Antybiotyki ziołowe. Naturalna alternatywa dla leczenia lekoopornych infekcji

Okładka książki Antybiotyki ziołowe. Naturalna alternatywa dla leczenia lekoopornych infekcji Stephen Harrod Buhner
Stephen Harrod Buhner Wydawnictwo: Biały Wiatr zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Herbal Antibiotics. Natural Alternatives for Treating Drug-Resistant Bacteria
Biały Wiatr
2019-01-31
2019-01-31
Katarzyna Bartmańska
zioła zdrowie leczeni infekcje zakażenie choroby lekarz medycyna naturlana medycyna

Kolejna książka od @bialywiatr11 i kolejny prowokujący tytuł. Wynalezienie antybiotyków było niewątpliwie jednym z największych dobrodziejstw ludzkości. Ratowały życie i eliminowały choroby, które niejednokrotnie dziesiątkowały całe cywilizacje. Jednak z czasem ludzie zaczęli ich nadużywać, przez co ich skuteczność zaczęła maleć. Jako że są to środki dostępne zazwyczaj na receptę, to dostępność do nich jest ograniczona. Co więc robić, gdy organizm domaga się ratunku, a my nie mamy pod ręką silnych leków lub ich skuteczność staje się niewystarczająca. W takich momentach z pomocą przychodzi nam natura i jej niezwykłe dary.
Z książki tej dowiemy się m.in. tego, czym jest tzw. złota trójka Buhnera, czyli wg autora rośliny, których działanie jest efektywniejsze niżeli osławiony czosnek. Czy rośliny takie jak Cryptolepis, Sida acuta, Alchornea są dla was znajome? Przyznam, że ja nie słyszałam o nich wcześniej. Dla autora te afrykańskie rośliny są one jednak znacznie skuteczniejsze niż znany wszystkim czosnek czy kurkuma.
Dla mnie jako dla osoby chętnie zgłębiającej wiedzę na temat zielarstwa i ziołolecznictwa, książka ta jest cenną pozycją, do której będę chętnie wracać. Jest naprawdę obszerna (prawie 500 stron) i nie musicie przeczytać jej od razu. Nie omijajcie jednak wstępu, bo jest ważny dla zrozumienia istoty tej publikacji. Możecie zajrzeć do rozdziałów, które wydają się wam najbardziej interesujące a do kolejnych wracać w razie potrzeby lub przy okazji przygotowywania konkretnych ekstraktów czy nalewek.
Fani wszelkiego rodzaju nalewek będą zachwyceni tą książką, bo zawiera ona multum przepisów na te smaczne i prozdrowotne bądź co bądź używki. Jeśli macie w rodzinie pasjonata domowych nalewek, dla którego jesień to czas zbiorów pigwy, kaliny czy malin i przerabiania ich na pyszne trunki, to podarujcie mu tę książkę. Będzie wniebowzięty i na pewno wyniesie z niej dużo wiedzy. Czy złota trojka jest skuteczniejsza od naszego polskiego czosnku? Być może tak jest, jednak ja jako nie-naukowiec nie jestem w stanie tego stwierdzić, mogę to zrobić jedynie jako pacjent, Ja na pewno nie zrezygnuję ze stosowania czosnku czy uprawianej w moim ogrodzie mięty i oregano na rzecz nieznanych mi substancji. Oczywiście nie wykluczam tego, że w przyszłości nie zakupię ich w celach przetestowania. Lubię testować nowości i zawsze bardzo chętnie to robię.

