W kim zakochał się Księżyc

"W kim zakochał się księżyc" to ciekawa i mądra książeczka nie tylko dla dzieci, ale i dorosłym bardzo się spodoba. Jest ona debiutem Julity Pasikowskiej od wydawnictwa Sto Stron.

Naszym głównym bohaterem jest Księżyc, który co noc obserwuje wszechświat oraz ziemię. Wydaje mu się ze jest sam w kosmosie i przez to czuję się bardzo, bardzo samotny pomimo, że do okoła jest tysiące gwiazd. Pewnego razu, niespodziewanie dostrzega na niebie jasno świecącą kulę, w której się zakochuje. Owa świecąca kula to słońce, o czym informuje go gęś, która przypadkiem podleciała blisko niego. Księżyc nie ma jednak możliwości przekazać jej swego wyznania miłości, więc prosi o to gęś. Jednak, gdy owa wysłanniczka wraca, to nie ma dla niego dobrych wieści. Słońce pomimo, że gorące, okazało się mieć serce zimne jak lód. Księżyc rozczarowany i smutny zaczyna się kurczyć i maleć. I pewniej nocy poznaje człowieka o najbardziej wyczulonym słuchu na świecie. Człowiek ten cierpi na bezsenność i dlatego liczy gwiazdy siedząc w ogrodzie. Księżyc zwierza mu się ze swoich uczuć i rozterek. Całej rozmowie przysłuchuje się tylko mała gwiazdka, która jest bardzo nieśmiała i boi się odezwać. Czy Księżyc znajdzie przyjaźń i miłość? Czy dostrzeże to co ma blisko siebie?

Książka ta była moim pierwszym audiobookem i bardzo mnie urzekła. Żałuję tylko, że nie została wydana w formie papierowej, bo bardzo chciałabym mieć ją na swojej półce. Dla zainteresowanych, na tą chwilę dostępna jest tylko w formie ebooka i audiobooka. Opowieść przepełniona jest magicznym klimatem baśni, dzięki któremu wciąga w swój świat. Z zaciekawieniem śledzimy losy Księżyca i trzymamy za niego kciuki. W napięciu czekamy na rozwój wydarzeń. Postacie zostały, przez autorkę, bardzo dobrze nakreślone i są pełne barw. Cała historia jest utrzymana w spokojnym tempie, a do tego jest pełna ciepła i emocji. Jest to idealna bajka na dobranoc, która zapewni nam dobre sny. Książka porusza też bardzo ważne i trudne tematy. Mówi przede wszystkim o miłości, która nie zawsze zostaje odwzajemniona. Pomimo, że kogoś kochamy, to nie znaczy, że ta druga osoba odwzajemni nasze uczucia. Pokazuje nam, że warto rozejrzeć się dookoła siebie bo, przyjaciele mogą być na wyciągnięcie ręki i nie trzeba ich wcale daleko szukać. Uświadamia czym jest samotność i informacje, że wynika ona z braku drugiej osoby. Ale również mówi o poświęceniu w imię miłości.

Muszę jeszcze wspomnieć o okładce, która jest dziełem Gabrieli Dec. Ilustracja jest cudowna i pełna uroku. Chciałoby się więcej takich ilustracji w wydaniu papierowym.

"W kim zakochał się księżyc" to cudowna bajkowa podróż dla małych i dużych. Ja z moją córeczką spędziłam przy niej mile czas. Polecam!

Za egzemplarz książki bardzo dziękuję wydawnictwu Sto Stron.

Zapraszam na moją oinię

Zapraszam na moją oinię

Opowieść została napisana prostym, ale pięknym i obrazowym językiem, przystępnym dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Mały czytelnik łatwo może identyfikować się z wybraną postacią, a dzięki temu zrozumieć własne uczucia oraz zdefiniować je.
Sama historia toczy się spokojnie, pełna jest opisów, pięknych samych
w sobie. Mnie osobiście zachwycił fragment o migoczących na prośbę małej gwiazdki gwiazdach - na pocieszenie smutnego Księżyca. A co najważniejsze, opowieść kończy się szczęśliwie dla Księżyca i małej Gwiazdki.
Każdy znajdzie przyjaciela, bratnią duszę, ale należy być uważnym,rozglądać się wokół siebie, bo to, co ważne, często jest w zasięgu wzroku
i możliwości.
Fragment recenzji z bloga.

