Ukryty wróg

Okładka książki Ukryty wróg Erin Hunter
Okładka książki Ukryty wróg
Erin Hunter Wydawnictwo: Nowa Baśń Cykl: Sfora (Erin Hunter) (tom 2) fantasy, science fiction
Sfora (Erin Hunter) (tom 2)
Survivors #2: A Hidden Enemy
Nowa Baśń
2019-01-17
2019-01-17
Adrian Tomczyk
sfora psy nowa baśń

"Ukryty wróg" to drugi tom serii Sfora, w której głównymi bohaterami są czworonogi, a świat przypomina ten z książek postapo 😁

Główny bohater, pies Fuks, dostaje w tej części misję, przez którą czuje się bardzo rozdarty - nie tylko pomiędzy dwoma stronami konfliktu, ale też wewnątrz siebie, gdy ciągnie go do samotniczego trybu życia, ale też zaczynają mu się podobać pewne elementy w sforze.

Ta część okazała się dla mnie dużo lepsza, przede wszystkim bardziej angażująca. Pierwszy tom, choć był okey, to miał mniej akcji, a tutaj w autorka przedstawiła historię, która budzi więcej emocji.

Występują tu motywy zdrady, misji, wewnętrznego rozdarcia, hierarchii, walki o przetrwanie. Jak na krótką książkę dla młodszego czytelnika wypadło to naprawdę bardzo fajnie. Często, gdy odkładałam książkę to myślałam, by z chęcią do niej powrócić, a podczas czytania strony same uciekały.

To świetny tytuł dla relaksu i odpoczynku od bardziej wymagających czy złożonych powieści, a także dla fanów czworonogów 😃 klimat postapo podkręca tutaj napięcie, a awansowanie po szczeblach hierarchi w sforze również jest interesujące.

"Ukryty wróg" to naprawdę udana kontynuować serii, jeski podobał się Wam pierwszy tom, to drugi spodoba się jeszcze bardziej 😍

"Ukryty wróg" to drugi tom cyklu Sfora, opowiadającego o apokalipsie oczami psów: z powodu Wielkiego Warczenia (trzęsienia ziemi?) z całego miasta zniknęli Długonodzy, a dla porzuconych psów zaczęła się walka o przetrwanie. W tym tomie wyraźnie da się odczuć ten postapokaliptyczny klimat - zdobywanie pożywienia i schronienia to nie jedyne wyzwanie stojące przed grupą porzuconych psów; zagrożenie ze strony natury jeszcze nie minęło, do tego dochodzą konsekwencje w postaci zatrutej wody - a w lesie trzeba mierzyć się z dzikimi sforami w dostęp do terenów łowieckich. Ten tom wypełniony jest akcją, ale i smutkiem - walka o przeżycie nie jest łatwa, szczególnie gdy na swej drodze trafi się na bezwzględnego Alfę...W "Ukrytym wrogu" nie brakuje napięcia, a główny bohater Fuks znajdzie się w trudnym położeniu - targany już nie tylko rozdarciem między swoją tożsamością samotnika, a rodzącą się lojalnością wobec sfory, ale także przytłoczony rolą szpiega. Różnorodność psich postaci, stojące przed nimi wyzwania oraz poważne podejście do apokalipsy sprawia, że "Ukrytego wroga" czyta się jeszcze lepiej niż tom pierwszy. To powieść, która wciąga, a kolejne strony przerzuca się z lękiem o dalsze losy psich bohaterów. Dostarcza ona sporo emocji - i to niezależnie od wieku czytelnika!

Nie będę ukrywać, że podoba mi się w jakim kierunku rozwija się ta seria. W drugim tomie da się wyczuć zwiększający się ciężar historii, opierającej się na motywie apokalipsy. Znane środowisko (miasto) zamienia się w ruiny, co zmusza to skupienia się na przeżyciu - i wcale nie jest to jednoczące; tworzą się grupy, które stanowią dla siebie takie samo zagrożenie, jak niesprzyjające warunki po apokalipsie. Jednak zamiast perspektywy ludzkiej, poznajemy apokalipsę oczami psów - i to jak zróżnicowanych. Dla psów domowych brak człowieka wydaje się prawdziwym końcem świata; dla psów bezpańskich to z kolei nowe warunki tej samej gry: przetrwania poprzez poleganie na sobie. Sprawia to, że całość jest bardzo interesująca - a jeszcze bardziej ubarwiona przez psie wierzenia i konflikt między psimi bogami a ludźmi, postrzeganymi jako boskie istoty.

