Ten zwariowany Wszechświat

Okładka książki Ten zwariowany Wszechświat Fredric Brown
Okładka książki Ten zwariowany Wszechświat
Fredric Brown Wydawnictwo: SFAN-Club Seria: Klasycy Współczesnej SF fantasy, science fiction
Klasycy Współczesnej SF
What Mad Universe
SFAN-Club
1987-01-01
1987-01-01
Zbigniew A. Królicki
światy alternatywne Złoty Wiek SF pastisz przygoda wynalazki wojny kosmiczne Obcy magazyny SF redaktorzy i wydawcy prawo wojenne stan wojny fanowie SF

Okładka książki Złoty Wiek SF 1 Fredric Brown, Edmond Hamilton, Cyril M. Kornbluth, Raphael A. Lafferty, Murray Leinster, H. Beam Piper, Mack Reynolds, William Tenn, Jack Vance, F. L. Wallace, Stanley G. Weinbaum
Złoty Wiek SF 1 Fredric Brown, Edmo...
Okładka książki Czarnoksiężnicy z Krainy Osobliwości Douglas Adams, Brian W. Aldiss, F. Anstey, Isaac Asimov, Robert Bloch, Ray Bradbury, Reginald Bretnor, Fredric Brown, James Branch Cabell, Arthur C. Clarke, John Collier, Avram Davidson, Philip K. Dick, Stephen R. Donaldson, Lord Dunsany, Peter Haining, Henry Kuttner, Ursula K. Le Guin, Fritz Leiber, C.S. Lewis, Larry Niven, Terry Pratchett, Eric Frank Russell, Kurt Vonnegut, Herbert George Wells
Czarnoksiężnic... Douglas Adams, Bria...

Czy warto czytać książki z fantastyki napisane w latach 50-dziesiątych?
Jedna z najbardziej kiczowatych okładek, jakie spotkałam, jednak ta okładka ma odzwierciedlenie w treści książki. Trzeba brać pod uwagę, że książka została napisana w 1949 roku i była pastiszem na wydawane w USA, po dwa centy opowiadań S-F. W Polsce została wydana dopiero przez Bete Books w 1991 roku, jako pierwszy tom z cyklu „Fantastyka”.
Jest rok 1954 i Amerykanie podejmują pierwszą próbę wystrzelenia rakiety na Księżyc. Rakieta była wyposażona potencjometr Burtona, w czasie lotu gromadził olbrzymi potencjał elektryczny, który w momencie zetknięcia z Księżycem wyzwoliłby błysk widziany z Ziemi. Keith Winton pisarz i redaktor czasopisma z fantastyki ma obserwować to wydarzenie na wzgórzach Castskill w posiadłości swojego szefa. Właśnie poznał i zakochał się w pięknej Betty Hadley, która niestety musiała opuścić posiadłość. Niestety, rakieta zamiast wylądować na Księżycu, spada na wzgórza Castskill. Rakieta wyzwala błysk kilka tysięcy razy jaśniejszy od błyskawicy i kilka tysięcy razy bardziej niszczycielski. Giną wszyscy oprócz Wintona, który zostaje przeniesiony do alternatywnego wszechświata. Musi szybko poznać tę Ziemię, aby nie zginąć. W tym świecie loty międzyplanetarne to norma, a Ziemia skolonizowała wszystkie okoliczne planety. Niestety została zaatakowana przez rasę spoza Układu Słonecznego, Arkturian i toczy się wojna. Winton zostaje wzięty za Arkturiańskiego szpiega i każdy może go zastrzelić bez ostrzeżenia. Natomiast po zmroku miastem rządzą gangsterzy i kryminaliści. Chociaż nie wiadomo czy bardziej niebezpiecznie jest dla Wintona w dzień, czy w nocy? Winton upatruje ratunku u pięknej Betty Hadley, która w tym świecie pełni inną rolę. Może znajdzie ratunek z niespodziewanej strony. Czy uda mu się wrócić do swojego wszechświata? Zakończenie jest zaskakujące i zabawne?
Książka może nie powala, ale jest przyjemną rozrywką, nie odstaje zbytnio od przeciętnej fantastyki. Może jednym, cała fabuła zamknięta jest na 260 stronach wydania kieszonkowego, a nie w paru tomach. Brown oprał swój pomysł na istnieniu nieskończonej liczbie alternatywnych wszechświatów, ciekawe też są inne wątki i sytuacje, jak modne w tych latach wątki gangsterskie. Pojawia się też wątek miłosny, przecież nasz bohater jest zakochany i to daje mu siłę do działania. Sięgnęłam po tą książkę w ramach poznawania klasyki fantastyki i miło spędziłam wieczór.

Czy warto czytać książki z fantastyki napisane w latach 50-dziesiątych?

Taka perła z lamusa. Ot mała książeczka wydana przez Beta Books w serii FANTASTYKA w 1991 roku. Jednak Frederic Brown napisał ją w 1949 roku (sic!). I mimo, że to już niezła ramotka to... całkiem znośny kawałek SF. Jedni mówią, że naiwny - jasne, że tak. Ale ta naiwność wynika 1) z czasów w których powstała (cóż wiedzieliśmy o lotach w kosmos?) 2) powieść jest pastiszem, nieco drwi sobie z opowiadań SF wydawanych w zbiorkach za dwa centy. O czasach w jakim powstała powieść mocno świadczy "kultura barowa" i obecni gangsterzy którzy przewijają się tu i ówdzie. Mimo to Brown oparł swoja powieść na świetnym pomyśle głównym ale i ciekawych wątkach czy też sytuacjach. W sumie wyszedł z tego poważny pastisz z niezłą linią fabularną. Wróć! Który to rok był 1949? Jak na książkę z tego roku to jest świetna :) Dzisiaj zadowoli albo niewybrednych albo takich archeologów SF jak ja ;)

Całkiem przyzwoite fantasy. Ostatnio rzadko czytam rzeczy z tego gatunku a ta historia chociaż nie powala, to daje przyjemną rozrywkę. Miło było wejść znów w świat podróży kosmicznych, potworów, dziwnych trunków i jeszcze wielu tajemnic, które kryją się we wszechświecie. A zakończenie? Dość zaskakujące i zabawne. Nazwisko Brown w końcu zobowiązuje:)

Wydaje się troszkę naiwna w dzisiejszych czasach. Jednak jeśli pominąć aktualną wiedzę jaką dysponujemy można zagłębić się w lekturę z umiarkowaną przyjemnością.

Ot, pulpa.

Ot, pulpa.