Inwazja

Wojna jest straszna i to nie podlega dyskusji. Dlatego też o "Inwazji" Wojtka Miłoszewskiego mogę napisać, że jest straszna. Pokazuje konflikt zbrojny z perspektywy trzech różnych osób. Michał jest mężem i ojcem dwójki dzieci. Głową rodziny. Roman, to z kolei były żołnierz, który w obliczu wojny postanawia wrócić do Polski. Jego celem, nie jest jednak walka, ale śmierć z...

Postacie mocno sztampowe, jakby z podrzędnego filmu, gdzie nie ma miejsca na złożone osobowości i niuanse charakterologiczne. Próby nakreślenia geopolitycznego i politycznego tła wydarzeń zinfantylizowane tak mocno, że miejscami groteskowe - dla kogoś wychowanego na klasyce politycznych thrillerów fragmenty bardzo trudne do przełknięcia.

Niemniej historia jakoś się broni,...

Najciekawszym wątkiem był ten Romana Gurskiego, resztę zmęczyłam, choć ciekawie się te wątki połączyły, będąc jednocześnie ukazaniem polskich cech: Roman to walka, Michał - cierpienie, Danuta - kombinatorstwo. Nie do przyjęcia były dla mnie sceny negocjacji i narad przywódców państw, były infantylne i myślę, że autora za mocno poniosła wyobraźnia.

Zanim sięgnęłam po tą pozycję, przeczytałam kilka recenzji na jej temat. Wydawało się, że zmarnuję weekend czytając tą książkę. Ale o dziwo, jestem naprawdę pozytywnie zaskoczona. Bardzo udany debiut. Z pewnością sięgnę po pozostałe tomy. Polecam, ale ostrzegam, nie nastawiajcie się na literaturę bardzo wysokich lub nawet wysokich lotów. To po prostu porządne czytadło...

Bez fajerwerków, ale kawał porządnego czytadła. Uczciwie zapracowane 6/10

Wszystko tragicznie psują nieudolne, godne politowania i żenujące wstawki polityczne wyraźnie zabarwione poglądami autora. Bezsensowne wątki, które można i trzeba było pominąć (np. Trump w sztabie NATO pytający w krytycznym momencie generałów, czy jest przystojny). NIE POLECAM, ogólnie TRAGEDIA 1/10

Książkę wziąłem do ręki przez przypadek, ale tak mnie autor zaintrygował, że kończę czytać trzecią. To nie jest historia to może być rzeczywistość.

Czytałem ją w ramach odpoczynku po rewelacyjnych książkach Briana Coxa, które polecam!
Strasznie toporna sensacja. Wszystko szyte grubymi nićmi, ledwo co się łączy ze sobą. Niektóre sytuacje są tak absurdalne, że aż przykro czytać. Większość jakby wzięta z innych książek czy filmów.
Ogólnie to książka bardzo przeciętna. Ale czytam, bo nie lubię przerywać tego co...

Największą zaletą książki jest tempo, polecam lubiącym sensację i filmy Vegi. Inwazję szybko się czyta, ale również szybko zapomina. Miłoszewski nie pozostawia czytelnika z przemyśleniami, nie bawi się w aluzję czy dwuznaczności. Treści podane są wprost na tacy, a raczej rzucone w twarz wraz z przekleństwami i urywanymi kończynami.

Na początku myślałam, że będzie o inwazji kosmitów. Było o inwazji rosyjskiej na Polskę. Czytało się dobrze, tylko żałuję, że nie dokończono pewnych wątków w tej książce. Bije się z myślami , czy czytać dalej czy nie.

Dyskusje

1 406