We mnie już sam punkt wyjścia - porzucenie psów - wywoływał wielkie emocje. W tym tomie jest ich jeszcze więcej, bo wkrada się rywalizacja pomiędzy grupami psów, a także bezwzględność dzikiej sfory. Rodzi to wiele dylematów, przed którymi zostaje postawiony Fuks - bezdomny pies, który w pierwszy tomie zdecydował się pomóc grupce udomowionych psiaków. Fuks dostrzega wady i zalety funkcjonowania mocno hierarchicznej dzikiej sfory - a także przyjacielskiej sfory psów domowych. Sami psi bohaterowie potrafią wywołać cały wachlarz emocji - czasem irytując swym zachowaniem, czasem stawiając przed czytelnikiem pytania o to, co jest właściwe, a co jest brakiem wyobraźni.

"Ukryty wróg" to naprawdę udana kontynuacja ciekawej serii dla młodszego czytelnika. Mimo pewnych uproszczeń to porywająca przygoda, która i u starszego czytelnika wzbudzi wiele emocji. Rozdarcie głównego bohatera zostało w tej części świetnie ukazane, a świat przedstawiony - w tym psie mity - został powiększony. Ten tom zdecydowanie rozbudza apetyt na kolejny, upewniając mnie w przekonaniu, że każdy miłośnik animal fantasy oraz "Wojowników" powinien zapoznać się ze Sforą.

[współpraca recenzencka]
Lubicie pieski? Znacie jakieś książki z czworonogami w rolach głównych? Dzisiaj przychodzę do was z 2 tomem serii, która w interesujący sposób łączy pieski z postapo. Mowa o „Ukrytym wrogu”.🐕

Kiedy Fuks i pozostali członkowie Sfory w Obrożach odkryli las pełen jedzenia i świeżej wody, byli pewni, że odnaleźli nowy dom. Jednak ziemię przywłaszcza sobie Sfora Dzikich Psów, a ich przerażająca alfa nie pozwala położyć na niej łapy. Fuks zmuszony jest przekroczyć linię wroga i zdecydować, które psy są jego prawdziwymi sojusznikami.
🐶
Już pierwszy tom tej serii udowodnił mi, że postapokaliptyczny świat, w którym to właśnie psy są głównymi bohaterami, może być bardzo interesującym miejscem. Główny bohater, czyli Fuks, również okazał się dobrze napisaną postacią, ale nie ukrywam, że inni bohaterowie miejscami wydawali mi się lepsi. Przede wszystkim jednak był to raptem początek czegoś, co zdecydowanie zasługiwało na więcej. „Ukryty wróg” jest właśnie tym więcej, a mówiąc konkretniej, to jest więcej, lepiej i dynamiczniej. Tym, co mnie najbardziej zszokowało były sceny brutalne i mroczne, których w poprzedniku wiele nie było. Z pewnością wiąże się to z motywem nowej sfory, czyli grupą dzikich psów, żyjących według własnych zasad. Muszę też wspomnieć o rozwoju głównego bohatera. W tym tomie Fuks ewoluuje i chociaż nadal jest psem o własnych zasadach i sposobie życia, to można w nim dostrzec pewną zmianę na lepsze, wynikającą prawdopodobnie z wydarzeń, dziejących się na przestrzeni kolejnych stron książki, których jednak wam nie zdradzę.😏
🐺
„Wspólny wróg” jest zdecydowanie lepszy tom od „Opuszczonego miasta”, a co najważniejsze, jest on dynamiczniejszy i nie nudzi. Zakończenie sprawiło, że od razu miałam ochotę sięgnąć po kolejny tom. Seria ta jest adresowana głównie do młodszego czytelnika, ale jak widać, nawet osoby starsze znajdą tu coś dla siebie.^^

[współpraca recenzencka]

Pieskie życie na wolności nie jest łatwe, zwłaszcza gdy trzeba zmagać się ze skutkami Wielkiego Warkotu. Postapokalistyczny obraz świata w swoim cyklu Sfora opisuje Erin Hunter, w pierwszej części „Opuszczone miasto” czytelnik dostaje wprowadzenie do nowej rzeczywistości i bardzo mnie ciekawiło to, jakie jeszcze przygody spotkają głównego bohatera Fuksa. Mieszaniec o złocistej sierści od zawsze żył sam, z dala od ludzi, lecz udało mu się zaprzyjaźnić z członkami Sfory w Obrożach. W drugiej części „Ukryty wróg” autorka nie sili się na wstępy, tylko od razu zrzuca na psy kłopoty. Jakie?

