Nic nie zdarza się przypadkiem

Okładka książki Nic nie zdarza się przypadkiem
Tiziano Terzani Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Un altro giro di giostra
Świat Książki
2015-01-01
2015-01-01
Anna Osmólska-Mętrak

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Wymęczył mnie tym razem Tiziano Terzani. Z jednej strony Nic nie zdarza się przypadkiem miało fantastyczny początek, z drugiej – od połowy – czułem się, jakby autor chciał zamieścić wszystkie swoje wrażenia, pomysły, oraz wiedzę dotyczącą tematów, którymi się zajął. Trochę w tym było reportażowego podejścia, pokazującego czytelnikowi świat z innych stron, ale chyba lepiej sprawdziłoby się jako oddzielne reportaże w jakimś periodyku, niż część książki.

Jednak mimo tego znużenia w pewnym momencie, znów było tu wszystko to, co mi się tak bardzo u Terzaniego podoba. Tym razem punktem wyjścia dla jego rozważań o człowieku i poszukiwań sensu życia jest diagnoza choroby nowotworowej.

"Podróżowanie było dla mnie zawsze sposobem życia i teraz potraktowałem chorobę jako kolejną podróż: niedobrowolną, nieprzewidzianą, bez map, do której w żaden sposób się nie przygotowałem, ale która ze wszystkich dotychczasowych wymagała największego zaangażowania i dostarczała najbardziej intensywnych przeżyć. "
[...]

To jest 15 na 10.
Poczułam totalną harmonię z tekstem, tęskniłam za Tiziano kiedy odkładałam książkę a jednocześnie dawkowalam sobie te spotkania. Sposób pisania, opowiadania właściwie, gdzie autor niczego nie zakłada tylko probuje zaspokoić ciekawość, ta ogromna otwartość na świat i duchowy i materialny i szczerość wobec siebie ... to było coś niesamowitego. Terzani mógłby nas pouczać, robić nam wykłady przybierając moralizatorski ton a on mówi „sprawdzam” i pozwala nam obserwować eksperyment nie bojąc się jaki da efekt. Nawet jak wyciągnie swoje wnioski to nikomu ich nie narzuca.
Jestem totalnie zakochana...

To jest 15 na 10.

Nic nie zdarza się przypadkiem. Więc i nie przypadkiem trafiłam na tę książkę. Jej lektura to niezwykła podróż. To przewodnik i zestaw wskazówek. Jak żyć. Gdzie/w kim/ w czym szukać uzdrowienia. Co jest ważne. Trudno ją oderwać od kolejnej części - Koniec jest moim początkiem. I na pewno warto przeczytać obydwie.

Pozycja obowiązkowa. Opisy i przemyślenia dotyczące prób uzdrowienia z nieuleczalnej choroby przewijają się z głębokimi przemyśleniami autora. Książka jak najbardziej na dzisiejsze czasy, w których warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić co tak naprawdę w życiu jest ważne.

Uff... Pierwsza książka tego autora na koncie i pech chciał, że o tak trudnej tematyce jak walka z nowotworem. Ma momenty bardzo dobre, dzięki specyficznemu, autoironicznemu stylowi. Da się odczuć, że historię spisał wszechstronny Europejczyk, z dystansem podchodzący do rzeczywistości. Z drugiej strony nie da się uciec od myśli, że Terzani postanowił pozostawić po sobie swego rodzaju dziedzictwo, swoje opus magnum. Przez co w książce zmieściło się "wszystko", również fragmenty nużące, szczególnie dla osób niezainteresowanych medycyną alternatywną lub kulturami Wschodu.

Autor książki, Tiziano Terzani, uznany dziennikarz i korespondent zagraniczny, jest ciągle w podróży, w biegu. Na świecie dzieje się tyle ważnych, czasem mrożących krew w żyłach wydarzeń, a on chce być w samym środku, aby móc przekazać innym, jak to wszystko wygląda z bliska. Zna mnóstwo ważnych ludzi, jest ceniony w swoim środowisku. Wydawać by się mogło, że żyje pełnią życia.

