Nic nie zdarza się przypadkiem

Okładka książki Nic nie zdarza się przypadkiem
Tiziano Terzani Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
718 str. 11 godz. 58 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Un altro giro di giostra
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
718
Czas czytania
11 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379434725
Tłumacz:
Anna Osmólska-Mętrak
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama
Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
84 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
774
758

Na półkach:

Wymęczył mnie tym razem Tiziano Terzani. Z jednej strony Nic nie zdarza się przypadkiem miało fantastyczny początek, z drugiej – od połowy – czułem się, jakby autor chciał zamieścić wszystkie swoje wrażenia, pomysły, oraz wiedzę dotyczącą tematów, którymi się zajął. Trochę w tym było reportażowego podejścia, pokazującego czytelnikowi świat z innych stron, ale chyba lepiej sprawdziłoby się jako oddzielne reportaże w jakimś periodyku, niż część książki.

Jednak mimo tego znużenia w pewnym momencie, znów było tu wszystko to, co mi się tak bardzo u Terzaniego podoba. Tym razem punktem wyjścia dla jego rozważań o człowieku i poszukiwań sensu życia jest diagnoza choroby nowotworowej.

"Podróżowanie było dla mnie zawsze sposobem życia i teraz potraktowałem chorobę jako kolejną podróż: niedobrowolną, nieprzewidzianą, bez map, do której w żaden sposób się nie przygotowałem, ale która ze wszystkich dotychczasowych wymagała największego zaangażowania i dostarczała najbardziej intensywnych przeżyć. "
[...]
https://www.speculatio.pl/nic-nie-zdarza-sie-przypadkiem/

Wymęczył mnie tym razem Tiziano Terzani. Z jednej strony Nic nie zdarza się przypadkiem miało fantastyczny początek, z drugiej – od połowy – czułem się, jakby autor chciał zamieścić wszystkie swoje wrażenia, pomysły, oraz wiedzę dotyczącą tematów, którymi się zajął. Trochę w tym było reportażowego podejścia, pokazującego czytelnikowi świat z innych stron, ale chyba lepiej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1202
261

Na półkach: , ,

To jest 15 na 10.
Poczułam totalną harmonię z tekstem, tęskniłam za Tiziano kiedy odkładałam książkę a jednocześnie dawkowalam sobie te spotkania. Sposób pisania, opowiadania właściwie, gdzie autor niczego nie zakłada tylko probuje zaspokoić ciekawość, ta ogromna otwartość na świat i duchowy i materialny i szczerość wobec siebie ... to było coś niesamowitego. Terzani mógłby nas pouczać, robić nam wykłady przybierając moralizatorski ton a on mówi „sprawdzam” i pozwala nam obserwować eksperyment nie bojąc się jaki da efekt. Nawet jak wyciągnie swoje wnioski to nikomu ich nie narzuca.
Jestem totalnie zakochana...

To jest 15 na 10.
Poczułam totalną harmonię z tekstem, tęskniłam za Tiziano kiedy odkładałam książkę a jednocześnie dawkowalam sobie te spotkania. Sposób pisania, opowiadania właściwie, gdzie autor niczego nie zakłada tylko probuje zaspokoić ciekawość, ta ogromna otwartość na świat i duchowy i materialny i szczerość wobec siebie ... to było coś niesamowitego. Terzani...

więcej Pokaż mimo to

avatar
0
0

Na półkach: ,

Nic nie zdarza się przypadkiem. Więc i nie przypadkiem trafiłam na tę książkę. Jej lektura to niezwykła podróż. To przewodnik i zestaw wskazówek. Jak żyć. Gdzie/w kim/ w czym szukać uzdrowienia. Co jest ważne. Trudno ją oderwać od kolejnej części - Koniec jest moim początkiem. I na pewno warto przeczytać obydwie.

Nic nie zdarza się przypadkiem. Więc i nie przypadkiem trafiłam na tę książkę. Jej lektura to niezwykła podróż. To przewodnik i zestaw wskazówek. Jak żyć. Gdzie/w kim/ w czym szukać uzdrowienia. Co jest ważne. Trudno ją oderwać od kolejnej części - Koniec jest moim początkiem. I na pewno warto przeczytać obydwie.

Pokaż mimo to

Reklama
avatar
37
19

Na półkach:

Pozycja obowiązkowa. Opisy i przemyślenia dotyczące prób uzdrowienia z nieuleczalnej choroby przewijają się z głębokimi przemyśleniami autora. Książka jak najbardziej na dzisiejsze czasy, w których warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić co tak naprawdę w życiu jest ważne.

Pozycja obowiązkowa. Opisy i przemyślenia dotyczące prób uzdrowienia z nieuleczalnej choroby przewijają się z głębokimi przemyśleniami autora. Książka jak najbardziej na dzisiejsze czasy, w których warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić co tak naprawdę w życiu jest ważne.

Pokaż mimo to

avatar
235
63

Na półkach:

Uff... Pierwsza książka tego autora na koncie i pech chciał, że o tak trudnej tematyce jak walka z nowotworem. Ma momenty bardzo dobre, dzięki specyficznemu, autoironicznemu stylowi. Da się odczuć, że historię spisał wszechstronny Europejczyk, z dystansem podchodzący do rzeczywistości. Z drugiej strony nie da się uciec od myśli, że Terzani postanowił pozostawić po sobie swego rodzaju dziedzictwo, swoje opus magnum. Przez co w książce zmieściło się "wszystko", również fragmenty nużące, szczególnie dla osób niezainteresowanych medycyną alternatywną lub kulturami Wschodu.

