Papież. Franciszek, Benedykt i decyzja, która wstrząsnęła światem

Okładka książki Papież. Franciszek, Benedykt i decyzja, która wstrząsnęła światem Anthony McCarten
Anthony McCarten Wydawnictwo: Marginesy reportaż
reportaż
The Pope: Francis, Benedict, and the Decision That Shook the World
Marginesy
2019-02-27
2019-02-27
Maria Jaszczurowska, Jan Wąsiński
Jan Wąsiński Maria Jaszczurowska Papież

Benedykt i Franciszek – różni czy jednak podobni?

Benedykt XVI jest tu przedstawiony krótko mówiąc niekorzystnie . Franciszka nie może sie "nachwalić" autor.Czas pokazał że sie bardzo mylił...

Modernista pisze o 3 papieżach.
Jan Paweł II mu się nie podoba, Benedykt XVI bardzo mu się nie podoba (próbował powstrzymać nowoczesność),a Franciszek trochę się podoba, a trochę nie. Liczył na to, że będzie walczył o reformy Kościoła, a on trochę tak, a trochę nie. A z pewnością za mało dla modernistów.
Zupełnie fałszywa perspektywa IMHO.
i niestety zła wola wobec JPII i BXVI, co daje fałszywe i nieprawdziwe duże fragmenty i opinie.
Denerwujące.

Modernista pisze o 3 papieżach.
Zupełnie fałszywa perspektywa IMHO.
i niestety zła wola wobec JPII...

Bardzo ciekawe tematy poruszone, wiele wątków z życia 2 ciekawych osób wyjawionych. Nikt nie jest krystalicznie czysty, nawet papież... dziwne, wydawało mi się inaczej. ... naiwna jestem....Ale cieszę się, ze każdy z tych dwóch kardynałów ma swoje za uszami, przez to są bardziej ludźmi. Wyjaśnione zostały ich "grzechy", bardzo ciekawy język, nie przysypiałam podczas czytania, wręcz przeciwnie. Film zdecydowanie bardziej wciągający. Ale książkę jak najbardziej polecam.

Dużo więcej informacji i szczegółów, niż w filmie o tym samym tytule. W sumie trudno powiedzieć, którego z papieży faworyzuje autor, właściwie to wszystkim się dostaje, JPII też. Ciekawe, prowokuje do dalszego wnikliwego poszukiwania. Muszę sięgnąć po pewne encykliki. Czyli warto było.

Na początku czytało się bardzo dobrze i z zaciekawieniem, ale później niestety zaczęła nudzić...

'Dwóch Papieży' to książka opowiadająca o Benedykcie XVI i Franciszku. Jest to świetny dokument opisujący jak życie obu duchownych spłatało się z sytuacją polityczną, wydarzeniami historycznymi w ojczystych krajach i jaki to miało na nich wpływ. Dowiadujemy się również co wpłynęło na to, że podjęli decyzję o wyborze swojej drogi życiowej. Autor przedstawia także poglądy duchownych i jak zmieniały się na przestrzeni lat. McCarton pisze jak Benedykt XVI i Franciszek awansowali w kościelnej hierarchii. Ujawnia wiele szczegółów na temat intryg, absurdów życia w Watykanie po nadużycia seksualne, które nadal wstrząsają fundamentami Kościoła. Śmiało można powiedzieć, że książka ujawnia znacznie więcej o jednej z najbardziej nieprzejrzystych i znaczących instytucji na świecie.
Dowiadujemy się również dlaczego Benedykt XVI, najbardziej konserwatywny papież we współczesnym Kościele, podjął tak szokującą decyzję. I dlaczego ów obrońca doktryny rozważał ten krok.
Książka jest bardzo ciekawa i godna polecenia.

Niespecjalnie interesują mnie opracowania na temat kościoła w czasach kryzysu, polityka Watykanu, refleksje na temat zmian zachodzących w kościele katolickim. Dlatego, gdy pojawiło się Wyzwanie Czytelnicze na marzec 2020 , by przeczytać pozycję dotyczącą historii, a w ręce weszła mi książka „Dwóch papieży”, postanowiłam rozszerzyć swoje horyzonty i zmierzyć się z tym kawałkiem najnowszej historii.

