Ostatni snajper. Relacja z bitwy o Ramadi

- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Tytuł oryginału:
- The Last Punisher: A SEAL Team THREE Sniper's True Account of the Battle of Ramadi
- Wydawnictwo:
- Bellona
- Data wydania:
- 2019-03-28
- Data 1. wyd. pol.:
- 2019-03-28
- Liczba stron:
- 380
- Czas czytania
- 6 godz. 20 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788311156265
- Tagi:
- snajper SEAL Irak
Kevin Lacz, snajper SEAL Team Three, najgroźniejszego oddziału SEALsów, pokazuje codzienność walki i służby tej elity elit sił specjalnych: ekstremalne warunki, bezpardonowa walka i wyczerpujący wysiłek fizyczny to rzeczywistość trudna, wymagająca, ale też sprzyjająca budowaniu najsilniejszych więzi.
W 2006 roku zachodni Irak był pogrążony w przemocy na tle religijnym, morale było niskie, a śmiertelnie niebezpieczna rebelia mogła zniweczyć skutki obalenia Saddama Husajna. W efekcie, w celu wsparcia wysiłków zmierzających do opanowania stolicy prowincji Anbar, do walki w kluczowej batalii o Ramadi skierowano 3 Zespół SEAL.
Bitwa o Ramadi nie została wygrana wyłącznie przez SEALsów i jednostki specjalne. Nie było jednego wodza, który powaliłby wroga na kolana. Szalę zwycięstwa w walce z rebelią przechylił wspólny wysiłek wojsk lądowych, piechoty morskiej, marynarki i lotnictwa. Niniejsza historia jest odzwierciedleniem tej współpracy.
„Pokój, który wywalczyliśmy dom po domu, ulica po ulicy i pomieszczenie po pomieszczeniu, zawalił się w gruzy. Ci z nas, którzy tam walczyli, którzy tam krwawili i którzy stracili tam braci, mogą tylko mieć nadzieję, iż liczne lekcje wyniesione z Ramadi pewnego dnia posłużą za wskazówki, jak siły konwencjonalne i jednostki specjalne mogą pracować razem w celu odnoszenia zwycięstw na przyszłych polach walk”. – Kevin Lacz
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 101
- 88
- 34
- 7
- 4
- 4
- 3
- 3
- 2
- 2
OPINIE i DYSKUSJE
Dobrze się tego słucha.
Dobrze się tego słucha.
Pokaż mimo toKsiążka w zdecydowanej większości przedstawia skrócony opis zadań z wybranych dni podczas wojny w Iraku, takich jak np. obserwacja terenu lub likwidacja celu. Akcja dzieje się podczas walk w mieście Ramadi w okresie kwiecień - wrzesień 2006. Dodatkowo w książce jest zawarty opis dzieciństwa, szkolenia na żołnierza amerykańskich sił specjalnych Navy SEALs, oraz wspomnień z współpracy przy produkcji filmu Amerykański Snajper.
Czyta się to tak jakby się czytało pamiętnik, bardzo monotonnie. Każdy dzień opisany mniej więcej w ten sam sposób: pobudka, odprawa, wyjazd z bazy, realizacja celu, powrót do bazy. Zdecydowanie zabrakło mi w niej jakiś smaczków lub ciekawostek, czegoś czego można się dowiedzieć szczególnego. W porównaniu do innych książek zawierających relacje z wojny w Iraku czy Afganistanie nie ma porównania. Być może dlatego, że autor znał się i blisko współpracował z Chrisem Kylem, który w swojej książce powiedział trochę za dużo i niestety poniósł za to najwyższą cenę. Lacz mógł się trochę przestraszyć podobnego losu dlatego nie chciał napisać za dużo. Ale jest to tylko moja teoria ;)
Niemniej dla fana tematyki militarnej zdecydowanie warta przeczytania.
Książka w zdecydowanej większości przedstawia skrócony opis zadań z wybranych dni podczas wojny w Iraku, takich jak np. obserwacja terenu lub likwidacja celu. Akcja dzieje się podczas walk w mieście Ramadi w okresie kwiecień - wrzesień 2006. Dodatkowo w książce jest zawarty opis dzieciństwa, szkolenia na żołnierza amerykańskich sił specjalnych Navy SEALs, oraz wspomnień z...
więcej Pokaż mimo toGdyby ktoś się zastanawiał co kieruje Amerykanami w przeświadczeniu o wyższości nad innymi to jest to całkiem udane studium.