Sama historia toczy się spokojnie, pełna jest opisów, pięknych samych
w sobie. Mnie osobiście zachwycił fragment o migoczących na...

#348 - W kim zakochał się Księżyc - Julita Pasikowska - Wydawnictwo Sto Stron

#101/52/2020

Jest to książka dla dzieci, którą słuchałyśmy z Ewą w formie audiobboka.

Autorka opowiada w niej o samotności, o tym, że czasem goniąc za tym, co jest daleko, przegapiami to, co jest blisko nas.

"Droga do pięknych rzeczy jest długa i trudna. Nie jest łatwo je osiągnąć. Pewnie dlatego nazywamy je pięknymi, bo nie widujemy ich na co dzień i wydają nam się nie do zdobycia."

Bardzo dziękuję autorce za to, że mogłyśmy razem z Ewą posłuchać tej pięknej bajki. Polecamy ją serdecznie.

#348 - W kim zakochał się Księżyc - Julita Pasikowska - Wydawnictwo Sto Stron

#101/52/2020

Jest to książka dla dzieci, którą słuchałyśmy z Ewą w formie audiobboka.

Moja prababcia zawsze się śmiała, że „z ładnej miski się nie najesz”. Niestety nie miałam okazji tego od niej usłyszeć, ale to powtórzyła mi moja mama. Odnosiło się to do oceniania ludzi po wyglądzie i wybieraniu tych „ładniejszych”, bez zwracania uwagi na ich charaktery. Mimo wszystko jest w tym trochę racji. Nie zawsze ten, kto jest piękny na zewnątrz, ma równie piękne wnętrze. O prawdziwości tego powiedzonka, przekonał się główny bohater bajki dla dzieci pt.: „W kim zakochał się Księżyc?” autorstwa Julity Pasikowskiej.

Tytułowym bohaterem jest Księżyc – ten nasz, wiszący wysoko na niebie. Mimo tego, że wokół niego znajduje się wiele gwiazd, czuje się bardzo samotny. Aż do chwili, kiedy przypadkowo zostaje na nieboskłonie odrobinę za długo, i po raz pierwszy widzi Słońce, które zrobiło na nim spore wrażenie. Jest tylko jeden problem – Księżyc nie może porozumieć się z gwiazdą. Na jego szczęście Gęś jest na tyle uprzejma, aby porozmawiać ze Słońcem w jego imieniu. Jak rozwinie się ich relacja?

W książce oprócz wymienionych wcześniej postaci, występuje również mała i nieśmiała Gwiazdka, która już od pierwszej chwili zdobyła moją sympatię. Szczególnie byłam pod wrażeniem tego, co zrobiła dla Księżyca, aby jego życzenie się spełniło. Jest również Kometa, a także człowiek z najbardziej wyczulonym słuchem na całej ziemi, dzięki czemu może słyszeć rozmowy odbywające się w kosmosie.

Miałam jednak nadzieję, że opowiastka skończy się trochę inaczej (chociaż obecne zakończenie też bardzo pasuje). Uważam, że jest całkiem urocza i czyta się ją niezwykle szybko. Cała historia opowiedziana została z perspektywy narratora trzecio osobowego. Autorka w prosty sposób ukazuje, czym jest samotność i nieszczęśliwa miłość, a także objaśnia, kiedy mamy do czynienia z bezsennością. Uczy również, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie i czasem należy rozglądnąć się w swoim własnym otoczeniu, aby znaleźć szczęście.

Spotkanie z powieścią „W kim zakochał się księżyc” było krótką, lecz piękną przygodą. Było doświadczeniem, za które już w tym miejscu serdecznie autorce dziękuję.

Julita Pasikowska porusza temat niesamowicie ważny, rzekłabym – ponadczasowy. Opowiada bowiem o samotności, uświadamiając nam, że często nie dostrzegamy tego, co mamy blisko siebie, pragnąc i goniąc za tym co jest daleko. Autorka pokazuje w swojej powieści, że choć często wydaje nam się, że to co niedosięgalne jest lepsze, ostatecznie nie zawsze okazuje się być tak naprawdę czymś dobrym i słusznym. Często nie dostrzegamy bowiem tego co mamy i bywamy ślepi na prawdziwą, bezwarunkową przyjaźń.