Jakie emocje towarzyszyły mi podczas lektury? Byłam zdziwiona tym, jak niewiele do tej pory wiedziałam o niektórych ziołach i ich niezwykłych właściwościach. Ta książka to kompendium wiedzy o otaczającym nas świecie i jego cudach. Świat roślin jest światem fascynującym, pełnym tajemnic i magii. Dzięki tej książce miałam możliwość zaczerpnąć co nieco z tej magii. Książkę bardzo serdecznie wam polecam. To cenne kompendium wiedzy dla każdego, komu zależy na zachowaniu dobrego samopoczucia i zdrowia na długie lata.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję @bialywiatr11

Ogólnie książka wymaga naszego skupienia, zwłaszcza na jej początku. Nie polecam pomijać wprowadzenia, ponieważ pomoże nam ono zrozumieć jak ważny jest temat antybiotyków. Jak wielkim odkryciem było ich wprowadzenie i w jaki sposób doprowadzono, do tego, że wiele z nich przestaje być skuteczne.
Myślę, że duża liczba ludzi nie ma świadomości jak bardzo antybiotyki są nadużywane i to nie tylko w opiece zdrowotnej, ale również w hodowli roślin i zwierząt. Doprowadziło to do wykształcenia wielu szczepów lekoopornych patogenów, które nie reagują na żadne środki farmaceutyczne i są bardzo niebezpieczne. Zagrożenie dotyczy każdego z nas, bez wyjątku.
Mimo, że antybiotyki tracą swoja skuteczność od wielu lat, to nikt na świecie według autora nie prowadzi żadnych badań, aby opracować nowe.
Jedyna alternatywą dla nas są antybiotyki ziołowe, które sami możemy zrobić. Kiedy wszystko inne zawiedzie. Warto skorzystać z ogromnej wiedzy jaka jest zawarta w tej książce. Autor podaje, jak zbierać zioła, jak je przygotować, jak zrobić z nich leki do użytku zewnętrznego czy wewnętrznego.
Bardzo istotne jest to, iż budowa roślin jest tak złożona i mocno skomplikowana, żeby mogła wystąpić oporność. W odpowiednich proporcjach są one bardzo bezpieczne. Są zasobem naturalnym, odnawialnym i nie powodują zanieczyszczeń środowiska, tak jak to bywa w przypadku farmaceutyków.
Rośliny to najlepsze lekarstwo dla nas, wystarczy tylko otworzyć się na tą wiedzę. Im szybciej tym lepiej dla nas.

Myślę, że duża liczba ludzi nie ma świadomości jak bardzo antybiotyki są...

Książka idealna dla wszystkich prawdziwie zainteresowanych ziołowymi tematami. Napisana jest dość specyficznym, naukowym językiem, jednak z uwagi na fakt, że kocham wszelkie zielarskie tematy, dosłownie pochłonęłam tę publikację. „Antybiotyki ziołowe” to opracowanie dosłownie przesycone ciekawostkami i przykładami badań naukowych. Obala wiele mitów na temat różnych ziół i ich skuteczności, ale też promuje nowe ziołowe „gwiazdy”.

W czasach, kiedy pojawia się coraz więcej lekoopornych bakterii, warto poszukać naturalnych alternatyw, które często mamy pod ręką, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Przepisy na ziołowe specyfiki z użyciem superziół oraz spis ekstraktów roślinnych wraz z dokładnymi sposobami ich dawkowania, to wiedza, która z pewnością się przyda, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Ale to właśnie teraz jest najlepszy czas, by zaopatrzyć się w zielarskie surowce potrzebne do sporządzenia bakteriobójczych lekarstw. Gorąco polecam tę książkę, bo zawarta w niej wiedza jest po prostu bezcenna. Z taką książką w domowej biblioteczce czuję się o wiele bezpieczniej.

