Córka

Sonia Draga
2017-10-18
2017-10-18
Lucyna Rodziewicz-Doktór

Jakoś tak nie wiedzieć czemu to dopiero pierwsze, chociaż nie ostatnie spotkanie z autorką. Książka na pewno mnie zaciekawiła, może nie porwała. Ponieważ jest bardzo krótka, to i krótka będzie recenzja - z pewnością sięgnę po inne jej powieści

Czyta się w napięciu, mimo że widziałam film wcześniej. Jak zawsze u Ferrante - trudne relacje, o których nie każdy odważyłby się mówić.

Refleksyjna..

Refleksyjna..

Kolejna powieść Ferrante, którą przeczytałam i jestem pod wrażeniem tego pióra. Książka o tematyce, którą często się porusza mianowicie -życie. Poruszony tutaj zostaje temat, macierzyństwa, małżeństwa , ambicji zawodowych, wsparcia życiowego i partnerstwa ale też tęsknoty za czymś innym. Kobieta przed pięćdziesiątką , spędzająca samotnie wakacje, opisująca swoje życie rodzinne , zawodowe , macierzyństwo . Super dla mnie jest w tej książce to, że jak to u Ferrante bywa wszystko mówione jest wprost , w życiu wiele z nas nie potrafi mówić wielu rzeczy tak , jak bohaterka książki. Polecam.

Kobiety nie mają w życiu łatwo. Można powiedzieć, że są przypisane do macierzyństwa, choć nie powinno tak być. Gorzej gdy stają się "funkcją" i przestają być sobą, nie mają chwili dla siebie. Nie są nawet sobą. A przecież należy się kobietom wszystko to co mężczyznom. Tylko mężczyzna może "nie być obecny", może nie zajmować się dziećmi, może robić karierę, może być zajęty wszystkim tylko nie domem... Dlaczego kobieta nie może? A właśnie, że może! Czy zasługuje na potępienie? Niezrozumienie? Nie. Co nie zmienia faktu, że postępowanie głównej bohaterki dla mnie nielogiczne (zwłaszcza z zabawką). Ale i tak Ferrante to nie moja bajka.

Książka o braku partnerstwa w małżeństwie, o tym jak trudno pogodzić macierzyństwo z ambicjami zawodowymi jeśli nie ma się wsparcia od małżonka, cudownych babć, cioć i innych członków rodziny, czy oddanych koleżanek. Leda mając 18 lat wyjeżdża na studia i właściwie zrywa kontakty z matką. Wstydzi się swojego pochodzenia. Nie ma dobrych wspomnień z relacji z matką, która zapewne przeciążona obowiązkami często powtarzała dzieciom najgorsze słowa jakie dziecko może usłyszeć „bo was zostawię”. Wychodząc za mąż szybko pragnie mieć dzieci, ale już druga ciąża ją „przerasta”. Książka o trudnych wyborach kobiety. Autorka szczegółowo opisuje swoje relacje z córkami. Jedni czytelnicy zachwycą się postawą Ledy. Taka nowoczesna kobieta, wykształcona, pozwalała na seks młodocianym córkom we własnym mieszkaniu. Miała odwagę postawić na swoją karierę. Inni będą spoglądać na jej postawę oczyma rodziny neapolitańczyków odpoczywających na plaży razem z Ledą. Gdy nieopatrznie wyznaje im w rozmowie, że popełniła poważne wykroczenie jako matka, stosunki między nimi ochładzają się. Główna bohaterka widzi w Ninie, młodej kobiecie z rodziny neapolitańczyków siebie z lat młodości. Chce za wszelką cenę zbliżyć się do niej i zasugerować jej powrót na studia. Jak to się skończy? Kogo interesują te tematy niech sięgnie po powieść Eleny Ferrante. Przyciągnęła moją uwagę zamieszczona na okładce postać. Przez chwilę zastanawiałam się czy to lalka, czy dziecko. Dodam jeszcze, że lalka odgrywa w tej książce dużą rolę. Jest nie tylko zabawką ale też symbolem. Autorka umie budować nastrój. Czytając leniwie dajemy się ponieść wakacyjnej atmosferze, czujemy zapach igliwia, morskiej wody, wpadając w błogi stan. Sporo się dzieje w głowie Ledy, jej wspomnienia z przeszłości burzą ten stan, budzą niepokój i skłaniają do refleksji.

Wielu autorów pisze jedną i tą samą historię, bez względu na mnogość wydanych pozycji...i nie inaczej jest tu.
Powiastka na raz, na połknięcie. Na chwilę stłumi głód, ale nie nasyci. Dla wielbicieli pani Ferrante - na pewno miło, że jest i mamy ją przetłumaczoną.

Powieść wyjątkowa. Autorka przy pomocy bardzo oszczędnych środków kreśli portret głównej bohaterki, opowiadając o teraźniejszości, sięga w przeszłość. Nie ma tu spektakularnych zwrotów akcji, wielu dialogów, ale książka wciągnęła mnie w świat głównej bohaterki i skłoniła do wielu przemyśleń.

Przeczytałam w jeden dzień. Niezawodnie wciągająca Ferrante. Bardzo mnie porusza. Wciąga i pogodnie przygnębia...
Szczerość, a nawet nagość bohaterki. Na głębokim poziomie, nieświadomym, gra symbolika, wydarzenia które mają więcej tajemnicy i znaczenia niż to co widoczne na powierzchni..

Mam wiele ściągniętych książek na czytnik jak również nowych na półce. Nie pamiętam o czym mogły opowiadać, nie przypominam ich sobie przed rozpoczęciem czytania i nie przeglądam opinii. Po prostu ufam, że skoro ściągnęłam/kupiłam daną pozycję to musiała mnie zaciekawić w momencie wyszukiwania czegoś dla siebie.
I tak było z "Córką". Totalnie nie wiedziałam, co czytam. W każdym razem wciągnęła mnie od pierwszej strony. Chwilami myślałam, że to będzie jakiś thriller :) jakoś tak mi zalatywało tajemniczością. Faktem jest, że ani tu jakiejś dynamicznej akcji, ani diametralnych zwrotów a książka trzymała mnie cały czas w napięciu!
Jak dla mnie uwidacznia rozliczanie się kobiety zbliżającej się do 50ątki ze swoim życiem, z błędami, wyborami. Pełno tu refleksji, marzeń-zrealizowanych i nie. Pod wieloma rzeczami mogę się podpisać, sama mam ochotę uciec od swoich obowiązków, ról.
Warta przeczytania!

I tak było z "Córką". Totalnie nie wiedziałam, co czytam. W...