rozwińzwiń

„Klucze od Echa”. Osobność. Wiersze

Okładka książki „Klucze od Echa”. Osobność. Wiersze Cyprian Kamil Norwid
Okładka książki „Klucze od Echa”. Osobność. Wiersze
Cyprian Kamil Norwid Wydawnictwo: Universitas Seria: Seria POEZJE poezja
184 str. 3 godz. 4 min.
Kategoria:
poezja
Seria:
Seria POEZJE
Wydawnictwo:
Universitas
Data wydania:
2018-10-25
Data 1. wyd. pol.:
2018-10-25
Liczba stron:
184
Czas czytania
3 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324234394
Tagi:
poezja wiersze interpretacja literaturoznawstwo eseje analiza wiersza analiza
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
717
671

Na półkach: ,

Norwidowskie przybliżanie nieuniknionego przypomina mi o esencji bytu i przeróżnych problemach egzystencjalnych, pomiędzy którymi z rozwagą staram się manewrować. Uważnie rejestrujący rzeczywistość Cyprian Kamil Norwid układa przy tym coś na kształt szarady, w której poszczególne obrazy stanowią trudne do odgadnięcia zagadki. Te literackie potyczki mogą dla czytelnika zakończyć się sukcesem jedynie wtedy, gdy uzna, że najważniejsze leży poza poznaniem. Należy wtedy dostrzec świat niejako w odbiciu, podważyć jego realność a może nawet poddać się wspominanej przez Norwida pracy dziejów, wywierającej tak wielki wpływ na naszą przyszłość. Niebagatelną rolę w tym procesie będzie odgrywać sumienie, do którego polski poeta wielokrotnie odwołuje się w swojej twórczości. A to dopiero początek, ponieważ przed nami jeszcze próby rozpoznania praw wiecznych, zaprzątających umysł poety po sam kres jego życia.

Znikające, bo doskonałe. Wiele można napisać o fenomenie zaprzątających ludzki umysł ideałów, wiedząc przy tym o ich przemijalności. Jednak w wysokiej próby poetyckiej myśli Norwida uda się połączyć nierealność z przekonaniem o namacalności problemów kształtujących polską literaturę. Czasem twórca "Kluczy od echa" zachowuje się jakby dopiero co wyszedł z piekła, gdy przechodząc z ciemnicy do światła kontrastujące ze sobą żywioły przyprawiają go o chwilową ślepotę. Jeszcze częściej przypomina wędrowca, spalającego się w nieskończonym przesilaniu, toczącego walkę z czasem i szukającego odpowiedzi na pytanie "kim jest człowiek". Pomiędzy esejem a wierszem i na podstawie pełnych skojarzeń refleksji rodzi się odpowiedź na temat przesiąkniętej ideami XIX stulecia ludzkiej kondycji.

Z niesłychaną swobodą opływający tę poezję duch nadziei świadczy o tym, że nie wszystko jeszcze stracone. Norwid wierzy w postęp, ten techniczny jak i światopoglądowy. Jako wieczny poszukiwacz mądrości bez naiwności podchodzi do "nagiej prawdy" nie przyjmując jej za pewnik. Wręcz przeciwnie, samodzielnie poszukując źródeł, odwołuje się do swych uczuć, przetwarza emocje od uwielbienia aż po wzgardę i niekoniecznie musi u niego dominować cierpienie. Pożegnanie ukochanych polskich krajobrazów z pewnością odcisnęło na nim piętno tułacza ale nie wolno nam zapominać, że posyłana do Johna Browna pieśń ma uniwersalne przesłanie. Norwid nie jest jedynie "naszym" poetą. To mistrz rozświetlonych mgławic i czerwonych zachodów słońca, a są to przecież dostępne dla każdego miłośnika poetyckich narzędzi zjawiska.

Cyprian Kamil Norwid nie przynależał do czasów, w których przyszło mu układać metafory ze słów. Ostrzem swojego smutku wskazywał odmienny kierunek percepcji świata, tak jak się czarną nicią przędzie jakiś melancholijny wzór. Tocząca się gdzieś poza otchłanią historii, jego wizja dziejów czasami z wielkim trudem przedziera się do nas, współczesnych odbiorców o braku świadomości pokolenia sprzed prawie dwustu lat. Wielokrotnie przy tym ponawiany apel o powrót do snów rozbija się jak o kamień, ale przecież kropla drąży skałę. Może będąca już za małą dla nas sceną Ziemia stanie się za jakiś czas żniwnym polem Norwidowskich starań o prawdę. I nastanie odnaleziony przeze mnie w jego poezji pierwo-brzask. Wspaniale kwitną uczucia odbiorcy tych wierszy, kiedy widząc swoisty rodzaj poetyckiej modlitwy Norwida, domyśla się jego bezinteresowności podczas prób zrozumienia świata.

Norwidowskie przybliżanie nieuniknionego przypomina mi o esencji bytu i przeróżnych problemach egzystencjalnych, pomiędzy którymi z rozwagą staram się manewrować. Uważnie rejestrujący rzeczywistość Cyprian Kamil Norwid układa przy tym coś na kształt szarady, w której poszczególne obrazy stanowią trudne do odgadnięcia zagadki. Te literackie potyczki mogą dla czytelnika...

więcej Pokaż mimo to

avatar
405
13

Na półkach: ,

Niezwykła osobność...
A wydanie piękne

Niezwykła osobność...
A wydanie piękne

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  9
 • Chcę przeczytać
  8
 • Posiadam
  4
 • 2021
  2
 • Eseje
  1
 • 2019
  1
 • Na półce
  1
 • Poezja
  1
 • „Wyzwanie LC 2023”
  1
 • Norwidiana
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki „Klucze od Echa”. Osobność. Wiersze


Podobne książki

Przeczytaj także