Karol Szymanowski. Romans, którego nie było? Między Tymoszówką i Wierzbówką

Okładka książki Karol Szymanowski. Romans, którego nie było? Między Tymoszówką i Wierzbówką Teresa Chylińska
Teresa Chylińska Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne Seria: Dziedzictwo (PWM) biografia, autobiografia, pamiętnik
Dziedzictwo (PWM)
Polskie Wydawnictwo Muzyczne
2019-03-27
2019-03-27

Interesujące na pewno dla miłośników muzyki i dla osób interesujących się okresem początku wieku. Może nie jest to porywająca lektura od której się nie można oderwać ale naprawdę dobrze napisana książka. Dla mnie trochę za dużo listów (nie jestem ich miłośnikiem w ogóle) tym bardziej że tutaj najpierw są omawiane a potem cytowane w oryginale. Mimo wszystko przeczytałem do końca i z satysfakcją.

Szacowne wydawnictwo, autorka to uznana badaczka twórczości Szymanowskiego, pojawiły się nieznane dotąd materiały, a zatem może powstać nowa książka.Zwłaszcza,że tym razem główny nacisk położono na życie rodzinne i uczuciowe Szymanowskiego, a zwłaszcza jego związek z sąsiadką, panią Davydov. Tylko dlaczego ta bardzo złożona i inspirująca relacja pozostaje w cieniu "amora, który ostrzył swoje strzały"?! Przecież wiadomo,że życie osobiste i twórczość artystów pozostają pozostają na ogół w ścisłym związku, chyba, że "Poeta cierpi za miliony od 10 do 13.20", a potem jest już osobą prywatną i nikomu nic do tego co tam sobie porabia po godzinach. Nie rozumiem dlaczego autorka uznała,że (domniemany?) romans tak inteligentnych osób zasługuje na styl "harlekinowy". Ciekawostkę stanowią dwa zdjęcia, na których Natalia Davydov wygląda jak jakaś bohaterka Stephena Kinga, a nie prawdziwa osoba. Smutny epilog historii jej życia opisał Rubinstein w drugim tomie swoich wspomnień. Dla mnie pożytek z tej lektury był taki, że dzięki niej trafiłam na książeczkę Wandy Chotomskiej o Szymanowskim z przepięknymi ilustracjami Rechowicza.

• Muzyka
  • Do kupienia