Wśród tematów tak zasadnicze jak poczęcie, sen, ciąża, płeć, pamięć, śmiech i śmierć.

Książka niby fascynująca i w ogóle, a tak naprawdę to miałem wrażenie, że twórczość autora w tej książce skupia się wyłącznie na pisaniu między historiami jego pacjentów, a cytowaniem albo nawiązywaniem do innej literatury. Mało jest w tej książce jego twórczości.

Mnóstwo ciekawych anegdot o mniej lub bardziej znanych procesach zachodzących w ludzkim ciele.

Podobna do innych książek tego typu, jednak sposób narracji mnie nie przekonał. Długo czytane i bez skupienia.

• Popularnonaukowe
  • Storytel

Dodaj cytat z książki Przemiany ludzkiego ciała