Zdarzenie bezprecedensowe z perspektywy ostatnich 600 lat: papież wybierany dożywotnio przez konklawe abdykował! I to jaki papież. Były wieloletni ortodoksyjny prefekt Kongregacji Nauki Wiary (historycznie to zreformowana Święta Inkwizycja),główny strażnik i obrońca doktryn wiary, niezmienności wielowiekowej tradycji i moralności. Słynął z bezkompromisowości i konserwatyzmu, nie bez powodu zwany Pancernym Kardynałem lub Rottweilerem Pana Boga. Jak to możliwe? Co go do tego skłoniło? Jak poradził sobie z tym kościół? Książka odpowiada na te pytania i ukazuje kulisy tej kontrowersyjnej decyzji.

„Dwóch papieży” to opowieść o dwóch księżach, potem kardynałach, wreszcie papieżach Benedykcie VI i Franciszku oraz przebijające z książki echa trzeciego papieża - Jana Pawła II, który miał wielki wpływ na Benedykta. Każdy z nich dwóch, zanim papieżem został, chciał odejść na emeryturę i poświęcić się temu, co kocha : Ratzinger - pracy naukowej, Bergoglio - pracy na rzecz ubogich. Każdy z nich był niechlubnie uwikłany w zdarzenia z przeszłości swojego kraju, obaj przymykali oczy na zło dziejące się wokół nich, żaden nie chciał być wybrany na Piotrowy Tron. Obaj różnie podchodzą do trudnych tematów, z którymi zmaga się kościół, takimi jak malejąca liczba wiernych, afery finansowe, pedofilia wśród duchownych, homoseksualizm i inne. Ta książka jest również o tym, że papież jest tylko człowiekiem, z jego przywarami, słabościami, nadziejami, marzeniami. Oraz o różnych stylach zarządzania kościołem, to jest opowieść, żartobliwie rzecz ujmując, o PapaRatzim i Papieżu Showmanie.

„Dwaj papieże” to trudniejsza lektura niż sądziłam. Potrzebowałam ciszy i spokojnej głowy, nie jest to na pewno książka do tramwaju. Dla mnie nużące były obydwa obszerne życiorysy opisane w szerokim kontekście historycznym, a to niestety prawie połowa książki. Ale dałam radę. Przeczytałam, przetrawiłam, podobało mi się, było warto. Potem obejrzałam film i żałuję, że zrobiłam to w tej kolejności. Najpierw powinien być film, a książka jako uzupełnienie.

Kiedy w 2013 roku papież Benedykt XVI obwieścił światu, że rezygnuje z piastowanego stanowiska świat wstrzymał oddech. Co spowodowało, że najbardziej konserwatywny papież podjął tak szokującą decyzję? Jakie konsekwencje ona za sobą niosła? Jakie były kulisy jej podjęcia? Na te pytania odpowiada zarówno książka
Anthony’ego MacMatena jak i głośny film Netflixa.

„Dwóch papieży” to wspaniałe uzupełnienie niezwykle wzruszającego i w jakiś sposób romantycznego filmu opowiadającego o spotkaniu dwóch charyzmatycznych zwierzchników Kościoła Katolickiego, dwóch różnych mężczyzn, przedstawiających dwie diametralnie różne postawy życiowe i dwa odmienne spojrzenia na przyszłość wspólnoty.

Dzięki tej książce mamy okazję zrozumieć, co tak naprawdę wydarzyło się w roku 2013 i jakie to miało faktyczne znaczenie oraz jakie były skutki tych zdarzeń. Do tego autor przedstawił wiele ciekawych informacji z życiorysów obu papieży i ludzi z ich bliskiego otoczenia.

Moja opinia, czyli co mnie zachwyciło a co jednak trochę mniej…

Książka Anthony’ego McCartena to wspaniały obraz zderzenia dwóch światów. Tego konserwatywnego reprezentowanego przez Benedykta XVI oraz papieża Franciszka. Autor wnikliwie, szczegółowo przedstawia zmiany, które zachodziły na przestrzeni ostatnich lat w kościele. Robi to jednak w sposób niezwykle wyważony i naznaczony ogromną dozą życzliwości i zrozumienia.

Na mnie lektura tej książki zrobiła ogromne wrażenie. Bardzo dobrze mi się ją czytało pod względem stylistycznym. Jedne wiadomości przykuły moją uwagę bardziej inne trochę mniej, jednak całość czytałam z naprawdę niemałym zainteresowaniem. Bardzo odpowiadał mi lekki i pełen życzliwości a przy tym przejrzysty i czytelny klimat tej książki. Miejscami miałam nawet poczucie jakbym czytała powieść. Na uwagę zasługuje również ogrom dodatkowych informacji, istotnych dla tej historii, które przytoczył autor a które ukazują szeroki obraz ówczesnej sytuacji.

