Żegnaj, laleczko

Okładka książki Żegnaj, laleczko
Raymond Chandler Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Philip Marlowe (tom 2) Seria: Kocur kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
1997-01-01
Ewa Życieńska
czarny kryminał noir

więcej Więcej

Klasyczny czarny kryminał. Ciekawa fabuła, ciemny klimat.

Polecam.

Kontynuacja dzieł Chandlera to: "Wielkie marzenie" R. B. Parkera - cd. "Głębokiego snu", "Czarnooka blondynka" Benjamina Blacka (właśc. John Banville) - cd. "Długiego pożegnania" oraz "Only to sleep" Lawrence Osborne - Marlowe prowadzi śledztwo w Meksyku w 1988.

Książka - petarda.

Rarytas dla mężczyzn, którzy będąc chłopcami, lubili literaturę przygodową.

Akcja, dowcip, tajemnica, bohaterowie i bandyci - jedni często o mały szczegół różniący się od drugich, dobre i złe dziewczynki.

Treść licząca sobie 90 lat a czyta się jednym tchem.

Powieść Żegnaj, laleczko napisał Raymond Chandler, amerykański klasyk kryminału. Nie należy jednak spodziewać się po nim historii podobnej do tych tworzonych przez Agathę Christie. To facet z zupełnie innej bajki. Gustował bowiem w klimatach noir, kobietach fatalnych, skorumpowanych gliniarzach i cynicznych prywatnych detektywach. Gościach, którzy nieraz dostają po łbie i...

Tu nie jest ważna sprawa kryminalna.
W tej serii zawsze morduje blondynka. Książka specyficzna. Nie każdemu podpasuje. Kilka dobrych tekstów detektywa Marlowa to jednak za mało na to żeby uznać książkę wielkim dziełem. Aczkolwiek na tamte czasy pewnie była to literatura nowoczesna.

Fajne. Chandlera znałem z krótkiej formy. Tak dla odmiany wziąłem się za klasykę. Ależ ten świat poleciał do przodu. Myślę że obecnie Żegnaj Laleczko nie zostałoby wydane ani w Stanach ani w Europie :)
Czasy się bardzo zmieniły, no to ponad 80 lat od premiery. Marlowe wg obecnych kryteriów jest rasistowski, seksistowski, łamie przepisy ruchu drogowego nagminnie no i jest...

7,5 nawet. Przemysław Bluszcz jako lektor bardzo spoko. może i najlepsza rzecz od Chandlera i Marlowe'a

To jeden z moich starszych kryminałów, chociaż są wznowienia tego autora, kiedyś bardzo popularnego; ja odnawiam znajomość ze starymi wydaniami, które mam u siebie, polecam tę książkę

Philip Marlow, samotny twardziel o dobrym sercu - klasyka kryminału, kto nie nie czytał, niech żałuje. Te książki sie nie starzeją, ba w zalewie taniego chłamu błyszczą jak diamenty...

No i ostatni kryminał z mojej listy polecajek. Świetny, sprawia dużo radości. Warto przejrzeć.

TO KSIĄŻKA Z MOJEJ LISTY "MUST SEE" POLECAM KAŻDĄ KTÓRA NA NIEJ JEST

1 390