Pierwsze rozdziały niestety obfitować będą w smutne wydarzenia, pieski co prawda odkryją las pełen jedzenia i samo otoczenie będzie wyglądać na doskonały, nowy dom, lecz niestety Sfora w Obrożach zostanie zaatakowana przez Sforę Dzikich Psów. Na dodatek po wielkiej bitwie dochodzi do Wielkiego Warczenia i pobliska rzeka okaże się trująca. Czy dawniej domowe pieski z Fuksem znajdą nowe źródło czystej wody? W tej części nie zabraknie pożegnań, psy doświadczą straty i będą musiały pożegnać jednego z przyjaciół. Sam Fuks znajdzie się też w niewygodnym położeniu, bo będzie musiał jako szpieg przeniknąć do Sfory Dzikich Psów. Tam nie będzie miał łatwo, bo jak zdobyć zaufanie członków, gdy alfą jest wielki pół wilk? Będziemy obserwować jego codzienność za linią wroga i dostrzeżemy wewnętrzny konflikt tego bohatera, którym psom może naprawdę zaufać i która Sfora okaże się prawdziwym sojusznikiem. Samo otwarte zakończenie sprawia, że jak najszybciej chciałoby się dowiedzieć, co dalej z Fuksem.

„Ukryty wróg” to doskonała rozrywka nie tylko dla młodego czytelnika. Polecam także zacząć przygodę z tą serią od pierwszej części, gdyż tutaj wiele określeń może być niejasnych, jeśli to od tej części zaczniemy czytanie. Autorka przygotuje dla czytelnika wiele niespodzianek, także tych smutnych i właściwie niektóre zachowania czy dylematy były bliskie ludzkim emocjom. Przed głównym bohaterem nie lada dylemat, której Sforze zaufać i czy na pewno ten pies to dobry przykład na szpiega. I w tej części nie zabraknie przemyśleń Fuksa i sama nie wiem, co bym zrobiła na jego miejscu. W drugiej części poznamy też nowych bohaterów, więc to też przejaw świeżości i nie ma się wrażenia, że nic się nie dzieje. Jestem bardzo ciekawa, jakie przygody i kłopoty czekać będą na psich bohaterów.

"Ukryty wróg" autorstwa Erin Hunter to drugi tom cyklu "Sfora". Seria rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie, w którym bohaterami są psy, które walczą o przetrwanie w nowych, niesprzyjających warunkach. Głównym bohaterem jest mieszaniec Fuks. Początkowo próbuje przetrwać samotnie, ale ostatecznie dołącza do grupy psów takich jak on.

W drugim tomie członkowie Sfory w Obrożach odkrywają, że najlepszym źródłem pożywienia, a szczególnie czystej wody, będzie dla nich las. Życie w tym idealnym miejscu nie będzie jednak proste, ponieważ teren ten przywłaszczyła sobie Sfora Dziki Psów. Fuks i jego grupa będą musieli zmierzyć się z przerażającą alfą wrogiej sfory i po raz kolejny walczyć o przeżycie.

Historia rozwija się, pojawiają się nowe postacie, a emocji i lęku o naszych protagonistów jest coraz więcej. Polecam czytać tomy chronologicznie, by nie zgubić się w wydarzeniach.

"Sfora" to pozycja obowiązkowa dla fanów Erin Hunter. Spodoba się nie tylko miłośnikom zwierząt, ale również fanom postapo. Polecam ogromnie ten oraz poprzedni tom!

W drugim tomie członkowie Sfory w...

Od samego początku drugiego tomu serii o psach dzieje się naprawdę wiele. Fuks, mając nadzieję, że psy w obrożach dadzą sobie same radę, opuścił je pod koniec poprzedniego tomu. Niestety już na samym początku swej wędrówki usłyszał, że zostały zaatakowane przez inne zwierzęta, więc co sił w łapach wraca, by pomóc swym przyjaciołom.
To nie jedyne zagrożenie, które spotyka zagubione psy. Następuje kolejne wielkie Warczenie, pobliska rzeka ma w sobie truciznę, a następnie występuje z brzegów. Sam Fuks zostaje wplątany w walkę o terytorium między psami w obrożach, a inną dziką sforą, której przewodzi półwilk.
Czy szczęście dopisze naszemu bohaterowi? Ile psów poniesie śmierć podczas zmagań z codziennymi wyzwaniami?

W tej młodzieżowej serii czytelnik nie może narzekać na nudę. Znaleźć to można mnóstwo przygód i akcji, jednak brutalne życie i walka między sforami przyniesie też smutek... Fuks będzie musiał dokonać bardzo ciężkiego wyboru między swoimi starymi przyjaciółmi, a nową sforą, w której spotka kogoś z przeszłości.

Tom kończy się w takim momencie, że od razu chce się sięgnąć o kolejną część, chcąc się dowiedzieć jak dalej potoczą się losy Fuksa.

Polecam gorąco wszystkim wielbicielom książek przygodowych, w których głównymi bohaterami są zwierzęta.

To nie jedyne zagrożenie, które spotyka...

🅂🄵🄾🅁🄰 - 🅃🄾🄼 🄸🄸
Ukryty Wróg (7.5/10)

🐶 Książka opowiada o dalszych losach naszego czworonożnego bohatera Fuksa.

