Kazania

Okładka książki Kazania John Henry Newman
Okładka książki Kazania
John Henry Newman Wydawnictwo: Wydawnictwo Marek Derewiecki Seria: Biblioteka Europejska filozofia, etyka
filozofia, etyka
Biblioteka Europejska
Wydawnictwo Marek Derewiecki
2017-01-01
2017-01-01
Klara Nawratilowa

Jeśli w kimś zagasł już płomyczek wiary, być może Kazania Newmana będą w stanie go wzbudzić na nowo.
Jeśli u kogoś ów płomyczek tylko się nieśmiało tli, Kazania prawdopodobnie mocniej go podsycą.

Co do samych Kazań, są gorsze i lepsze, ale część jest tak wyśmienita, że albo potrafi mocno chwycić za ramiona i wstrząsnąć, albo żelazną ręką chwycić za serce duszy i wykonać masaż przywracający życie.

Szczególnie ostatnie kazanie „Chrystus ponad wodami” jest godne uwagi. Niby ma prawie dwieście lat, a jak idealnie pasuje do naszej rzeczywistości.

Jedno z kazań bezpośrednio odnosi się do Świętej Moniki, matki Świętego Augustyna i dobrze jest wcześniej przeczytać „Wyznania”.

-----------------------------------

A jeśli mnie zapytają, dlaczego wierzę w Boga, odpowiadam, że dlatego, iż wierzę w siebie, ponieważ czuję, że jest niemożliwe wierzyć w moje własne istnienie (a tego faktu jestem zupełnie pewny) bez wierzenia także w istnienie Tego, który żyje jako Istota Osobowa, wszystko widząca, wszystko osądzająca w moim sumieniu.

Chcieć wzniecić w ludziach wiarę za pomocą argumentów logicznych jest równie niedorzecznym, jak mniemać, że można stworzyć wiarę wymuszając ją torturami.

Sumienie jest prawem naszego ducha, ale go przewyższa; upomina nas, pozwala poznać odpowiedzialność i obowiązek, obawę i nadzieję… Jest zwiastunem Tego, który tak w świecie natury, jak i łaski, mówi do nas przez zasłonę, poucza nas i nami kieruje. Sumienie jest pierwszym ze wszystkich namiestników Chrystusa.

Świat wydaje się po prostu zadawać kłam tej wielkiej prawdzie, której cała moja istota jest tak pełna, a wpływ tego na mnie jest wobec tego z konieczności taki, że wprowadza równe zamieszanie, jakby przeczył, że ja sam istnieję. Jeśli popatrzyłbym w zwierciadło i nie zobaczył mojej twarzy, miałbym ten sam rodzaj uczucia, jakie rzeczywiście mnie nawiedza, kiedy spoglądam na ten żyjący zapracowany świat i nie widzę w nim odbicia Stwórcy. […] Gdyby nie ten głos, mówiący tak jasno w moim sumieniu i sercu, byłbym, gdy spoglądam na świat, ateistą, panteistą czy politeistą. […] Widok świata jest niczym innym jak litanią proroka, pełną „lamentów i żałoby i boleści”.
Oglądać świat tak długi i szeroki, jego rozmaite dzieje […] wszystko to jest wizją sprowadzającą zawrót głowy i przerażenie i narzuca umysłowi poczucie głębokiej tajemnicy, która leży całkowicie poza możliwością rozwiązań ludzkich.

• 3.6. Chrześcijaństwo
  • Filozoficzna/psychologiczna