Zamachy na Piastów

Okładka książki Zamachy na Piastów Agnieszka Teterycz-Puzio
Okładka książki Zamachy na Piastów
Agnieszka Teterycz-Puzio Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie reportaż
reportaż
Wydawnictwo Poznańskie
2019-04-03
2019-04-03

Autorka ma wiedzę - i to jest jedyny plus tej książki. Ma jednak fatalny styl pisania. Treść jest bardzo chaotyczna, rozmyta, a język paskudny. Czasami nawet zdania do siebie nie pasują, a jedno nie przechodzi w drugie.

Z ciekawością chwyciłem za książkę mając w pamięci solidną książkę autorki o polskich pielgrzymkach do Ziemi Świętej. Już samo uchwycenie tematu jest dość szczególne. I trudne. To wcale nie jest łatwe, aby w stosunkowo krótkiej pracy przedstawić wszelkie zarysy niepokojów i rywalizacji dynastycznych polskiego średniowiecza. Samo słowo zamachy jest nieco mylące, przynajmniej tak jak je teraz rozumiemy. Nie tyle nawet zamachy, co niejasne i wczesne zgony, konflikty rodzinne, możliwe otrucia, porwania, uwięzienia, różne opinie kronikarskie. W książce są zaprezentowane losy głównych dynastii ówczesnej Europy. Sztylety, otrucia, tajemnicze wypadki, wojny. Wszystko to oglądamy dalej na naszym polskim podwórku od Mieszka I do ostatnich Książąt Mazowieckich. Nie sposób zarzucić autorce braki naukowe. Wszelkie opisy roją się od danych, lub, co przyjemne, są przedstawiane okiem innych badaczy. Styl jest krótki, nacechowany informacjami, mało emocjonalny. Momentami można się pogubić w datach, osobach, zależnościach. Cóż, to ma do siebie rozbicie dzielnicowe że naszych książąt liczymy na setki. Wyraźnie wyszczególnione są dwa zamachy, na Przemysła II w Rogoźnie i Leszka Białego w Gąsawie. Potem następuje cały szereg władców drobnych księstw. I tutaj lektura jest momentami uciążliwa, aby wyłapać z tekstu kto jest kim. Występują też niestety koszmarne błędy. W rozdziale o zbrodni w Rogoźnie ewidentnie myli się w tekście Przemysła I z Bolesławem Pobożnym. Znowuż w rozdziale o Henryku, synu Siemowita III Mazowieckiego podaje się datę jego narodzin ok. 1370, aby dalej omawiać jego czyny w latach 1490-1495. Chłop musiał by żyć ze 120 lat :). Takich błędów jest jeszcze kilka, a przynajmniej niedopowiedzeń i skrótów myślowych które utrudniają czytanie. Przeczytać warto, nie tylko historykom amatorom, bo to i ciekawe anegdoty historyczne, i np. ciekawe przydomki książęce które każdy w tekście zauważy. Jednak pozycja momentami zanudza i cóż..... "Polscy krzyżowcy" byli lepsi.

Bardzo solidna lekcja historii, ale miejscami można było się pogubić wśród dat, miejsc i ludzi. Niemniej polecam każdemu, kto interesuje się dziejami Polski.

Książka niewątpliwie napisana na temat i spełniająca swoją rolę - autorka opisuje na dość szerokim tle, na tyle dokładnie na ile pozwalają źródła wszystkie przypadki gwałtownych i nagłych śmierci władców i książąt z dynastii Piastów (uwzględniając w tym również nieudane próby pozbawienia życia). Szkoda niestety, że jest dość ciężkostrawna - przeładowana faktami i nazwiskami, a także niezbyt lekko napisana... Innymi słowy ciekawa treść, ale umiarkowanie atrakcyjnym opakowaniu.

W sali panował gwar rozmów. Jak okiem sięgnąć, każdy ucztujący chętnie wychylał kolejne kielichy czerwonego trunku. Wino lało się strumieniami, ale i też okazji było co niemiara. Jeden z gości chwalił się nowym synem, drugi zaś nowym mieczem wykutym u kowala, inni ci bardziej podpici gadali, coś bez składu i ładu. Książę patrzył na to wszystko niewzruszony, jakby będąc myślami zupełnie gdzieś indziej. Podczaszy nalał mu kolejną porcję jego ulubionego wina. Kielich przechylił się, trunek napełnił żołądek błogim ciepłem. Dopiero po jakimś czasie zauważono, że książę upuścił naczynie na podłogę, a on sam wystraszył gości swoją siną twarzą. Ich gospodarz zmarł...