Po tym jak pies odłączył się od Sfory w Obrożach, jego nowi przyjaciele bardzo szybko wpadli po uszy w kłopoty. Domowe psiaki znalazły pełne jedzenia i świeżej wody miejsce w lesie, zupełnie nieświadomi, że wkroczyli na teren Sfory Dzikich Psów.

🐶 Alfa Dzikiej Sfory - wielki półwilk o żółtych oczach nie pozwoli na to aby żaden intruz przebywał na jego terenie, dlatego już na samym poczatku dochodzi do walki w której traci życie jeden z piesków.

Fuks (który żałuje że zostawił dawną grupę) postanawia pomóc Psom w Obrożach. Jego misją staje się rola SZPIEGA, który ma dołączyć do Sfory Dzikich Psów i przekazywać informacje swoim przyjaciołom z miasta.

Nie jest to jednak łatwe zadanie, zwłaszcza że Dzikie Psy kierują się zupełnie innymi zasadami niż nasz główny bohater.

🐶 Fuks ma jednak odrobinę szczęścia, ponieważ Betą sfory do której pragnie dołączyć w ramach swojej misji okazuje się Słodka - suczka, którą uratował już więcej niż raz.

Dni mijają, a zadanie wcale nie staje się prostsze, dodatkowo podczas przebywania wśród nowych towarzyszy Fuks coraz częściej zaczyna się zastanawiać gdzie tak naprawdę jest jego miejsce w świecie.

🐶🐶🐶

Świetnie bawiłam się podczas lektury. Chociaż cała historia dotyczyła psiaków, to złożoność i różnorodność ich postaci dawała wrażenie że czytam kolejną opowieść o przygodach ludzkich bohaterów (i była to opowieść pełna akcji!).

Śmiało mogę polecić książkę zarówno młodszym jak i starszym czytelnikom (zwłaszcza tym, którzy lubią historie ze zwierzakami w roli głownej).

W następnej wolnej chwili planuje chwycić za kolejny tom ♡

🅂🄵🄾🅁🄰 - 🅃🄾🄼 🄸🄸
Ukryty Wróg (7.5/10)

🐶 Książka opowiada o dalszych losach naszego czworonożnego bohatera Fuksa.

🐶 Alfa Dzikiej...

🐾„Sfora” Erin Hunter po raz kolejny mnie zaskoczyła. Już przy czytaniu pierwszego tomu jakiś czas temu, okazało się, że moje sceptyczne spojrzenie było zupełnie niepotrzebne. Gdy zaczynałam tom 2, obawiałam się, że może jednak jestem już za duża i nie będę potrafiła wciągnąć się w lekturę. Oczekiwałam luźnej rozrywki, przyjemnej odskoczni. Dostałam jednak o wiele więcej! Całą serię pochłonęłam w niecały tydzień, a gdyby doba była dłuższa na pewno skończyłabym ją jeszcze szybciej! Recenzując „Opuszczone miasto”, czyli pierwszy tom serii, pisałam jak urocza, sympatyczna i przyjemna była tamta książka. Oczywiście nadal te słowa podtrzymuję, ale z każdą kolejną częścią, przygody sfory Fuksa stawały się coraz bardziej poważne – wzruszające, wciągające i trzymające w napięciu. Moje obawy odnośnie tego, jak czytelnik w moim wieku będzie się bawił w trakcie czytania, okazały się całkiem niesłuszne – bardzo przywiązałam się do bohaterów i nie mogłam oderwać się od lektury!

🐕"Sfora. Ukryty wróg" Erin Hunter @wydawnictwonowabasn to kolejny tom serii opowiadającej o psach próbujących odnaleźć się w postapokaliptycznym świecie.

🐕Fuks i jego przyjaciele ze sfory psów w obrożach odnajdują miejsce w lesie, w którym można założyć obóz. Obfituje ono w jedzenie i wodę. Niestety nic nie trwa wiecznie. Okazuje się, że miejsce to należy do sfory dzikich psów. Jedynym sposobem na ich pokonanie jest infiltracja wrogiej grupy.

🐩Kolejny tom zbliża nas bardziej do postaci Fuksa i innych psów. Każdy jest inny i każdy, nawet wróg, ma swoje pragnienia i cele.

🐕‍🦺Ten tom wypełniony jest trudnymi decyzjami wystawiania zaufania na próbę oraz walką o przetrwanie.

🦮Już nie mogę doczekać się kolejnych przygód tych dzielnych psów. Cały czas zastanawiam się czy Fuks wróci do swojego postanowienia bycia samotnym psem czy może zostanie ze sforą na stałe.

🐕Już niedługo biorę się za kolejny tom, bo zbliża się premiera ostatniej, piątej części sagi Sfora.

• Sfora
  • Nie posiadam