U nas za stodołą. Laureaci konkursu literackiego edycja II - 2018 r.

Okładka książki nanoFantazje 3.0 Michał Brzozowski, Monika Fenc, Agnieszka Fulińska, Sylwester Gdela, Błażej Jaworowski, Aleksandra Klęczar, Joanna Kołakowska, Marek Kolenda, Wiktor Orłowski, Marcin Popiel, Adam Raglan, Krzysztof Rewiuk, Anna Sikorska, Łukasz Wojtylak
nanoFantazje 3.0 Michał Brzozowski,&...
Okładka książki Rocznik Fantastyczny 2023 Dagmara Adwentowska, Zuza Biedrzycka, Bartek Biedrzycki, Piotr Górski, Katarzyna Greń, Błażej Kurowski, Artur Laisen, Marcin Pągowski, Romuald Pawlak, Mariusz Pieniążek, Krzysztof Rewiuk, Jerzy Rzymowski, Anna Sikorska, Magdalena Stawniak, Krzysztof Ryszard Wojciechowski, Mariusz Wojteczek, Martyna Wróbel
Rocznik Fantas... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Tu był las Michał Antosiewicz, Aleksandra Bednarska, Grzegorz Czapski, Piotr M. Drożdżał, Monika Fenc, Adrianna Filimonowicz, Sylwester Gdela, Lidia Gręda, Adam Groth, Małgorzata Gwara, Merida Holmes, Natalia Kędra, Aleksandra Kleśta, Natalia Klimaszewska, Paulina Klimentowska, Anna Klotz, Marek Kolenda, Magdalena Kopała, Tomasz J. Kowalski, Jakub Kubal, Rafał Łoboda, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Irka Luz, Małgorzata Maj, Jacek Małas, Wiktor Matyszkiewicz, Hela Motyl, Marcin Opolski, Aneta Pazdan, Radek Puchała, Jakub Rewiuk, Iwona Serej, Anna Sikorska, Tomasz Skowroński, Kalina Sucharska, Szymon Szymański, Paweł Wącławski, Patryk Wieczorek
Tu był las Michał Antosiewicz,...
Okładka książki Krajobrazy Słowa, Pokłosie XXIX Konkursu Literackiego Klaudia Budnik, Szymon Drzymała, Paweł Fleszar, Justyna Grędel, Anna Kokot, Beata Kołodziejczyk, Bartosz Konstrat, Agnieszka Mędrzak-Sikora, Małgorzata Osowiecka-Szczygieł, Kamila Pałac, Paweł Podlipniak, Maciej Rapa, Jakub Sęczyk, Anna Sikorska, Kamila Szalas, Tomasz Wojtach
Krajobrazy Sło... Klaudia Budnik, Szy...

Zbiór opowiadań autorów prezentujących różne poziomy opanowania warsztatu. Można natknąć się na teksty wyglądające jakby wyszły spod ręki średnio zdolnego ucznia podstawówki jak i na takie, które swoją formą i fabułą wciągną niczym rzeczny wir. Chociaż w podtytule zawarto zapis edycja II, to faktycznie jest to pierwszy wydrukowany zbiór utworów z konkursu "U nas za stodołą". Prace z pierwszej edycji konkursu nie ukazały się drukiem. Kierując się subiektywną oceną szczególnie polecam opowiadanie Jakuba Ciesielskiego "Stypa Michała Drzazgi" oraz opowiadanie Piotra Wiśniewskiego "U nas za stodołą: Figaro".

Zbiorki opowiadań z konkursu "U nas za stodołą" można w sumie uznać za swoiste "Białe kruki". Książki, które nie pojawiają się księgarniach. Wydawane w nakładach jedynie kilkuset sztuk. Żeby je zdobyć należy dotrzeć do "źródła" lub poszukać w nielicznych bibliotekach posiadających je w swoich zbiorach.

