Dziewięć dni

Okładka książki Dziewięć dni Gilly Macmillan
Okładka książki Dziewięć dni
Gilly Macmillan Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Jim Clemo (tom 1) Seria: Mistrzynie Kryminału Obyczajowego kryminał, sensacja, thriller
Jim Clemo (tom 1)
Mistrzynie Kryminału Obyczajowego
Burnt paper Sky
Świat Książki
2015-01-01
2015-01-01
Tomasz Wyżyński
Inne

Świetna pozycja - ciekawa fabuła, bardzo emocjonalna treść, zaskakujace zakonczenie i sama prawda o tym jak szybko internet potrafi złamać i zniszczyć człowieka. Czytałam z zapartym tchem.

Znika chłopiec. Matka wychowuje go sama. Walka o dziecko, o jego odnalezienie. Żadna matka nie odpuści. Historia wciąga i się czyta. Niby mało możliwe, a jednak takie historie się zdarzają.

Czegoś mi zabrakło. Ale opowieść całkiem ciekawa.

Czegoś mi zabrakło. Ale opowieść całkiem ciekawa.

Jestem na nie i ... jestem na tak. Trochę tak naokoło Autorka prowadziła nas do finału. Akcja rozwijała się bardzo powoli. Trzeba było około 300 stron, żeby nabrała tempa.
Nie podobały mi się wstawki w postaci raportów, stenogramów z sesji terapeutycznych, wybijały mnie z rytmu, poza tym nie były specjalnie interesujące. Jeśli dodać do tego brak akcji, to... foch gotowy. I tu właśnie jestem na nie. W drugiej części, kiedy akcja znacznie przyśpieszyła, można było płynąć już na fali aż do końca. I tu jestem na tak. Ogólnie " Dziewięć dni" zaliczam do "średniaków".

Rachel Jenner to kobieta, która popełniła jeden błąd, pozwoliła swojemu synowy na spacerze w lesie pobiec przed nią, młoda matka nie zdawała sobie wówczas sprawy że te chwilowe zniknięcie z oczu jej syna z paru chwil zmieni się w wiele dni. Benedicta Fincha tamtego dnia zaginął. ,,Dziewięć dni" to thriller psychologiczny z perspektywy matki, która straciła dziecko oraz policjanta zajmującego się sprawą zaginięcia tego chłopca. Gilly Macmillam stworzyła bardzo dobry i trzymający w napięciu debiut.

'' Dziewięć dni '' , czy to dużo czy mało ? Pytanie raczej retoryczne , bo odpowiedzi jak sądzę byłyby bardzo , bardzo subiektywne . Pewne jest natomiast to że dziewięć dni czasami w zupełności wystarczy , by czyjeś życie rozpadło się na kawałki i aby nic już nie było takie jak przedtem . Młoda matka wychodzi z ośmioletnim synem i psiakiem na spacer do parku . Chodzą tak bardzo często po znajomych ścieżkach i miejscach . Gdy więc Benedict prosi o pozwolenie pobiegnięcia przodem do miejsca , gdzie do drzewa jest zawieszona lina do huśtania , matka godzi się bez wahania . Kiedy sama po kilku minutach dociera na miejsce nie ma tam ani synka , ani psa . Jeszcze niczego nie podejrzewa , jeszcze myśli że chłopiec się schował , jeszcze próbuje udawać że bawi się z nim w te '' chowanki '' . Ale to nie żarty , to już nie zabawa , to...porwanie . Tak zaczyna się ta debiutancka powieść Gilly Macmillan . Moim zdaniem to bardzo dobry debiut , autorka na ponad pięciuset stronach potrafi utrzymać napięcie i uwagę czytelników . Czyta się ją błyskawicznie . Postacie są klarowne i dobrze opisane . Pisarka porusza też kilka ważnych kwestii , jedną z nich jest na przykład bezduszność , małostkowość i głupota co poniektórych internautów , którym się wydaje że jak są teoretycznie anonimowi to już im wszystko wolno . Druga całkiem na czasie dyskusyjna sprawa , to rzetelność , uczciwość , empatia , a raczej jej brak , mediów . Polecam super napisana ❤️❗️

Historia typowa, temat porwania dziecka pojawią się w wielu thrillerach. Nie zaskakuje też rozwiązanie. A jednak jest różnica, książka wciąga, głównie chyba przez sposób w jaki jest napisana i głównych bohaterów : śledczego i matkę którzy dla odróżnienia od typowych książek nie są idealni, genialni. Zwyczajni, popełniający błędy ludzie. Dobrze się czyta.

Książkę czytałem pół roku, albo i dłużej. W końcu ją "wymęczyłem". Zapowiadała się dobrze, a potem było nieciekawie.

Mam bardzo mieszane uczucia odnośnie historii zaginionego Bena. Z jeden strony bardzo ciekawie opisana historia, z perspektywy tylko dwóch bohaterów, matki Bena oraz prowadzącego śledzwo Jima Clemo. Ograniczenie opisu historii do dwóch perspektyw nadaje historii trochę rys reportażu lub może bardziej pamiętnika. Jednak z drugiej strony, jeśli przyjrzymy się historii to nic zaskakującego nas nie spotka. Zakończenie też nie stanowi niespodzianki dla czytelnika, ale nie będę zdradzać.
Ogólnie książkę bardzo dobrze się czytało, historia wciągnęła. Ale dla mnie bohaterowie byli za prości, brakowało mi trochę niespodziwanego "twistu" akcji, ale cóż może tak miało być, w końcu w rzeczywistości też rzadko spotyka się nieoczekiwane zakończenia.

Jak na debiut to faktycznie książka się obroniła . Tempo akcji nie za szybkie ale ciekawiło mnie jakie będzie zakończenie tej powieści .

• Kryminał
  • Thriller/sensacja/kryminał