"W niespokojnych czasach"

Bardzo lubię ten etap w historii świata zwany średniowieczem, a już najbardziej pasjonuję mnie ten okres w naszej historii, kiedy więc dowiedziałem się o kolejnej książce z tego zakresu, to niezwłocznie przystąpiłem do zakupu. I ogólnie rzecz biorąc jestem zadowolony po tej lekturze. Co prawda, dużą część książki zajmują przypisy i bibliografia, ale sama treść była jak najbardziej interesująca. Autorka niniejszej pozycji przedstawia nam przekrój zamachów na życie władców z dynastii Piastów i robi to na tyle szczegółowo, że ukontentowanie po skończonej lekturze jest wystarczające. Zaczynamy od czasów jeszcze przed Mieszkiem I a kończymy na panowaniu ostatniego z Piastów, czyli Kazimierza Wielkiego. Autorka opisuję każdy zamach z pieczołowitością i z dużym oparciem o materiał źródłowy, skutkiem czego mamy tu wiele spojrzeń na ówczesne zdarzenia i relację nie tylko z kronik, ale i też innych głosów pojawiających się z tamtych niespokojnych czasów. Dużym plusem opracowania jest też dość głęboka analiza i szukanie najlepszego wytłumaczenia dla zaistniałych zamachów na życie władców, dzięki czemu otrzymujemy książkę, która daję dużo odpowiedzi, ale i też skłania do zadawania pytań.

"Korona we krwi"

Oprócz zamachów na życie książąt, dużo ataków było przeprowadzanych też na królów, toteż otrzymujemy opisy, nie tylko tych bardziej znanych jak np. zabójstwo króla Przemysła II, ale także próby pozbawienia życia Bolesława Chrobrego. Kolejnym ciekawym aspektem opracowania jest umieszczenie w książce odwołań do zamachów w prawie całej ówczesnej Europie - nie tylko zachodniej, ale i wschodniej, i tym samym daję czytelnikowi pewną skale porównawczą, co do zdarzeń w naszym kraju.
Każdy rozdział tak naprawdę traktuję o zupełnie innych sytuacjach i daję nam dodatkową porcje wiedzy z danego tematu. Jako książka historyczna spełnia swoje zadanie w stu procentach, choć niektóre fragmenty można by było bardziej rozszerzyć, aczkolwiek jest to tylko moja opinia. Dla tych, którzy pasjonują się historią naszego kraju, nie będzie to pewnie nic odkrywczego, ale jeśli chodzi o resztę czytelników, mogę zapewnić, iż będzie czekało na nich dużo zaskoczeń. Jeśli ktoś zechcę dowiedzieć się czegoś o mrocznych kartach historii Polski, to zachęcam do lektury.

Bardzo solidna, rzetelna książka. Momentami chyba aż zbyt solidna, bo powtarzające się schematy zabójstw czy zamachów są bliźniaczo podobne,a zmieniają się tylko imiona królów i książąt, czasami dosyć anonimowych. Pozycja jest raczej skierowana do miłośników historii, a nie osób, które liczą na sensacyjną lekturę.

Zawiedziony byłem tym, co przeczytałem o najpopularniejszych władcach. W zasadzie było tu niewiele nowego, zwłaszcza dla kogoś kto w czasach szkolnych dość szczegółowo zapoznał się z czasami piastowskimi. Dużo pracy włożono za to w historie mniej znanych władców. Na plus na pewno fragmenty o największych zamach w Rogoźnie i Gąsawie - gdyby tak obudowanych historii było więcej, ocena byłaby wyższa. A że dużo było krótkich notek, to dla solidnej książki jest solidne 6.

Zawiedziony byłem tym, co przeczytałem o...

„Gra o tron” w rodzimym wydaniu ;)

Zamachy, mordy, porwania, skrytobójstwa… Dzieje dynastii piastowskiej – jak się okazuje - wcale nie były usłane różami. Porównanie do „Gry o tron” (tej w dobrym, wciągającym wydaniu z pierwszych sezonów) nasuwa się poniekąd samo ;) Jak nad Wisłą wyglądały zakulisowe walki o władzę? O tym dowiemy się z niniejszej książki.