Nagle wszystko się zmienia. Przychodzi poważna choroba, nowotwór z kiepskimi rokowaniami. Wiadomo, każdy szuka ratunku, chce żyć jak najdłużej. Jako człowiek posiadający rozliczne kontakty na całym świecie, Terzani ma wiele alternatyw leczenia. Wybiera najlepszy szpital onkologiczny w Nowym Jorku. Jego pobyt w Stanach to okazja do wnikliwej obserwacji społeczeństwa amerykańskiego, a wnioski, do jakich dochodzi są pesymistyczne.

Leczenie w stylu zachodnim, tzw. alopatyczne, jest bardzo wyniszczające. Poza tym lekarze mają raczej bezosobowe podejście do pacjenta, leczą jednostkę chorobową, koncentrują się na określonej części ciała, a nie na człowieku jako całości. Terzani dochodzi do wniosku, że nauka jest ograniczona w swoim pojmowaniu rzeczywistości, więc decyduje się zwrócić w stronę metod alternatywnych, a nawet magii i „uzdrawiaczy”.

Z większości z tych doświadczeń wyłania się obserwacja, że „pacjent prawdziwego lekarza nosi w sobie”, trzeba mu tylko pomóc go uaktywnić.

Bardzo dużo miejsca poświęca autor swojej podróży do Indii. Widzi, jak bardzo życie Hindusów różni się od życia ludzi Zachodu. Ci pierwsi mają wiele trudności z codzienną egzystencją, ale ich logika jest taka: „nic nie jest naprawdę dramatyczne, nic nie jest bardzo ważne”. Mają dystans do rzeczywistości, bo wiedzą, że są tu tylko przejściowo. Przyrodę traktują z szacunkiem, bo wszystko to, co ich otacza uważają za przejaw tej samej boskiej egzystencji.

Jakże inaczej wygląda życie „nowoczesnego” człowieka. Tarzani porównuje je do „bankietu, na którym się je i wymiotuje, żeby znowu jeść”. Wszechogarniająca konsumpcja, pragnienie, aby mieć więcej i więcej, a w tym wszystkim gdzieś zatracamy siebie. „Nikt nie ma na nic czasu. Nawet na to, żeby się zdziwić, wzruszyć, zakochać, pobyć z samym sobą”. Tymczasem „człowiek mówi, że czas przemija. Czas mówi, że człowiek przemija”. Więc dokąd i po co tak pędzimy?

Podróż Terzaniego tylko na pozór miała na celu szukanie cudownego leku na jego chorobę. Z upływem czasu zdał sobie sprawę, że tak naprawdę szuka siebie. Rak był dla niego nie wyrokiem lecz szansą, gdyż „problemy są sprężyną poszukiwań duchowych”. Zrozumiał, że cokolwiek nam się przydarza, ma swój sens, chociaż najczęściej nie jesteśmy w stanie tego od razu dostrzec, a ludzie, których spotykamy na naszej drodze nie znajdują się tam przypadkowo.

Wspaniała lektura, która pozwala się zatrzymać i zmusza do refleksji.

Doszłam do 120 strony i odpuściłam. Oczekiwałam naprawdę wielkiego wow po opiniach ale się rozczarowałam. Książka na pewno z przekazem ale za dużo dla mnie wątków pobocznych i zbędnych opisów. Jedna z tych, które leżały na nocnej szafce i nie miałam ochoty po nią sięgnąć aby czytać dalej.

Generalnie dałbym 7, ale kto potrafi ciągnąć taki poziom przez ponad 700 stron? Raczej się nie nudziłem, co zakrawa chyba o cud przy takiej grubości książki. Muszę przyznać, że dla mnie świetna. Duża ilość przyjemnie spędzonego czasu, za co dziękuję autorowi.

Jeśli chodzi o główny wątek...naprawdę odnoszę wrażenie, w tej książce, że cel, jest mniej ważny niż sama podróż.

Rewelacyjna książka. Nie tylko o chorobie, ale o szukaniu sensu życia, spokoju duchowego. Autor szuka lekarstwa na raka, ale otrzymuje lekarstwo na siebie, własne życie. Każdy z nas powinien przeżyć podróż życia, podczas której zrozumie, zauważy co jest ważne w życiu, dokąd zmierza, znajdzie spokój.

Podróż duchowa człowieka, obarczonego śmiertelna choroba, urzeka wdziękiem a szczególnie łatwościa obserwacji świata i wychodzenia poza utarte schematy myślenia.