Patos, wbita do głowy misja bronienia kraju i świata przed zagrożeniem oraz buta stanowią to co przebija się z kart książki.
Nie ukrywam, że z powodu tego nadęcia jest to strasznie nudna relacja człowieka, który musi się podzielić ze światem swoją historią. Trochę usprawiedliwiania czynów jakie dokonał, jeszcze więcej chwalenia siebie i idealizowania poległych kumpli oraz ta nadrzędna przynależność do elitarnej formacji.
Gdyby ktoś się zastanawiał co kieruje Amerykanami w przeświadczeniu o wyższości nad innymi to jest to całkiem udane studium.
więcej Pokaż mimo toPatos, wbita do głowy misja bronienia kraju i świata przed zagrożeniem oraz buta stanowią to co przebija się z kart książki.
Nie ukrywam, że z powodu tego nadęcia jest to strasznie nudna relacja człowieka, który musi się podzielić ze światem swoją...
Jest to bardzo słaba książka, ale jednak - paradoksalnie - cieszę się, że ją przeczytałem. Przede wszystkim tego powodu, że dużo mówi o tym, jak część obywateli USA postrzega takie wojny, jak ta w Iraku. Wydaje się, że dla ludzi takich jak Lacz czy "Legenda" Chris Kyle II wojna w Iraku to okazja, aby zemścić się za zamach na WTC. A jednocześnie brak w nich jakiejkolwiek refleksji, czy pociski przez nich wystrzelone trafiają w osoby faktycznie odpowiedzialne za ten zamach. Jestem przekonany, że wielu Irakijczyków zabitych przez żołnierzy amerykańskich to niewinne ofiary. Myślę też, że Lacz zdawał sobie z tego sprawę (przynajmniej częściowo) - zwróćcie uwagę podczas lektury na fragment, gdy opisuje swój strzał do młodego mężczyzny z telefonem komórkowym. Jak usiłuje przekonać i czytelników i chyba też samego siebie, że strzelił do terrorysty. Jak było faktycznie? Otóż oddał strzał do chłopaka, który miał telefon przy uchu i trzy razy spojrzał na budynek, w którym ukrywali się snajperzy Fok. Dla Amerykanów było to wystarczające, aby zabić taką osobę. Ale czy ten młody człowiek wiedział, że tam są Amerykanie? Czy na pewno ich obserwował? A jeśli tak, to czy wiedział, że nie wolno mu spojrzeć w tym kierunku więcej niż dwa razy (tj. czy takie przepisy były znane Irakijczykom?). Podobnie jest z historią o zabiciu przez Kyle'a jednym strzałem dwóch chłopaków na motorowerze. Ta opowieść rozpaczliwie ma usprawiedliwić oddanie strzału pomimo tego, że brak było dowodów na zakwalifikowanie chłopaków jako terrorystów.
Uważam, że jeśli ktoś chce dowiedzieć się więcej o tym, jak faktycznie wygląda współczesna wojna, powinien sięgnąć do innych pozycji, takich jak "Snajper wchodzi pierwszy" Wójtowicza lub - żeby nie było, że przemawia przeze mnie patriotyzm - "Pluton wyrzutków" Seana Parnella. Jeśli natomiast ktoś chce poznać różne punkty widzenia, to wspomnienia Lacza warto przeczytać, ale nie bezkrytycznie.
Jest to bardzo słaba książka, ale jednak - paradoksalnie - cieszę się, że ją przeczytałem. Przede wszystkim tego powodu, że dużo mówi o tym, jak część obywateli USA postrzega takie wojny, jak ta w Iraku. Wydaje się, że dla ludzi takich jak Lacz czy "Legenda" Chris Kyle II wojna w Iraku to okazja, aby zemścić się za zamach na WTC. A jednocześnie brak w nich jakiejkolwiek...
więcej Pokaż mimo toKsiążka, która przypomina czasy nie tak odległej jak się wydaję wojny w Iraku
Książka, która przypomina czasy nie tak odległej jak się wydaję wojny w Iraku
Pokaż mimo toOsobiście polecam, książka całkowicie mnie wciągnęła. Autor rewelacyjnie opisuje przebieg akcji jak również to z jakimi emocjami był zmuszony sobie poradzić podczas wojny.
Rewelacyjna
Osobiście polecam, książka całkowicie mnie wciągnęła. Autor rewelacyjnie opisuje przebieg akcji jak również to z jakimi emocjami był zmuszony sobie poradzić podczas wojny.
