Battle Angel Alita - edycja specjalna #2

Okładka książki Battle Angel Alita - edycja specjalna #2 Yukito Kishiro
Okładka książki Battle Angel Alita - edycja specjalna #2
Yukito Kishiro Wydawnictwo: J.P. Fantastica Cykl: Battle Angel Alita. Edycja Specjalna (tom 2) Seria: Deluxe komiksy
komiksy
Battle Angel Alita. Edycja Specjalna (tom 2)
Deluxe
銃夢 Gunnm
J.P. Fantastica
2019-01-28
2004-03-01
Paweł Dybała
manga cyberpunk Alita sci-fi

Bardzo dobry drugi tom nie ma się do czego przyczepić. Pełen akcji i zaskoczeń ale jednocześnie wszystko łączy się w spójną całość.

Manga w dalszym ciagu trzyma poziom i z rowna przyjemnoscia przeczytalam ten tom jak poprzedni.
Poznajemy pare ciekawych faktow z przeszlosci Ality, dochodza nowi, rownie frapujacy bohaterowie.
Dosc sporo tu walk i wyscigow, ktorych fanka nie jestem, ale wlasciwa fabula rekompensuje mi te watki.
Podoba mi sie i od razu siegam po kolejny tom.

Podoba mi sie i od razu siegam po kolejny tom.

Wolałabym mniej scen wyścigów i walk na torze, a więcej treści w historii. Co nie zmienia faktów, że to, co odkrywamy - pochodzenie i tożsamość Ality, pewne sugestie dotyczące Zalem i podejrzanych eksperymentów podsycają ciekawość i trzymają w napięciu. Pojedynkom i popisom na torze również nie sposób odmówić widowiskowości, ale jednak jest widocznie większy nacisk na tego typu elementy niż w części pierwszej, gdzie fabuła zdecydowanie bardziej koncentrowała się na zachowaniach bohaterów, ich odczuciach, ale i miasto złomów czytelnik miał okazję bliżej poznać. Drugi tom wprowadza też nowe postaci i trzeba przyznać, że są równie barwne i intrygujące, co te już dobrze znane. Ten tom także zamyka się cliffhangerem i to takim, że nie wyobrażam sobie nie sięgnąć po kontynuację.

Cała recenzja na moim blogu: https://ustatkowanygracz.pl/recenzja-komiksu-battle-angel-alita-2/

Fabuła drugiego tomu kręci się wokół zawodów Motorballu – niezwykle widowiskowej dyscypliny sportu, wymyślonej ku uciesze mieszkańców Miasta Złomu. Wcześniejsze wydarzenia sprawiły, że Alita ucieka z domu swojego przybranego ojca – Ido – porzucając jednocześnie profesję łowcy głów. Bohaterka ma nadzieję, że dzięki brutalnym starciom na torze dowie się kim była przed wylądowaniem na złomowisku.

Dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom, Alita szybko wzbudza zainteresowanie mistrzów Motorballu, mierząc się w finale opowieści z czempionem Jasugunem. Droga do sukcesu nie jet jednak łatwa. Po drodze Alita musi mierzyć się nie tylko z rządnymi zwycięstwa oponentami, ale także najtrudniejszym do pokonania przeciwnikiem – sobą. Autor w genialny sposób pokazuje ogromne emocje, które targają Alitą, gdy pierwszy raz od rozstania widzi doktora Ido. W międzyczasie wracają demony przeszłości, a wśród nich śmiertelnie niebezpieczny, pogrążony w szaleństwie wróg.

Sam Motorball mogłeś zobaczyć w filmowej adaptacji, jednak tutaj mamy do czynienia ze znacznie brutalniejszą formą tej dyscypliny. Zawodnicy nie oszczędzają się wzajemnie, a tory są tak zaprojektowane, że nawet najmniejszy błąd – a o ten nietrudno – może kosztować nie tyle przegraną, co bolesny zgon.

Kishiro ponownie udowadnia, że jest geniuszem w opowiadaniu świetnych historii. Ta jest bowiem niezwykle wciągająca. Choć ponownie miałem do czynienia z opasłym tomem, lekturę skończyłem w jeden dzień. Od Battle Angel Alita #2 zwyczajnie ciężko się oderwać. Właściwie każdy element tej mangi jest dopracowany w najdrobniejszym detalu. Fabuła, o której wspomniałem wyżej, jest po prostu genialna, jednak równie istotne są niezwykle barwne postacie. Pragnąca poznać swoją przeszłość Alita. Tęskniący za nią Ido. Tajemniczy doktor Desty Nova. Pragnący splendoru, ale mający doskonałą świadomość swoich słabości Jasugun. Wreszcie plejada zawodników, których imiona inspirowane są nazwami broni.

Oczywiście wszystko to nie byłoby istotne, gdyby nie mistrzowska kreska autora. Każda strona to, podobnie jak w przypadku pierwszego tomu, małe dzieło sztuki. Kishiro jest ekspertem zarówno w statycznych krajobrazach, jak i dynamicznych scenach akcji. Te ostatnie czasami robią z mózgu sieczkę, ponieważ niejednokrotnie musiałem się dobrze zastanowić co się odstawia na pojedynczym kadrze. Ostatecznie okazywało się, że wszystko jest przemyślane.

Końcówka nie pozostawia żądnych wątpliwości co do tego, o czym będzie traktował trzeci tom, więc z tym większą przyjemnością po niego sięgnę.

• Manga
  • Komiksy