Czy i komu polecam?

Książka „Papież / Dwóch papieży” to pozycja dla każdego, kogo interesują kulisy i konsekwencje sytuacji w której Kościół Katolicki posiada na swoim czele dwóch papieży ale także którzy są ciekawi zmian, jakie zaszły w jego strukturze w ostatnim czasie. To także lektura dla osób ciekawych świata. Ja spędziłam przy jej poznawaniu bardzo inspirujący czas. Polecam. To jedna z tych publikacji, której lektura nie zajmuje zbyt wiele czasu ale która pozostaje z czytelnikiem na dłużej. Ja wciąż jestem pod jej urokiem pomimo, że od jej lektury, minęła już chwila.

Polecam.

kochamciemojezycie.blogspot.com

Anthony’ego MacMatena jak i głośny film Netflixa.

„Dwóch...

Książka „Dwóch papieży” Anthony`ego McCartena opowiada o kulisach zerwania Benedykta XVI z ponad siedemsetletnią tradycją kościoła katolickiego abdykując z papieskiego stanowiska. Autor wiele miejsca poświęca biografiom obu papieży zarówno Benedyktowi XVI jak i Franciszkowi, kluczowym momentom w ich życiu, wydarzeniom które ich ukształtowały. Pochyla się nad tradycją kościoła, procedurami i zasadami konklawe czy abdykacji. Opisuje watykańskie lobby, polityczne utarczki i siłę wypowiadanych przez dostojników Kościoła słów. Książka McCartena to kopalnia wiedzy o Watykanie i rządzących nim powiązaniach i zależnościach. Jest również ciekawym punktem wyjścia do rozważań nad kierunkiem zachodzących w Kościele zmian.

„Dwóch papieży” okazało się być bardzo przystępnie i zgrabnie napisaną publikacją, którą czyta się zaskakująco dobrze. Ogrom informacji nie przytłacza. Momentami jednak lektura dłuży się, zwłaszcza w wątkach biograficznych. Autor nie boi podejmować się mówienia o tematach trudnych i kontrowersyjnych. Odważnie pisze o skandalach z Kościołem w roli głównej, niepokojących nastrojach i niedoskonałych relacjach papieży i kardynałów.

KSIĄŻKA CZY FILM?
Odwieczne pytanie, które często nie ma podstaw do tego by je zadać. W przypadku „Dwóch papieży” pokuszę się o stwierdzenie, że książka uzupełnia film. Lektura po seansie okazała się być kopalnią ciekawostek, a wiele kwestii, które w filmie nie zostały opowiedziane z należytą uwagą w książce były dobrze wytłumaczone. Zarówno film jak i książka mogą wywoływać wiele dyskusji i zmusić do zadawania sobie pytań, również egzystencjalnych. Polecam obejrzenie filmu w pierwszej kolejności, a jeśli temat i sposób jego zobrazowania Was zaintryguje śmiało sięgnijcie po książkę.

PODSUMOWANIE
Lektura „Dwóch papieży” nieco mnie rozczarowała i miejscami nudziła. Jednak stanowi ona dobre rozwinięcie tego co w filmie zostało niedopowiedziane czy potraktowane po macoszemu. Jeśli po seansie odczuwacie niedosyt to śmiało możecie sięgnąć po książkę McCartena, która jest publikacją dosyć skrupulatną i dokładną w oddaniu historii obu papieży i kulisów „przełomowych” zmian w Kościele. Szuka on odpowiedzi na wiele pytań, jest dobrym obserwatorem i nie boi się zabierać głosu w dyskusji o kontrowersjach czy aferach, które zatrzęsły Kościołem. McCarten nie jest jednak stronniczy wobec swoich bohaterów. Obrywa się każdemu, potrafi także oddać im słuszność w wielu kwestiach. .

Myślę, że jest to publikacja dla osób, których interesuje temat Watykanu i jego polityki, kulis konklawe czy indoktrynacji.

Bardzo dobre uzupełnienie filmu, dopowiada to, czego w nim zabrakło.

Bardzo dobre uzupełnienie filmu, dopowiada to, czego w nim zabrakło.

• Ebooki
  • Religia