"Czasami jest tak, że opuszczają nas wszystkie siły i zaczynamy zamieniać się w bezradny i kruchy latawiec, który może porwać nawet lekki wiatr."

Tak właśnie jest w przypadku tytułowego Księżyca, który zakochuje się w nieodpowiedniej osobie. Bohater czuje się bardzo samotny i próbuje sobie odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie jest ta samotność. Ma na ten temat wiele teorii, lecz żadna nie wydaje się być do końca właściwą i wystarczającą.

Nagle.. jedna chwila.. jedno zdarzenie zmienia jego spojrzenie na świat. Co takiego musi się wydarzyć, aby Księżyc zrozumiał, jak bardzo przez cały czas się mylił? Jaka sytuacja odmieni jego życie?

Jeżeli jesteście fanami „Małego księcia”, ta pozycja szczególnie może przypaść Wam do gustu. Ja pochłonęłam ją niczym słodkiego, księżycowego rogala i jak to po jedzeniu musiałam go trochę „przetrawić” i ochłonąć zanim usiadłam do napisania tej recenzji.

Takich powieści powinno być zdecydowanie więcej i świat powinien o nich usłyszeć. Skłaniają one do refleksji i zmieniają sposób patrzenia na życie. Opisują ważne i trudne tematy w sposób tak piękny i przystępny, że z całą pewnością mogłyby być omawiane w szkołach z najmłodszymi.

Nie nazwałabym jednak tej powieści bajką, gdyż jest ona również – a może przede wszystkim – dla nas, dorosłych.

Jedno jest pewne – Pani Julita stworzyła coś niesamowitego i niepowtarzalnego, a ja jestem dumna, że mogłam wkroczyć w tą historię i przekazać wieść o niej dalej.

Julita Pasikowska porusza temat...

„Droga do pięknych rzeczy jest długa i trudna. Nie jest łatwo je osiągnąć. Pewnie dlatego nazywamy je pięknymi, bo nie widujemy ich na co dzień i wydają nam się nie do zdobycia.” s. 32.

Elegancki, z zakręconym wąsem, strażnik Ziemi, marzyciel i romantyk. Taki jest Księżyc, filozofujący o samotności i miłości, bohater debiutanckiej książki Julity Pasikowskiej, miłośniczki książek i baśni. O swojej pasji do literatury dziecięcej i młodzieżowej autorka pisze na blogu „Bajkochłonka”, na którym znajdziemy profesjonalne omówienia nowości wydawniczych dla najmłodszych.
„W kim zakochał się Księżyc” jest również zapowiedzią nowego wydawnictwa Sto Stron, które pragnie wydawać przede wszystkim książki dla dzieci. Wierzę, że uda im się podbić malutkie serca najszczerszych krytyków, bo „W kim zakochał się Księżyc” jest opowieścią pełną ciepła, o emocjach, barwach samotności i nieszczęśliwej miłości. W sercach bohaterów odnajdziemy przede wszystkim blask nadziei, odsłaniającej moc niezwykłej przyjaźni. Okazuje się, że nie trzeba przemierzać całego kosmosu aby znaleźć to, co jest najważniejsze. Najczęściej to, czego szukamy jest bliżej nas, niż nam się wydaje.

Księżyc co noc wstaje i obserwuje wszechświat oraz migoczące gwiazdy. Jego zadaniem jest chronienie Ziemi przez całą noc. Czuje się jednak bardzo samotny. Niespodziewanie zakochuje się w najpiękniejszej damie na całym niebie. Nie wie jak ma wyznać swoją miłość, więc prosi o pomoc gęś, która staje się miłosnym posłańcem. Księżyc często obserwuje mieszkańców Ziemi, którzy rzadko patrzą w nocne niebo. Pewnej nocy Księżyc poznaje Człowieka, o najbardziej wyczulonym słuchu na Ziemi. Człowiek cierpi na bezsenność i liczy gwiazdy na nocnym niebie, siedząc w swoim ogrodzie i czekając na upragniony sen. Księżyc wyznaje mu swoje uczucia i wątpliwości. Rozmowie przysłuchuje się mała, nieśmiała Gwiazdka, która najbardziej pragnie aby Księżyc był szczęśliwy. Kiedy powraca gęś, nie ma dobrych wiadomości dla swojego okrągłego przyjaciela. Księżyc będzie musiał stawić czoło trudnym uczuciom, rozczarowaniu, tęsknocie, rezygnacji. Ktoś jednak nie pozwoli aby czuł się samotny….

