Ognisty pył

Okładka książki Pięćdziesiąt twarzy Forkisa Adrianna Biełowiec, Vaydredd Kane
Pięćdziesiąt t... Adrianna Biełowiec,...
Okładka książki Magazyn Hipogryf nr 16 Styczeń 2023 Adrianna Biełowiec, Ewa Chachlica, Dawid Janeczek, Ulka Kiniorska, Arek Orzeł, Alicja Piwowarczyk, Patryk Żelazny
Magazyn Hipogr... Adrianna Biełowiec,...

Dość nierówna książka, prolog strasznie nudny, potem zdecydowanie ciekawiej, trochę za dużo opisów które miejscami przynudzają. Podobał mi się wątek przedstawienia Ziemi, z którym w pełni się zgadzam, choć bohaterka mnie irytowała swoim długim bronieniem jej. Zakończenie ciekawe, ale urwane perfidnie bez kontynuacji, przez co więcej jak 6 nie mogę dać.

Powieść obyczajowo-psychologiczna osadzona w realiach fantastyki naukowej (SF)…? Tak, chyba tak to można w skrócie określić.

Powieść pisana jest w narracji trzecioosobowej. Autorka dysponuje lekkim piórem, tworzy zarówno krótkie, jak i wielokrotnie złożone, przyjemne w odbiorze zdania. Zdarzają się drobne "literówkowe" chochliki, na które można przymknąć oko. Mamy do czynienia z SF, trzeba się więc przygotować na nowe światy i cywilizacje, a co za tym idzie, również dość szczegółowe opisy. Wartka akcja kumuluje się na początku i pod koniec powieści. Reszta książki skupia się na przeżyciach, przemyśleniach i rozmowach bohaterów, z niewielkimi przerwami na trochę szybsze sekwencje.

Pomimo obszerności opisów, stylowi autorki zdecydowanie bliżej do minimalizmu niż kwiecistości.

Na pewno nie jest to książka lekka i zabawna. Przedstawia bowiem losy dwójki nie tylko zagubionych w odmętach kosmosu, ale i pogubionych wewnętrznie bohaterów. Oboje mają za sobą gorsze chwile, a droga ku lepszej przyszłości zdaje się być nieskończenie długa i stroma, bądź w ogóle nie istnieć.

Fabuła książki przypomina mi trochę kadr z filmu Życie Pi. Dwoje skrajnie odmiennych od siebie istot, złośliwym zbiegiem okoliczności zamkniętych na jednej przestrzeni… Rozległa planeta w nieskończonym oceanie kosmosu jest niczym więcej niż niewielką łodzią…

Autorka na kartach Ognistego pyłu ogranicza się do dwójki głównych bohaterów i na nich całkowicie się skupia, choć pojawiają się też postacie drugo, trzecio i czwartoplanowe, ale one od początku do końca zdają się tylko tłem. Relacja między bohaterami z rozdziału na rozdział staje się coraz głębsza i bardziej intymna, pomimo tego, że przez całą książkę nie uświadczymy ani jednej sceny seksu. W pewnym momencie zaczęłam się nawet czuć, jak jakaś podglądaczka…
Pod koniec książki bohaterce na krótką chwilę odkleja się mózg (prawdopodobnie na skutek ciężkiego przebiegu choroby zwanej miłość 🙈🤷‍♀️),ale szybko wraca na swoje miejsce, więc bez paniki.

Zdecydowanie nie jest to książka dla każdego, ale mogę ją polecić tym, którzy lubią ponury, pełen beznadziei, czasem wręcz depresyjny klimat, wielowymiarowych bohaterów, skomplikowane relacje, nowe światy i ciekawe koncepcje na odmienne możliwości rozwoju technicznego i społecznego.

Czy mi się podobało? Cóż… wczoraj zaczęłam, dzisiaj skończyłam, a w nocy śnili mi się risanorkowie… To chyba wystarczająca odpowiedź. :)

Po więcej recenzji zapraszam na: https://m.facebook.com/people/Czytelnicza-Norka/100093693897871/

Pomysł całkiem niezły, ale wykonanie kiepskie. Mam wrażenie, że autorka nie opanowała sztuki pisania po polsku. Język książki jest toporny, połowę zdań czytałam kilkakrotnie by zrozumieć ich sens, np.. "Przez ścieżkę przebiegło stado dzików, które nie zwracało uwagi na człowieka niemającą wobec nich złych zamiarów"

Co za bełkot

Co za bełkot

Jedna z lepszych książek jakie czytałam. Ciekawa, logiczna i fabuła z którą się wcześniej nie spotkałam. Zdecydowanie 10/10. Genialna odskocznia od fantasy.

