Nierozłączni. Słynni syjamscy bracia i ich spotkanie z amerykańską historią

Okładka książki Nierozłączni. Słynni syjamscy bracia i ich spotkanie z amerykańską historią Yunte Huang
Yunte Huang Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: seria amerykańska (Poznańskie) reportaż
reportaż
seria amerykańska (Poznańskie)
Inseparable: The Original Siamese Twins and Their Rendezvous with American History
Wydawnictwo Poznańskie
2019-04-23
2019-04-23
Maciej Miłkowski
Syjam Tajlandia Tajowie historia biografía bliźniacy

Para na całe życie

Jak dla mnie braci jest za mało w książce o nich samych. Za to jest tam pełno niepotrzebnych wstawek o historii czy cytatów. Być może jestem niesprawiedliwa dla autora, bo chciał oddać panujące nastroje, pokazać z czym bracia musieli się mierzyć i dlaczego oraz wytłumaczyć niektóre ich decyzje. Natomiast dla mnie osobiście to zapychacze stron, które odciągały uwagę od tego, co mnie w tej książce interesowało najbardziej czyli nierozłącznego rodzeństwa. Być może nie potraktowałam dopisku ,,...i ich spotkania z amerykańską historią" aż tak dosłownie. Może wtedy byłabym bardziej przygotowana na mniej ciekawą dla mnie treść.

Genialni ludzie!!!, genialna historia.

Książka zadaje niewygodne a potrzebne pytania z gatunku np. o dzisiejszy "terror normalności"

Świetny kawałek historii USA jako tło

Jedyne, co mam do zarzucenia, to trochę za dużo autora w książce, jego wtrętów i moralizatorskich komentarzy. Tak, to było okropne wystawiać ludzi jak zwierzęta w zoo i okropny był rasizm XIX w, ale reporter raczej opisuje fakty niż je ocenia - stąd "tylko" 7/10

Genialni ludzie!!!, genialna historia.

Świetny kawałek historii USA jako tło

Książkę „Nierozłączni” Yunte Huang czytałam długo, za długo jak na moje standardy. Z tego wynika, że zajmującą lekturą nie była. Dla pasjonatów XIX historii Ameryki zapewne będzie ciekawa. Mnie przytłoczyła zbyt duża ilość nazwisk, miejsc i anegdot bardzo luźno związanych z tytułowymi bohaterami. Na pewno oddawało to ducha tamtych czasów ale też historia życia Changa i Enga co i rusz tonęła w nadmiarze pobocznych informacji.

/.../ Yunte Huang opiera się w swoich badaniach na zachowanych księgach finansowych należących do braci, relacjach lekarzy, wycinkach prasowych. Widoczny brak jest fragmentów korespondencji czy jakichkolwiek prywatnych zapisków. Być może bracia takowej w ogóle nie prowadzili. Prawdopodobnie też nie udzielali wywiadów. W związku z tym na podstawie książki uzyskujemy bardzo mało wglądu w osobowości bliźniaków, ich upodobania czy zainteresowania. Dowiadujemy się jednak, że pod koniec życia Chang był pijakiem, a Eng był abstynentem. Na początku mieszkali razem, z czasem nie dało się dalej tego kontynuować. Po wybudowaniu dwóch domów, które dzieliło 1,5 km, wprowadzili trzydniowy system, który był przestrzegany do końca ich życia.

Autor wspomina wybuchy wulkanów, trzęsienia ziemi i zaćmienie Słońca, epidemie, bunty niewolników. Nawiązuje do takich osób jak: Bulwer Lytton, Flannery O'Connor, Tecumseh, Alexander Pope, King Rama II, Black Hawk, Mary Shelley, Victor Hugo, Nat Turner, Herman Melville, Mark Twain, Giambattista Vico, Andy Griffith i Gomer Pyle, a nawet Jane Austen. Mimo całej narracji i erudycji autora zarówno w sferze literackiej jak i historycznej, zastanawiająca jest jednak kwestia motywów, które kierowały życiem bliźniaków. Niegdyś sami pracowali jak niewolnicy, potem zatrudniali niewolników.
/.../ Warto.

• Biografie