Heads You Win

Wysłuchane jako audiobook
Książka 9/10
Lektor 10/10
Bardzo lubię Archera. Poseł, więzień, pisarz
To co mnie urzekło w tej książce to dwutorowość akcji.
Początek nowego życia - Anglia czy USA?
Nowi emigranci (sam do nich należę) i jak sobie poradzili.
Napewno jedna rzecz - tu nie ma żadnych dłużyzn. Akcja non stop.
I niezawodny Adam Baumann jako lektor
Polecam

Wysłuchane jako audiobook
Książka 9/10
Lektor 10/10
Bardzo lubię Archera. Poseł, więzień, pisarz
To co mnie urzekło w tej książce to dwutorowość akcji.
Początek nowego życia - Anglia czy USA?
Nowi emigranci (sam do nich należę) i jak sobie poradzili.
Napewno jedna rzecz - tu nie ma żadnych dłużyzn. Akcja non stop.
I niezawodny Adam Baumann jako lektor
Polecam

Książka formą podobna do Kane i Abel. Nie jest tak samo dobra i brak w niej mocnych zwrotów akcji, czy literackiego pazura. Mimo to czyta się ją przyjemnie, czekając na to co przyniosą kolejne strony.

Bardzo sympatyczna lektura. Szybka, dowcipna, lekka i podwójna. To dwie, alternatywne historie życia Aleksandra Karpienki emigranta z Rosji. On w1968 roku uciekł z Leningradu na pokładzie statku. Do Anglii. Do Stanów Zjednoczonych. Gdzie powiodło mu się lepiej? Gdzie sukces i rodzinne szczęście było większe? Lubię Archera, ale nie traktuję go zbyt poważnie. Jego książki tchną optymizmem i ich lektura łagodzi stres wraz z kolejną, popijaną herbatką. Archer pisze używając eleganckich słów chociaż bywa, że akcja nie rozgrywa się na salonach. Za to na salony bohaterowie książki chcą sie dostać. Autor przekonuje, że amerykański sen może się spełnić dzięki nauce i pracowitości. Oczywiście przyda się też upór i wiara w sukces. Czasami też odwaga, gdy przyjdzie pojąć ryzyko. Zakończenie faktycznie zadziwiające, ale…. autorowi wolno wszystko. Nam może się to tylko nie podobać albo nie.

1964

A mnie się podobała ta dwutorowość akcji. Przyznaję, że ostatnie lata też niejednokrotnie skłaniały mnie do "gdybania" odnośnie wyborów.
Autor pozytywnie zaskoczył mnie znawstwem problemów emigrantów, uciekinierów pochodzących z kraju, w którym od lat panuje reżim. Świetnie pokazał wpływ otoczenia na nasze funkcjonowanie.
Jedyny minus - zakończenie.

Jedyny minus - zakończenie.

Bardzo lubię powieści Archera. Są w nich takie momenty, że jestem zmuszona odłożyć książkę, bo trudno mi znieść napięcie.

Wole inne książki autora.
"Kane i Abel"
"Pierwszy między równymi"

Wole inne książki autora.
"Kane i Abel"
"Pierwszy między równymi"

Świetna książka, na bardzo wysokim poziomie, jak poprzednich kilka. Obowiązkowa pozycja dla tych którzy lubią "historie rodzinne" w stylu Cliftonów.

Książka jak rozdwojenie jaźni i to dosłownie.
Jeden bohater, dwie ścieżki życia uwarunkowane kwestią wyboru - bramka nr 1, czy bramka nr 2 a na końcu i tak wygrywa... Putin.

Jedna książka i dwoje tłumaczy - o zgrozo strasznie
to było odczuwalne w prowadzeniu narracji!

W końcu sama treść... (dziękuję za uwagę).
Chociaż nie był jeden moment kiedy naprawdę wciągnęła - sprawa przejęcia banku. Jednak i to ostatecznie autor położył na łopatki. Reszta jest milczeniem.

Podobno książki Archera cieszą się popularnością wśród czytelników - doprawdy nie wiem dlaczego. Mam w planach jeszcze dwa tytuły, może one spełnią moje oczekiwania.

Książka jak rozdwojenie jaźni i to dosłownie.

Jedna książka i dwoje tłumaczy - o zgrozo strasznie
to było odczuwalne w prowadzeniu narracji!

W końcu sama treść... (dziękuję za uwagę).
Chociaż nie był jeden moment kiedy naprawdę wciągnęła -...

Archer to autor cieszący się popularnością na Wyspach Brytyjskich, ja spotkałam się z jego twórczością po raz pierwszy i przyznaję, że historia mnie zaciekawiła, choć czasem się dłużyła.

Na początku poznajemy zamieszkującą Leningrad rodzinę Karpienków: rodziców pracujących w porcie i ich nastoletniego się syna. Problem pojawia się, kiedy głowa rodziny zostaje zamordowana (choć KGB upozorowało wypadek przy pracy, wszyscy wiedzą jaką jest prawda). Jelena i Aleksandr przy pomocy dobrych ludzi podejmują ucieczkę że Związku Radzieckiego, ale muszą podjąć decyzję na który statek wsiąść, gdzie zacząć nowe życie: w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii? I tutaj zaskoczenie: opowieść snuje się dalej dwutorowo, dzięki czemu możemy poznać słodycz i gorycz alternatywnych rzeczywistości.

Jak na obczyźnie przyjęci zostaną imigranci? Czy KGB im odpuści? Jak w nowym świecie poradzą sobie nieznająca angielskiego kucharka i ambitny zdolny chłopak?

Trochę historii w tej książce można zaznać

Trochę historii w tej książce można zaznać