Julita Pasikowska stworzyła uroczą, baśniową historię skrywającą mądre przesłanie. Miłość nie zawsze bywa spełniona, czasami poszukując wielkich uczuć tracimy z oczu to, co mamy blisko. Podobnie jak Księżyc, zakochujemy się w wyobrażeniu, marzeniu, powierzchownym pięknie. Rozmowa Księżyca z Człowiekiem to piękna miniaturka dziecięcej wyobraźni. To właśnie małe dziecko słyszy więcej i potrafi dostrzec niebo przepełnione ogromem tajemnic i baśniowości. Człowiek słyszący głos srebrnego Księżyca to metafora dziecięcej wrażliwości. Tylko on patrzy w nocne niebo i tylko on z empatią rozmawia z nietypowym przyjacielem. Księżyc niczym Mały Książę próbuje dowiedzieć się czym jest samotność i co czyni go wyjątkowym we wszechświecie. Dzięki rozmowie i przyjaźni potrafi dostrzec i opisać jak wygląda samotność. Jest ona przede wszystkim brakiem drugiej osoby:

„Samotność jest wtedy (…) kiedy widzimy najpiękniejszą w życiu tęczę i nie mamy z kim podzielić się jej widokiem. (…) Samotność to zakaz gier planszowych, skakania w gumę i wszystkich sportów zespołowych. Samotność to brak przyjaciela, brak wspólnych pasji, brak wspólnych wyjść do kina, brak pożyczania zeszytów, kiedy jest się chorym, brak trzymania się za ręce, brak przytulania, brak wszystkiego, co najpiękniejsze. (…) Samotność jest wtedy, kiedy musimy wyobrażać sobie kogoś, do kogo mówimy, bo nie mamy nikogo innego” s. 49-50.

„W kim zakochał się Księżyc” to baśń pełna metafor, płynnych przejść pomiędzy baśniowością, onirycznością a realnością, prawdziwym życiem. Odnajdziemy tu proste odpowiedzi, szczerość dziecka spoglądającego na Księżyc w rozgwieżdżoną noc, niebywałą wartość przyjaźni, która potrafi skleić nawet złamane księżycowe serce.

Książka „W kim zakochał się Księżyc” Julity Pasikowskiej jest dostępna jako ebook oraz audiobook. Słuchając audiobooka, usłyszymy głosy lektorów: Anny Wysockiej-Jaworskiej i Rafała Pierzaka. Jest to idealna opowieść na dobranoc dla cierpiących na bezsenność i niekwestionowanych śpiochów – słowem dla wszystkich wielbicieli księżycowych baśni. Zjawiskową okładkę tej magicznej opowieści zaprojektowała Gabriela Dec.

„W kim zakochał się Księżyc” wyd. Sto Stron to wartościowa, nastrojowa historia o małym, zagubionym Księżycu, który jak każdy z nas, szuka miłości, akceptacji i sensu istnienia. Księżyc okazuje się być niezłym myślicielem i niepoprawnym marzycielem, w którym odnajdziemy po części własne, człowiecze odbicie. Piękne zakończenie mówi każdemu z nas, że nawet Księżyc nie jest samotny w wielkim wszechświecie, każdego z nas może spotkać przyjaźń, nie trzeba jej szukać daleko. Piękno nie jest powierzchowne, nie jest "błyszczące" i przysłaniające czy oślepiające, ale wydobywa się z wewnątrz serca, jest ukryte w gestach i czułości, sygnałach empatii. Bohaterowie tej wzruszającej historii uczą, że warto rozmawiać o swoich uczuciach, pytać i szukać odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania. Dzięki dialogowi, rozmowie rodzi się zaufanie, które jest kluczem do prawdziwej przyjaźni.

• Wyzwanie czytelnicze 2020
  • Moi Ulubieńcy