Mrs Bradshaw's Handbook

Mrs Bradshaw's Handbook
Doubleday
2014-10-09
2014-10-09

Bardzo przyjemne cosy fantasy dla fanów Pratchetta :)

Bardzo przyjemne cosy fantasy dla fanów Pratchetta :)

Urocza ciekawostka dla zagorzałych fanów Świata Dysku, miłośników pociągów oraz wielbicieli zwiedzania wyimaginowanych krain.
Jeśli po lekturze tomu "Para w ruch" kiedykolwiek zastanawialiście się jak przewieźć smoka bagiennego do Sto Helit*, czy bezpieczna jest wycieczka do Uberwaldu, gdy towarzyszami podróży są wampiry** albo która restauracja w Wielkiej Kapuście podaje najlepsze dania z odmiany Wesoły Olbrzym***, to ta książka odpowie na wszystkie palące pytania. Oraz na te pozostałe, których nie mieliście wystarczająco odwagi lub wyobraźni zadać****.
Minus jedna gwiazdka za to, że jest taka krótka i ma za mało obrazków.
Plus jedna gwiazdka za kolejną pozycję na półce "Terry Pratchett Dzieła Wszystkie"*****.
* w wagonie bagażowym, pod warunkiem, że głodny;
** jak jedziecie do Uberwaldu to naprawdę nie ma większego znaczenia;
*** najlepszą wersją kapuśniaku jest ta, która wam najbardziej smakuje, więc spróbujcie wszystkich;
**** oraz jeszcze wiele innych;
***** Moist von Lipwig lubi to!

„Przewodnik Pani Bradshaw” to bardzo dokładna rozpiska miejsc, które można odwiedzić podróżując kolejami żelaznymi Dysku. Każda trasa kolejowa ma rozpisane stacje wraz z karczmami, sekarami, urzędami pocztowymi, jak i lokalnymi świętami. Każde z miast jest opisane bardzo dokładnie i wzbogacone o bogate ilustracje. W wielu miejscach, autorka informatora pokusiła się o poczucie humoru, co dodatkowo ubarwia przewodnik :)

Z trudem to piszę, zwłaszcza w rocznicę urodzin Mistrza, ale... zawiodłam się trochę. Ocena za przepiękne ilustracje, humor, urocze "skany" biletów oraz - niestety - bardzo 'rozwodnioną' treść, choć to krótki tytuł.
Nie jest to dodatek do Świata Dysku, do którego będę wracała.

Nie jest to dodatek do Świata Dysku, do którego będę wracała.

Pomysłowy dodatek do "Świata Dysku", będący dowodem na to, że Terry Pratchett nie tylko wiedział, jak pisać swój cykl, ale i jak zapewnić mu "drugi obieg" (ciekawe, czy okazja dodatkowego zarobku odgrywała tu jakąś rolę?...). Mnóstwo zabawnych drobiazgów, opisanych z wielką powagą, choć ze względu na to, że nie są połączone właściwie żadną linią fabularną, dłuższa lektura tej książki staje się w końcu dosyć jednostajna, a nawet męcząca. Z pewnością jednak bezcenna pozycja dla zdeklarowanych miłośników cyklu.

„Przewodnik pani Bradshaw” to jedna z książeczek nienależących do głównego cyklu powieści ze Świata Dysku Terry’ego Pratchetta. Stanowi raczej dopełnienie tomu „Para w ruch”, w którym rewolucja przemysłowa przynosi światu na grzbiecie żółwia „drogi żelazne”. Tytułowa pani Bradshaw to wdowa, której hobby stało się podróżowanie nowym wynalazkiem po świecie. Swoimi doświadczeniami z odwiedzanych miejsc i praktycznymi spostrzeżeniami dotyczącymi samego poruszania się koleją dzieli się z czytelnikami – stąd książka ma charakter ilustrowanego przewodnika turystycznego.
W zasadzie „Przewodnik…” stanowi zabawę konwencją i rozwinięcie eksperymentu myślowego: jak mogłaby wyglądać kolej na Dysku? Pratchett opisuje ją, uwzględniając specyfikę różnych humanoidalnych ras występujących w jego świecie, przybliża mniej znane miejsca na mapie, licznymi nawiązaniami puszcza oko do czytelników. I, jak zwykle, w gruncie rzeczy okazuje się to opis naszego świata w krzywym zwierciadle. Pisany z lekkością, jednak tym razem jakby bez pazura.
Efektem końcowym jest książeczka niewątpliwie sympatyczna, ale równocześnie mocno hermetyczna. Trudno ocenić, na ile dobrze bawiłby się przy niej czytelnik nieznający Pratchettowskiego uniwersum, a zwłaszcza wspomnianej „Pary w ruch”. Komuś, kto nie zna tamtejszej geografii i specyfiki poszczególnych ras, kto nie wie, o co chodzi z „kiełbaskami w bułce”, czy jak działa Gildia Złodziei, będą umykać liczne żarciki. Ogromną zaletą „Przewodnika…” jest za to oprawa graficzna – ilustracje, mapy, dokumenty, ale przede wszystkim reklamy ze Świata Dysku, stylizowane na plakaty retro bądź ogłoszenia ze starej prasy. Wszystko to dodaje książce wiele uroku. Miłośnik „Świata Dysku” z czystym sumieniem może podnieść ocenę tomiku o co najmniej jedno oczko – dla innych czytelników będzie to bardziej ciekawostka.

[recenzja opublikowana oryginalnie w "Nowej Fantastyce" 01/2017]

Na półkach: , , , , , , , ,

Pewnie wiecie, że bardzo lubię "Świat Dysku", ale sięgam po niego wyrywkowo, wykorzystując właściwie tylko okazje pożyczenia różnych tomów. W ten sposób udało mi się przeczytać ich siedem. Niedużo. Chciałabym więcej. Dlatego chętnie sięgnęłam po "Przewodnik pani Bradshaw" jako po nieoczywisty dodatek do lubianej serii. I tym mocniej się zawiodłam.

Całość na:

Całość...

"Przewodnik pani Bradshaw..." to kolejna publikacja, dzięki której fani uniwersum stworzonego przez Terry’ego Pratchetta będą mogli usystematyzować swoją wiedzę. Książka jest szczegółowa, liczne ciekawostki przybliżają charakter poszczególnych miast, aczkolwiek nie należy się po niej spodziewać spektakularności. To typowy przewodnik turystyczny, tyle że zawiera miejsca znane ze Świata Dysku. Jednakże nie ma w nim tego specyficznego humoru, jaki można było dostać w powieściach ze wspomnianego cyklu. To nie jest „sztywna” książka, po prostu nie wyczułam w niej tych dowcipów i gierek słownych, jakie poznałam w "Kolorach magii" czy "Wiedźmikołaju". Brakowało mi tego.

Całość na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2017/06/terry-pratchett-przewodnik-pani.html

Ładnie wydana, ale treściowo nie rewelacyjna.

Ładnie wydana, ale treściowo nie rewelacyjna.

Ciekawe uzupełnienie serii, choć czuć, że to już jednak nie to samo. Mimo wszystko dla fanów Pratchetta to raczej pozycja obowiązkowa, w końcu Świata Dysku nigdy nie za wiele.

• Terry Pratchett
  • Literatura angielska
  • Świat Dysku

Terry Pratchett Przewodnik Pani Bradshaw. Ilustrowany informator o drogach żelaznych Zobacz więcej