Antybiotykooporność, to sytuacja w której leczenie antybiotykiem nie przynosi pożądanych efektów, przez wzgląd na oporność mikroorganizmów względem zastosowanego leku. W efekcie stan chorego się pogarsza, a proces namnażania bakterii nie zostaje zahamowany. Co w takiej sytuacji zrobić?
Przyznam szczerze, że wierzę w moc roślin oraz to, że wszystko co potrzebne człowiekowi (jak również innym organizmom) do życia i „przeżycia” jest dostępne na ziemi w naturalnej formie. Bez wątpienia rozwój nauki i medycyny jest kluczowy do walki z ciężkimi chorobami, jednak w przypadku walki z niektórymi infekcjami jestem w stanie zgodzić się z tym, że antybiotyki wdrażane są zbyt szybko, a co gorsze, są stosowane w przypadku chorób, które okazują się być później infekcjami wirusowymi.
Po przeczytaniu tej książki postawiłam się przed pytaniem, czy aby nie za rzadko człowiek korzysta z uzdrawiającej mocy zawartej w naturze?
Książka „Antybiotyki ziołowe” stanowi obszerny zbiór przepisów na nalewki, herbaty, oleje i wiele innych form za pośrednictwem których możemy zastosować zioła w leczeniu infekcji antybiotykoopornych. Osobiście, gdy wzięłam tę grubą pozycję do ręki, byłam przekonana, że to jednak nie dla mnie. Nazwy roślin o których rozpisuje się autor wydawały mi się całkowicie obce, a wręcz abstrakcyjne i wątpiłam, że na polskim ryku łatwo będzie je zdobyć.
Po wnikliwej analizie, zdecydowałam się jednak na wypisanie nazw, które brzmiały dla mnie najbardziej enigmatycznie i postanowiłam przeszukać Internet w ich poszukiwaniu. Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że wiele z tych ziół jest do kupienia w formie kapsułek, olejów a nawet suszu do samodzielnego sporządzania wywarów! I to był moment, w którym poczułam, jakby ktoś otworzył dla mnie nowe drzwi o istnieniu których nie miałam pojęcia.
Skąd tyle nieznanych roślin w tej książce? Otóż wynika to z faktu, że autor wyselekcjonował najsilniejsze i najbardziej skuteczne w walce z infekcjami rośliny, których wysoka efektywność potwierdzona została badaniami. Autor z premedytacją pomija tu np. znany od wieków czosnek, który mimo iż wykazuje wysokie działanie bakteriobójcze w warunkach in vitro, to w przełożeniu na rzeczywistość nie daje już takich efektów. Ucieszyłam się, gdy odnalazłam w tej książce liczne wzmianki o Ashwagandzie, którą od miesięcy stosuję, a jej działanie na mój organizm okazało się dla mnie zbawienne.
Lektura tej książki wzbogaciła mnie przede wszystkim o:
- wiedzę na temat sporządzania nalewek/wywarów itp.
- listę ziół, które dotychczas były mi całkowicie obce, tymczasem ich dostępność na rynku jest spora, a mnie brakowało wyłącznie wiedzy o ich istnieniu.
- znajomość ziół stosowanych w Ajurwedzie, co zainspirowało mnie do dalszego zgłębiania wiedzy na ten temat.
Jest to książka z serii tych poradników, które zmieniają coś w myśleniu człowieka i pozwalają wyjść poza utarte schematy. Polecam, szczególnie jeśli podobnie jak ja wierzycie w uzdrawiającą moc roślin.

Ostatnio można zauważyć, że lekarze często przepisują na wszystko antybiotyk. Dorosły czy dziecko idzie z katarem i BUM już antybiotyk, a to przecież chemia. Wiadomo, że taki lek szybciej pomoże, a to z kolei jest ważne w dzisiejszych czasach. Ludzie potrzebują takiego mocnego szota leczniczego, który momentalnie postawi ich na nogi. No niestety na dłuższą metę może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Jednak są inne sposoby, bardziej naturalne. Zdrowienie wówczas trwa nieco dłużej ale jest całkowicie bezpieczne i naturalne. Ta książka właśnie o tym opowiada. Autor pokazuje nam, że możemy posiłkować się codziennie różnymi ziołami, owocami czy nawet przyprawami a to wzmocni naszą odporność bez konieczności antybiotykoterapii. W książce mamy wymienione najważniejsze dary natury, oraz sposoby w jakie je przyrządzać. Oczywiście są również wskazane miejsca, gdzie można szukać konkretnych darów oraz jaka jest ich historia i pochodzenie. Ja lubię takie książki bo nie jestem zwolennikiem leków jakichkolwiek. Wolę zdecydowanie naturalne metody o ile stan zdrowia na to pozwala oczywiście. Myślę, że w dzisiejszych czasach, gdzie pełno wokół różnej chemii, czysto naturalne składniki przydadzą się każdemu. Warto mieć taką książkę na swojej półce.

