I was Doctor Mengele's Assistant. The Memories of an Auschwitz Physician

Okładka książki I was Doctor Mengele's Assistant. The Memories of an Auschwitz Physician
Miklós Nyiszli Wydawnictwo: Auschwitz-Birkenau State Museum Seria: Testimonies from Auschwitz biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Data 1. wydania:
2017-01-01
angielski
Witold Zbirohowski-Kościa
Ta książka nie została jeszcze oceniona

Bądź pierwszy - oceń książkę

więcej Więcej

Literatura faktu, spokojna opowieść o tym co nigdy nie powinno sie wydarzyć.

Doktor Miklos we wstępie jakby tłumaczy się, że książka nie ma charaktrru literackiego, a jednak odnoszę odmienne wrażenie. Pozycję wziąłem na haust, być może z racji samej tematyki, jednak z każdą kolejną stroną zagłebiałem coraz dalej w tę mroczną i niestety prawdziwą historią. Z tematyki obozowej Gruziński, a po tej lekturze już tylko Nyiszli.

Jak dotychczas - najlepsza dla mnie pozycja z tematyki obozowej.

"Swoją pracą nie zamierzam osiągnąć sukcesu literackiego. Jestem lekarzem, a nie pisarzem."

Tak zaczyna swoją książkę Miklós Nyiszli. Z tego też względu, nie zamierzam oceniać tego w jaki sposób została napisana książka, a co w sobie zawiera.

Miklós Nyiszli trafił do obozu Auschwitz Birkenau i tam został asystentem doktora Mengele. Byl lekarzem w miejscu, gdzie trudno...

Zawsze ciezko ocenic podobna literature, poniewaz tak ciezki do wyobrazenia jest udokumentowany ogrom bestialstwa i prawdziwosc dokonanych czynow.

Ksiazke oceniam jako poruszajaca i przydatna, zapewnia spojrzenie na sprawe z calkowicie innej perspektywy i, choc nie brakuje w niej opisanego bolu i cierpienia, temat dostarczony zostal pod zupelnie innym katem.

Ksiazke...

Książka jest dobrze napisana i po ostatnich przeżyciach z Tatuażystą z Auschwitz muszę dać ogromny plus za autentyczność i szczerość, która aż bije z historii Pana Miklosa. Natomiast jest to kolejna książka która wnosi bardzo niewiele do tego co osoba interesująca się tematyką wie o holokauście. Liczyłem na dużo informacji o samych badaniach, o jakiś ciekawych detalech czy...

Nie wiem czy cokolwiek potrafię napisać o tej książce. Moja wyobraźnia nie potrafi sobie wyobrazić tyle bólu, cierpienia, braku człowieczeństwa i smutku. Przeczytałam tą książkę z dreszczem na ciele. Tak jak napisał Doktor Nyiszli nikt to nie przeszedł przez takie piekło nie potrafi sobie wyobrazić co czujemy więzień obozu.

@co_czyta_mama

Nie znajduję słów żeby opisać tą książkę. To dokument tak mocny i zarazem trudny, że ciężko mówić o przyjemności czytania. I nie o nią tu chodzi. Uważam, że to pozycja, z którą każdy powinien się zapoznać, żeby uzmysłowić sobie koszmar, jaki miał miejsce w środku Europy, nie w zacofanym średniowieczu, ale w cywilizowanym dwudziestym wieku. To jest jedna z tych książek,...

Relacja ocalonego lekarza węgierskiego pochodzenia ,który ze względu na doświadczenie w medycynie sądowej został skierowany do prosektorium w Auschwitz i tam na zlecenie Mengelego wykonywał sekcje zwłok ofiar eksperymentów medycznych , ludzi z różnym ułomnościami lub nietypowymi cechami . Ciekawa lektura dla osób zainteresowanych literaturą obozową , daje spojrzenie na obóz...

O tej książce trudno powiedzieć, że jest "dobra", podobnie jak o wizycie w Auschwitz trudno powiedzieć, że była "udana".
Nie znajdziemy w niej walorów literackich i artystycznych. Ale lektura broni się sama - rzeczowością, bezpośredniością i przede wszystkim unikatową prezentacją faktów, które świat powinien na zawsze zapamiętać, by nigdy więcej nie dopuścić do podobnych...

3 541
    2 937