Generalnie rzecz ujmując o krwawych bądź też zbrodniczych incydentach w stosunku do Piastów na lekcjach historii dowiadujemy się niewiele lub prawie nic. A szkoda, okazuje się bowiem że potomkowie legendarnego Piasta Kołodzieja nie byli wcale tak bezkrytycznie kochani ani przez poddanych, ani też przez wrogów i przeciwników politycznych. Sami też mają sporo za uszami. Autorka niniejszej książki przybliża nam nieco ciemne karty z dziejów naszej pierwszej dynastii królewskiej.

Agnieszka Teterycz-Puzio włożyła w tę książkę naprawdę sporo pracy. Widać to na każdym kroku i już tylko z tego tytułu winniśmy autorce wielkie brawa. Nie mniejsze jednak oklaski należą się jej także za samą treść niniejszej lektury. Metodologia i zakres badań, wnikliwe dociekanie i drążenie tematu, próba wydobycia faktów nawet przy małej liczbie danych – te wszystkie cechy charakteryzują zarówno samą autorkę, jak również trzymaną przeze mnie w rękach książkę.

Po małych peanach czas przejść do rzeczy! :) Agnieszka Teterycz-Puzio zaprasza nas w podróż przede wszystkim do średniowiecza – ale nie tylko :) W tym momencie dochodzimy do kwestii zdefiniowania zakresu badań i ich wyników zarówno co do okresu którego dotyczą, jak również do zakresu terytorialnego. I okazuje się – o czym nie każdy pamięta – że jeśli mówimy o Piastach, to powinniśmy mieć na myśli nie tylko ich główną (panującą) linię, ale także linie poboczne, jak choćby książąt śląskich czy mazowieckich (żyjących aż do XVI wieku). Warto o tym pamiętać, owo istotne spostrzeżenie sprawia bowiem, że zarówno terytorialnie jak i czasowo mamy do rozpatrzenia dużo większy okres czasu oraz obszar niż może się z pozoru wydawać.

Wniosków po lekturze należałoby wysnuć co najmniej kilka. Pierwszy i najważniejszy – w kwestii zamachów, porwań, czy zdrad dynastia piastowska wcale nie odstawała od rodów panujących w innych częściach Europy. Podobieństw na tym tle jest więcej, jak choćby generalna zasada, że wszelakim zamachom czy aktom buntu wobec panujących towarzyszyła zwykle niestabilna sytuacja polityczna oraz słabość władców. Jednak żelaznych reguł na tym tle bynajmniej nie było – świetnym przykładem może tu być zamach na życie Bolesława Chrobrego, który wszak był monarchą poważanym i w teorii uwielbianym, władającym stabilnie i rządzącym silną ręką. A jednak zamach na jego życie się przytrafił… Wyjątek potwierdzający regułę? Być może ;)

Książka niesamowicie wciąga dzięki świetnemu przedstawieniu tła wydarzeń przez autorkę. Agnieszka Teterycz-Puzio, jak już wspomniano, włożyła w swoje dzieło mnóstwo serca oraz czasu i to jest naprawdę widoczne. Można wszak się w tym miejscu pewnej rzeczy przyczepić, autorka przyznaje bowiem, że niekiedy nie dysponowała dużą liczbą źródeł, a czasem musiała nawet snuć na jakiś temat własne teorie w obliczu wręcz braku owych źródeł… Wobec powyższego w kilku momentach można zadać sobie pytanie, na ile to co czytamy to fakty, a na ile luźne dywagacje i supozycje autorki… Trochę niefajne przemyślenie w obliczu ogromu wykonanej przez Panią Agnieszkę pracy, jednak w pewnych momentach jest to przemyślenie konieczne (szkoda tylko, że bez odpowiedzi…).

Pomimo powyższego małego zgrzytu pozycja ta jest po prostu fantastyczna :) Rzadko kiedy można spotkać się z tak rzeczowym, a jednocześnie zajmującym narracyjnie językiem, który opowiada o – było nie było – historii, a więc o czymś dawno minionym i teoretycznie nie wzbudzającym zbyt wielkich emocji. Nic bardziej mylnego: historia zarówno może, jak i JEST zajmująca :) Jeśli jesteście tego samego zdania, ta książka jest czymś zdecydowanie dla Was :)

Książka zrecenzowana dzięki uprzejmości Księgarni taniaksiazka.pl

Więcej o książce:

„Gra o tron” w rodzimym wydaniu ;)

Generalnie rzecz...

• Średniowiecze
  • E-Booki
  • Brak Legimi A
  • Reportaż

Dodaj cytat z książki Zamachy na Piastów