Pokaż mimo toRewelacyjna
Kolejna książka amerykańskiego żołnierza elitarnych jednostek, bardzo w Polsce propagowana tak naprawdę tylko z tego powodu, że jest w niej przez chwilę mowa o współczesnych polskich formacjach elitarnych. Jednak jej poziom jest niski, książka nie zaskakuje jakąś wyjątkową wiedzą, oceną sytuacji z punktu widzenia autora, ciekawym opisem walk, krajów w których autor był. Tak na prawdę nie wnosi nic istotnego w świat literatury faktu. Zdarzenia, techniki i sposoby rozwiązywania codziennych trudności, które opisuje autor dla ludzi zainteresowanych tematem nie są niczym nowym. Ogólnie książka nieciekawa, dodatkowo jeżeli przeanalizować światopogląd autora nie stawia go w najlepszym świetle, jako człowieka dość hermetycznego i mało refleksyjnego.
Kolejna książka amerykańskiego żołnierza elitarnych jednostek, bardzo w Polsce propagowana tak naprawdę tylko z tego powodu, że jest w niej przez chwilę mowa o współczesnych polskich formacjach elitarnych. Jednak jej poziom jest niski, książka nie zaskakuje jakąś wyjątkową wiedzą, oceną sytuacji z punktu widzenia autora, ciekawym opisem walk, krajów w których autor był. Tak...
więcej Pokaż mimo toPo książkę sięgnąłem zaraz po lekturze "Cel snajpera". Kyle w swojej książce używał pseudonimów więc nie do końca czasami wiadomo o kim mowa. Lacz natomiast mówi otwarcie. Tu głównym miejscem fabuły są bojowe działania w Ramadi w 2006 roku przeplatane wspomnieniami autora z młodości i kursu wojskowego. Od razu widać, że autor darzył ogromnym szacunkiem swoich towarzyszy boju, a Chrisa Kyle'a w szczególności. Można odnieść wrażenie że tak książka jest swojego rodzaju hołdem dla poległych towarzyszy broni. Część wydarzeń powiela się z "Celem snajpera" i ta książka pozwala spojrzeć na nie z innej perspektywy. Smaku dodaje fakt, że autor z pochodzenia ma polskie korzenie. Książka warta uwagi. Polecam.
Po książkę sięgnąłem zaraz po lekturze "Cel snajpera". Kyle w swojej książce używał pseudonimów więc nie do końca czasami wiadomo o kim mowa. Lacz natomiast mówi otwarcie. Tu głównym miejscem fabuły są bojowe działania w Ramadi w 2006 roku przeplatane wspomnieniami autora z młodości i kursu wojskowego. Od razu widać, że autor darzył ogromnym szacunkiem swoich towarzyszy...
więcej Pokaż mimo toKsiążka od SEAL'sa z polskimi korzeniami musiała się znaleźć na mojej półce i nie zawiodłam się. Według mnie ta pozycja jest znacznie ciekawsza niż chociażby głośna książka jego przyjaciela Śp. Chria Kyle'a.
Są w niej elementy typowe dla wspomnień fok, czyli m.in. trochę o BUDS, trochę amerykańskiego patosu, trochę o mechanizmach wojny, ale to co jest w niej najciekawsze to przebieg zmagań jego oddziału w Iraku i walk o Al-Ramadi.
W moim odczuciu ta książka jest także takim hołdem, który autor składa swoim zmarłym kolegom z jednostki.
Nie jest to może dzieło wybitne, ale zdecydowanie godne uwagi i warte przeczytania.
Książka od SEAL'sa z polskimi korzeniami musiała się znaleźć na mojej półce i nie zawiodłam się. Według mnie ta pozycja jest znacznie ciekawsza niż chociażby głośna książka jego przyjaciela Śp. Chria Kyle'a.
więcej Pokaż mimo toSą w niej elementy typowe dla wspomnień fok, czyli m.in. trochę o BUDS, trochę amerykańskiego patosu, trochę o mechanizmach wojny, ale to co jest w niej najciekawsze...
Temat ciekawy, a jednak czegoś w tej książce zabrakło, powiedziałbym że brak jej "pazura "...Niemniej wiedza, że są to prawdziwe, niesamowite przeżycia autora powoduje że książkę warto przeczytać.
Temat ciekawy, a jednak czegoś w tej książce zabrakło, powiedziałbym że brak jej "pazura "...Niemniej wiedza, że są to prawdziwe, niesamowite przeżycia autora powoduje że książkę warto przeczytać.
Pokaż mimo to