Pestki

2019-03-13
2019-03-13
literatura polska
Inne

Okładka książki Łódź. Ilustrowany atlas architektury Anna Ciarkowska, Błażej Ciarkowski
Łódź. Ilustrow... Anna Ciarkowska, Bł...

W pogoni za normalnością

Czy można tak... prawie niczego nie wiedzieć o życiu? A to, co wiedzieć, to tylko z zakazów i nakazów innych? Czuć się tak niedopasowaną do świata, jego dziwnych wymogów i standardów? Kwestionować "normalność" i zastanawiać się nad definicją "dziwności"? Och, drogie dziewczę... najwidoczniej można.

𝘗𝘦𝘴𝘵𝘬𝘪 to zbiór epizodów z życia bohaterki, przytoczonych scen, dialogów, rozmyślań. Forma dla mnie idealna (po raz setny powiem – kocham rwaną narrację). Te fragmenty można sobie dopasowywać do swoich doświadczeń wedle życzenia. Nie wszystkie pestkowe przeżycia czułam całą sobą, ale emocje i rozkminy, które im towarzyszyły już bardzo. Zaznaczyłam mnóstwo pięknych lub współgrających ze mną zdań.

Epizody są (chyba) ułożone chronologicznie (nie byłam tylko pewna rozdziałów o różnych chłopakach z imionami na M – czy to jakiś wybieg w przyszłość czy zwyczajne dumanie),więc można zauważyć, jak zmieniała się bohaterka i jej postrzeganie świata. Jak bardzo umacniała się w stwierdzeniu, że do tego świata nie pasuje. Nie czyta się tego łatwo (pod względem emocjonalnym),widząc do czego to prowadzi.

Jednak dla mnie ta lektura była smakowita i spodziewałam się, że tak będzie. Niemal każdy rozdział zostawiał we mnie nowy zachwyt. I podobnie jak przy 𝘗𝘰𝘻𝘢 𝘮𝘯ą nie miałam wrażenia, że czytam smętną, brudną Polską Literaturę Współczesną, tylko prozę wyznaczającą własny kierunek. Taki, którym ja uwielbiam podążać literacko. Piękny, emocjonalny, kładący nacisk na osobiste doświadczenia, niebędący jednak atencyjnym "pamiętnikiem".

Polecam bardzo, takim wrażliwcom jak ja.

𝘗𝘦𝘴𝘵𝘬𝘪 to zbiór epizodów z życia bohaterki, przytoczonych scen, dialogów,...

Suicidal Tendencies to nie tylko fajna kapela , to choroba naszych czasów .

Suicidal Tendencies to nie tylko fajna kapela , to choroba naszych czasów .

Książka po którą warto sięgnąć i przeczytać. Idealna na zimowy wieczór. Opowiada o tym jak pozornie nieznaczące słowa przybierają na sile i na stałe zostają w naszych głowach i życiu.

Książka sierpnia 2022 w Klubie Czułej Czytelniczki.

Moje „Pestki” prawie całe składają się z pozaginanych na rogach kartek i zakreślonych zdań, do których wracam. Wiele rozdziałów jest odbiciem moich myśli, w wielu historiach mogłam się przejrzeć.

A Malinkę, przyjaciółkę narratorki, która doprowadzała mnie do szału, zobaczyłam w „koleżankach”, których tak naprawdę wcale nie chciałam mieć.

W trakcie spotkania Klubu Czułej Czytelniczki wspólnie doszłyśmy do wniosku, że Pestki powinny być lekturą. Uświadamiają jak głęboko mogą ranić bezmyślnie powtarzane utarte słowa i zwroty. I jak długo takie rany w nas zostają.

Książka sierpnia 2022 w Klubie Czułej Czytelniczki.

Przejmująca, piękna, dotykająca najgłębszych tkanek trzecia część.
Środkowej mogłoby nie być. Opisy nastoletnich miłostek bohaterki nic nie wnoszą czytelnikowi, ewentualnie potrzebne, aby nakreślić obraz bohaterki i jej drogi ku części ostatecznej.
Moja średnia ocena 8.
Szkoda tylko, że literatura tak boleśnie musi się ocierać o życie, aby powstał piękny tekst. Ten literacki masochizm jest czasami przerażający, ale coraz mniej wierzę w przeczytanie dobrej książki bez tak mocno intymnych i prywatnych zwierzeń. To wszechobecne JA jest po prostu męczące i odbiera autorce warsztat. Wolałabym, aby stworzyła taką postać i aby czytelnik mógł uwierzyć w jej autentyczność, ale to już chyba literacka przeszłość, kiedy tak się pisało książki.

Przejmująca, piękna, dotykająca najgłębszych tkanek trzecia część.
Pierwsza część ciekawa w sferze rodzinnej. Autentyczna babcia, za mało tej babci. I mama w świetnej przeciwwadze do bohaterki....

Czasem trzeba uważać na słowa. Bezmyślnie klepane zwroty w codziennych konwersacjach trafiające na osobę (nad)wrażliwą, stanowią małe przyczynki do obniżenia własnej wartości i nastroju, a zebrane razem mogą bardzo skrzywdzić.
Coś czego właściwie nie zauważamy i bagatelizujemy, może mieć skutki dla czyjejś mało odpornej psychiki.

Niesamowita książka. Czegoś takiego jeszcze nie czytałem. Polecam każdemu - szczególnie na jesienne wieczory i poranki

Czytałam z zapartym tchem, z dreszczami, wsiąkając w kolejne kartki.

Czytałam z zapartym tchem, z dreszczami, wsiąkając w kolejne kartki.

O powinnościach, o normalnościach, wrażliwościach i koniecznościach. Nielekka to proza, pełnokrwista. Odarta z konwenansów, o konwenansach traktująca.
O życiu, wychowaniu, o nas samych.
Podchodzę z empatią do obu stron.
Pochłonęłam w jeden wieczór, usadowiona pod wiśnią.

O życiu, wychowaniu, o nas samych.
Podchodzę z empatią do obu stron.
Pochłonęłam w jeden wieczór, usadowiona pod wiśnią.

To nie jest lekka lektura na niedzielne popołudnie, ale jest to książka niezwykle ważna. Myślę, że większość osób dorastających w latach 80-90 może się w niej przejrzeć jak w lustrze.

Video

Video