Refleksje po lekturze.
Na wstępie zaznaczam, poniżej prezentuję moje własne zdanie, w kilku miejscach wspominam o skojarzeniach ale nie ma to nic wspólnego z zarzutami plagiatu, tak jak Freud i Jung sprowadzali wszystko do jednego tak ja mam prawo do własnych porównań (bynajmniej nie z dupą).
Na pewno nie jest to „Kącik złamanych piór” Kresa czy „Danse Macabre” Kinga, nie pretenduję do roli krytyka.
Zaczynamy.
*** Na początek podsumowując całość (16 opowiadań 14 autorów i autorek) opowiadania prezentują poziom dobry z przewagą bardzo dobrego choć miłośnicy prozy Andrzeja Pilipiuka niekoniecznie znajdą tu coś podobnego do prozy Wielkiego Grafomana. Tytuł konkursu „U nas za stodołą” (w obecnej edycji 2019 dodano podtytuł „Spotkanie z duchem Bieluchem” co trochę zawęzi tematykę) został potraktowany bardzo luźno dzięki czemu nie mamy kalki jednej historyjki tylko pokaz tego co autorom w duszy gra.
A teraz szczegóły (postaram się bez wycieczek osobistych, przyznam się że nie sprawdzałem autorów więc nie wiem kto już zawodowo zajmuje się pisaniem prozy a dla kogo są to pierwsze kroki w tym niełatwym zawodzie, parafrazując przysłowie ”pisać każdy może tylko że spora grupa zdecydowanie gorzej”).
* Adrian Bolsęga „Kukła” >>> Pomysł ciekawy choć dla mnie nie do końca jasny, nawiązanie do wiosennej tradycji ludowej, widział bym jeszcze troszkę pracy nad formą (troszkę za dużo słów),trąci mi to lekko stylem wypracowań szkolnych ale czyta się lekko, autor ma duży potencjał, w tym roku też chętnie zobaczył bym następne teksty tegoż autora.
* Maksym Bondarenko „Przybysz z gwiazd” >>> Na początku muszę wspomnieć o tym co cały czas mi kołatało przy lekturze tego opowiadania, skojarzenie z tekstem Orsona Scotta Carda „W psiej budzie” ze zbioru „Chaos” Amber 1999, bardzo luźno zbliżona tematyka. Dobre, dojrzałe ale jestem tutaj trochę stronniczy bo akcję autor (warto wspomnieć że Ukrainiec który nadesłał pracę na konkurs w języku polskim i zawitał na XIII DJW) umieścił w Bieszczadach które są mi bliskie (kilometrami i przez sentyment).
* Michał Bończyk „Stypa” >>> Tekst który spokojnie przypadnie do gustu miłośnikom humoru Pratchetta i Monty Pythona („a teraz – Modrzew” :-D ).
* Jakub Ciesielski „Stypa Michała Drzazgi” >>> Echa nieśmiertelnego ducha PRL-u, „Dziadów” Mickiewicza i jednej z postaci Pratchetta (która u niego jest rodzaju męskiego).
* Paulina Dębowska „Sowa” >>> Nasze słowiańskie wiedźmy, czarownice wraz z ich mocami.
* Agata Garbowska „Tajemnica mętnej wody” >>> Ciekawe przedstawienie osoby opóźnionej i społeczeństwa, które widzi to co chce i co jest mu wygodniejsze. Jako że jestem świeżo po czwartej części „Piratów z Karaibów” to spokojnie mogę nawiązać tematem opowiadania do tego filmu.
* Andrzej Jamiołkowski „Południca” >>> Tu nie mogę i nie chcę się powstrzymać od zasłużonych pochwał, bardzo dobre, dojrzałe, wzruszające. Pokazuje, co może zdziałać empatia do istot z zaświatów.
* Patrycja Jankowska „Muradyny” >>> Słyszę tu echa mitologii od basenu Morza Śródziemnego do dalekiej Północy (Skandynawia),sens utworu sprowadza się do konkluzji – wbrew temu co myślimy nasza przyszłość nie jest zdeterminowana.
* Barbara Krupa „U nas za stodołą” >>> Zdecydowanie ciąży w kierunku horroru z (można mieć taką nadzieję) happy endem. Koszmary wielu rodziców.
* Anna Sikorska „Brama” >>> Pierwsze z trzech opowiadań tej autorki, po lekturze wszystkich chce się krzyknąć „Jeszcze!”. Po przeczytaniu „Bramy” musiałem sięgnąć po „Vlanę” i „Bunt szewców” Pilipiuka, podobny motyw.
* Anna Sikorska „Zagroda” >>> Mroczne, tragedia jednych szczęściem (?) drugich.
* Anna Sikorska „Życie po życiu” >>> Jeśli kogoś wciągnie to polecam (teraz trochę kryptoreklamy ;-) ) opowiadania Michała Studniarka, seria „Necropolice” w bardzoooo starych numerach FANTASY CLICK, 1 cz. czerwiec 2002 (numer 2),2 cz. październik 2002 (numer 5/2002),3 cz. październik 2003 (4/’03 (10)).
* Jan Siwoń „Ród pradawnych Słowian” >>> Nad tym opowiadaniem latają mi duchy wczesnego Marcina Wolskiego w jego krótkich formach i posrywają aż miło (w bardzo pozytywnym znaczeniu groteski).
* Olga Maria Szulc „U nas za stodołą” >>> Króciutkie i trafione w punkt. Było by śmiesznie gdyby nie to co już teraz dzieje się na naszych oczach (gnojówka rolników na wsi śmierdzi mieszkającym tam miastowym).
* Patryk Aleksander Tarnowski „Rytuał Stracha” >>> Historia w stylu „Martwego zła” tylko tym razem świadomie.
* Piotr Wiśniewski „U nas za stodołą: Figaro” >>> Na początku miałem problem z tytułami (?) rozdziałów ale szybko skojarzyłem, akcja dzieje się na dwóch płaszczyznach czasowych, XVIII i XX wiek. Te wcześniejsze fragmenty ciut ciężkie w odbiorze ze względu na słownictwo ale całość bardzo dobra z ciekawym zakończeniem. I znowu jestem stronniczy bo akcja bardzo mocno osadzona w Bieszczadach.

Refleksje po lekturze.

Przeczytałam i jestem bardzo zadowolona z tej lektury. Teksty biorących udział w konkursie są ciekawe i inspirujące, zabawne, straszne. Jednym słowem to bardzo dobra antologia i lektura dla wielbicieli takich klimatów. Aż szkoda, że książki nie można kupić w księgarni. Mam już swój egzemplarz, ale chyba zamówię jeszcze jeden dla kogoś, kto lubi fantastykę, grozę, horror i... docenia też poczucie humoru!

w ogóle się nie spodziewałam, że to tak ciekawa lektura będzie! pozytywnie zaskoczona jestem poziomem tych opowiadań - dawno mnie nic tak nie wciągnęło.

• NOWE

Dodaj cytat z książki U nas za stodołą. Laureaci konkursu literackiego edycja II - 2018 r.