Jest to w jakiejś mierze sci-fi - z dużym ładunkiem romantycznym i przez to przewidywalnym - powiedziałbym. Z tego powodu nie do końca do mnie trafił ( wolę sci-fi z wątkiem romantycznym, niż romans z wątkiem sci-fi ). Natomiast bardzo spodobały mi się wątki przedstawiania punktu widzenia obcych, ciekawe technologie, kreacja świata. Nowa cegiełka do gatunku.

Podnoszę z 1 na 2 gwiazdki, bo nekromanci. (Nie, żeby zakończenie było mądre - po prostu nekromanci.) No i uśmialiśmy się nieźle przy czytaniu tego na głos, zwłaszcza początek i koniec, bo w środku to nawet niezabawnie.

W skrócie

+ nowoczesna koncepcja kosmosu
+ podróże między wymiarami
+ technologie stosowane przez cywilizację mającą władzę nad energią wszechświatów
+ bogate słownictwo
+ przemyślana fabuła
+ dobre dialogi

Dla kogo książka ?

Dla każdego. Adrianna ma styl kompletny.
Do tej książki przyjemnie i chętnie się wraca.
Zupełnie inna niż klasyczne SF czy space opera. Tutaj niewiadomą są przede wszystkim relacje między dwójka istot, dosłownie sobie obcych.
W tle cały niesamowity i piękny wszechświat.

Trochę szczegółów

Adrianna pisze naprawdę dobrze. Logicznie, spójnie, używa bogatych zamienników słów, co nadaje smaku i przyjemności odbioru.
Poprawnie rozwija akcję, nie ma szarpanych zmian, płynnie przechodzi od sytuacji do sytuacji.
Właśnie taką jest książka - przyjemna, a jednocześnie zaskakująca.
Fani autorskich wizji wieloświatów i rzeczywistości, znajdą tu łakomy kąsek.
Najlepsze jest że filozofia i koncepcja działania uniwersum splata się z treścią od początku do końca i niespodziewanie objawia się w istotnych momentach powieści.
Dialogi są świetnie skonstruowane, widać że autorka przemyślała osobowości postaci i ich zachowania. Relacje między bohaterami zazębiają się bez problemu, również tutaj jest płynność odbioru, można identyfikować się emocjonalnie.
I wreszcie światy, a w zasadzie miejsca, w których jest dany bohater, są widziane przez pryzmat jego oczu. Mogę wyraźnie wyobrazić sobie lokalizację przedmiotów, budynków czy postaci. Niezłe.

Ogólnie mówiąc

+ przyjemnie się czyta
+ dowiadujemy się jak wygląda wszechświat oczami obcych
+ w kontraście, realistyczne nawiązanie do życia w Polsce jest zdumiewająco mi bliskie
+ intrygujące jest wiązanie się relacji między bohaterami różnych ras
+ można się wzruszyć
+ są ciekawe technologie, jak i detale na temat rozwiniętych społeczności

Konstrukcja przemyślana od podstaw do końca, gratuluję Autorce dobrej roboty !
Czuć rękę konkretnej pisarki SF !
Jej styl śmiało może konkurować z najlepszymi.

Do poprawki ? Subiektywne drobiazgi.

- bohaterka od razu szuka uczucia, tu bym stopniował, choć ludzie są różni
- bitwy jak na cywilizację w 6 stopniu Kardaszowa przypominają nasze
- rzadki, choć inteligentny humor, chciałbym więcej

W skrócie

+ nowoczesna koncepcja kosmosu
+ podróże między wymiarami
+ bogate słownictwo
+ przemyślana fabuła
+ dobre dialogi

Dla kogo książka ?

Dla każdego. Adrianna ma styl kompletny.
Do tej książki przyjemnie i chętnie się wraca.
Zupełnie inna niż klasyczne SF czy space opera. Tutaj...

Ognisty Pył to opowieść o niecodziennym spotkaniu dwóch zgoła odmiennych istot. Ziemianki imieniem Diana oraz obcego imieniem Rajivark. Ich wspólne przeżycia i perypetie na odległej planecie stanowią trzon historii, która obok fantastycznonaukowego miejsca akcji jest romansem. Tło jakie stanowią poczynania rasy obcych, której przedstawiciela spotyka główna bohaterka jest tu w dużej mierze jedynie pretekstem do pokazania kontrastu między zupełnie odległymi sobie światopoglądami jakimi kieruje się ludzkość (z czym w dużej mierze bohaterka się nie zgadza) oraz potężny gatunek wojowniczych risanorków. Duży nacisk w powieści autorka postawiła na przeżycia wewnętrzne swej bohaterki, a nieco mniej na same fantastycznonaukowe "mięcho", choć nie brak w niej zaawansowanej technologii, miedzywymiarowych podróży, portali i supermateriałów.

Muszę przyznać, że jestem zaskoczona - miało to być "fajne czytadełko" że zacytuję właściciela, a okazało się ciekawie skrojoną opowieścią sci-fi z pięknym zacięciem romantycznym.

• Jednotomowe
  • Storytel

Dodaj cytat z książki Ognisty pył