Ja z pewnością będę korzystała z kilku przepisów na wywary i inne dobroci, które autor tutaj wymienił. Pozaznaczałam je i będę testować kiedy zioła pojawią się w okolicy. Polecam serdeczne tę książkę! A niebawem przedstawię Wam książkę o ziołach leczniczych 😉

Nie mogłam doczekać się momentu, kiedy pokażę Wam kolejne wydanie książki o ziołolecznictwie. Mocno wdrażam się w ten temat i chcę Was nim troszkę również zarazić.

Dzisiejsza pozycja to ,,Antybiotyki ziołowe" Stephena Harroda Buhner'a, która zawiera mnóstwo wyczerpujących i ciekawych charakterystyk roślin, które najbardziej efektywnie działają przy leczeniu lekoopornych infekcji. Poza tym wszystkie informacje poparte są badaniami i analizami, które również znajdziemy w środku, czyli nie mamy tutaj pustej wiedzy, którą ktoś sobie wymyślił, tylko prawdziwe informacje. Co więcej, co również jest dla mnie bardzo ważne, mamy tutaj instrukcje jak krok po kroku samodzielnie przyrządzić zdrowotne nalewki oraz 200 propozycji sporządzania własnych ekstraktów z roślin.
Cieszę się z tego, że uwzględniono tutaj miód, gdyż nie każdy wierzy w jego działanie. Mój tata był pszczelarzem i w sumie jest, bo nim zostaje się do końca życia. To jest mocno zakorzeniona pasja. Jednak wracając do tematu, pamiętam, jak już w dzieciństwie tata powtarzał mi i mojemu bratu, że miód to lek na wszystko. Mieliśmy pszczoły, więc mieliśmy również własny miód. Tata zawsze podawał nam go profilaktycznie i w momencie jak już złapaliśmy jakąś infekcje. Dzięki niemu prawie wcale nie chorowaliśmy.
Tak jak już wcześniej wspomniałam, niektórzy boją się stosowania ziół i tego, co oferuje nam natura, bo tego po prostu nie znają i nie wiedzą, co mieliby z tego zrobić. Kochani warto się edukować na ten temat. Jest to dość obszerna wiedza, ale jestem pewna w 100%, że da Wam dużą satysfakcję. Tutaj opisane są rośliny, które działają na lekooporne infekcje, ale przecież jest bardzo dużo ziół, które na co dzień idealnie wspomogą nas w codziennych dolegliwościach. Ja jestem bardzo szczęśliwa z tego powodu, że małymi krokami wkraczam w świat ziół i już pierwsze satysfakcjonujące efekty mam za sobą. Leczę ziołami męża i dziecko i wkraczam na drogę zwaną życiem bez leków.

Czy ktoś z Was korzysta z ziół? Jestem ciekawa, jakich i na co Wam pomagają. Pochwalcie się. Małe sukcesy stają się wielkimi sukcesami.

Poza tym powiem Wam szczerze, że od kiedy czytam książki @biakywiatr, moje życie zmienia się w znaczny sposób. To nie są tylko książki. One mają w sobie moc.

W mojej opinii to dobra książka, którą warto mieć na półce w domowej bibliotece. Niezwykle pomocna i pełna wyczerpujących opisów i instrukcji. Przystępnie napisana, dobrze wydana.

Świetna książka. Odkąd ją kupiłam zaglądam praktycznie codziennie, leży w widocznym miejscu w domu. Każdy z nas z niej korzysta. Na każdą dolegliwość i problem znajdujemy w niej rozwiązanie. Autor bardzo dokładnie i wyczerpująco opisał właściwości ziół i przygotował szereg przepisów i instrukcji do wykonywania własnych nalewek. Dodatkowo mimo, że książka ma prawie 600 stron jest przyjemnie wydana.

• Herbs & Vegetarian & Cooking & Gardening
  • Zdrowie