Trupy w Kletnie

Okładka książki Trupy w Kletnie
Tomasz Pawlęga Wydawnictwo: Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju
2018-12-15
2018-12-15
Literatura polska kryminał retro lata 50. seryjny morderca Ziemia Kłodzka PRL milicja MO

63/180/2022
Wyzwanie LC maj 2022 - Opasły tom
Bardzo dobra. Wprawdzie gdyby nie informacja wprost, że akcja dzieje się w latach 50-tych, trudno byłoby się połapać, szczególnie opierając się na języku bohaterów, ale to nie przeszkadza.
Za to mamy śniegi po pas, mrozy, sople w charakterze okładów po mordobiciu, trupy i tajemniczą kopalnię. Fluorytów niby. 600 stron świetnej lektury, wydaje się, że strasznie dużo, ale jednak nie. Przy tej liczbie bohaterów i wydarzeń nie dałoby się bez szkody dla jakości okroić.
Świetne postacie, zarówno po stronie mundurowej jak i cywilnej. Babcia Norka zachwyca, chociaż jest zupełnie niewiarygodna (albo obeznana kulturowo albo mówi jak wieśniaczka od pokoleń, jednego z drugim moim zdaniem nie da się połączyć; chyba że wiejską babę udaje, ale po co?). Świetny jest też epizod z jedenastoletnim Jurkiem.
Zdarzyły się drobne wpadki, np. tajne kuplety zamiast kompletów i wielki głód na Ukrainie w latach dwudziestych (a był na początku 30-tych), ale macham na to ręką. Nieliczne drobiazgi, biorąc pod uwagę rozmiar i rozmach książki :-))

63/180/2022
Wyzwanie LC maj 2022 - Opasły tom

Trupy, lata pięćdziesiąte XX wieku, polski "Dziki Zachód" czyli okolice Kłodzka, czego mogłam się spodziewać?
- Mroczny kryminał z polityką w tle!
Ups! niestety, to nie to!
Zastanawiam się jak podsumować Trupy w Kletnie i powiedziałabym, że to polityczna fikcja z wątkiem kryminalnym klasy B dodatkowo okraszona słodkopierdzącą opowiastką a zażywnej babci i dwóch grzecznych dziewczynkach.
Pan Tomasz ma lekkie pióro i czyta się wyśmienicie, szkoda tylko, że kolejne strony powieści a jest ich 600!, nie budują postaci, nie budują napięcia i nie rozwijają intrygi tylko monotonnie wałkują te same pomysły.
A potencjał był, tylko zagubił się gdzieś w restauracji "Pod Filarami".

- Mroczny kryminał z polityką w tle!
Ups! niestety, to nie to!

Dodaj cytat z książki Trupy w Kletnie