Uff... Pierwsza książka tego autora na koncie i pech chciał, że o tak trudnej tematyce jak walka z nowotworem. Ma momenty bardzo dobre, dzięki specyficznemu, autoironicznemu stylowi. Da się odczuć, że historię spisał wszechstronny Europejczyk, z dystansem podchodzący do rzeczywistości. Z drugiej strony nie da się uciec od myśli, że Terzani postanowił pozostawić po sobie...

więcej Pokaż mimo to

avatar

Autor książki, Tiziano Terzani, uznany dziennikarz i korespondent zagraniczny, jest ciągle w podróży, w biegu. Na świecie dzieje się tyle ważnych, czasem mrożących krew w żyłach wydarzeń, a on chce być w samym środku, aby móc przekazać innym, jak to wszystko wygląda z bliska. Zna mnóstwo ważnych ludzi, jest ceniony w swoim środowisku. Wydawać by się mogło, że żyje pełnią życia.

Nagle wszystko się zmienia. Przychodzi poważna choroba, nowotwór z kiepskimi rokowaniami. Wiadomo, każdy szuka ratunku, chce żyć jak najdłużej. Jako człowiek posiadający rozliczne kontakty na całym świecie, Terzani ma wiele alternatyw leczenia. Wybiera najlepszy szpital onkologiczny w Nowym Jorku. Jego pobyt w Stanach to okazja do wnikliwej obserwacji społeczeństwa amerykańskiego, a wnioski, do jakich dochodzi są pesymistyczne.

Leczenie w stylu zachodnim, tzw. alopatyczne, jest bardzo wyniszczające. Poza tym lekarze mają raczej bezosobowe podejście do pacjenta, leczą jednostkę chorobową, koncentrują się na określonej części ciała, a nie na człowieku jako całości. Terzani dochodzi do wniosku, że nauka jest ograniczona w swoim pojmowaniu rzeczywistości, więc decyduje się zwrócić w stronę metod alternatywnych, a nawet magii i „uzdrawiaczy”.

Z większości z tych doświadczeń wyłania się obserwacja, że „pacjent prawdziwego lekarza nosi w sobie”, trzeba mu tylko pomóc go uaktywnić.

Bardzo dużo miejsca poświęca autor swojej podróży do Indii. Widzi, jak bardzo życie Hindusów różni się od życia ludzi Zachodu. Ci pierwsi mają wiele trudności z codzienną egzystencją, ale ich logika jest taka: „nic nie jest naprawdę dramatyczne, nic nie jest bardzo ważne”. Mają dystans do rzeczywistości, bo wiedzą, że są tu tylko przejściowo. Przyrodę traktują z szacunkiem, bo wszystko to, co ich otacza uważają za przejaw tej samej boskiej egzystencji.

Jakże inaczej wygląda życie „nowoczesnego” człowieka. Tarzani porównuje je do „bankietu, na którym się je i wymiotuje, żeby znowu jeść”. Wszechogarniająca konsumpcja, pragnienie, aby mieć więcej i więcej, a w tym wszystkim gdzieś zatracamy siebie. „Nikt nie ma na nic czasu. Nawet na to, żeby się zdziwić, wzruszyć, zakochać, pobyć z samym sobą”. Tymczasem „człowiek mówi, że czas przemija. Czas mówi, że człowiek przemija”. Więc dokąd i po co tak pędzimy?

Podróż Terzaniego tylko na pozór miała na celu szukanie cudownego leku na jego chorobę. Z upływem czasu zdał sobie sprawę, że tak naprawdę szuka siebie. Rak był dla niego nie wyrokiem lecz szansą, gdyż „problemy są sprężyną poszukiwań duchowych”. Zrozumiał, że cokolwiek nam się przydarza, ma swój sens, chociaż najczęściej nie jesteśmy w stanie tego od razu dostrzec, a ludzie, których spotykamy na naszej drodze nie znajdują się tam przypadkowo.

Wspaniała lektura, która pozwala się zatrzymać i zmusza do refleksji.

Autor książki, Tiziano Terzani, uznany dziennikarz i korespondent zagraniczny, jest ciągle w podróży, w biegu. Na świecie dzieje się tyle ważnych, czasem mrożących krew w żyłach wydarzeń, a on chce być w samym środku, aby móc przekazać innym, jak to wszystko wygląda z bliska. Zna mnóstwo ważnych ludzi, jest ceniony w swoim środowisku. Wydawać by się mogło, że żyje pełnią...

więcej Pokaż mimo to

avatar
165
137

Na półkach:

Doszłam do 120 strony i odpuściłam. Oczekiwałam naprawdę wielkiego wow po opiniach ale się rozczarowałam. Książka na pewno z przekazem ale za dużo dla mnie wątków pobocznych i zbędnych opisów. Jedna z tych, które leżały na nocnej szafce i nie miałam ochoty po nią sięgnąć aby czytać dalej.

Doszłam do 120 strony i odpuściłam. Oczekiwałam naprawdę wielkiego wow po opiniach ale się rozczarowałam. Książka na pewno z przekazem ale za dużo dla mnie wątków pobocznych i zbędnych opisów. Jedna z tych, które leżały na nocnej szafce i nie miałam ochoty po nią sięgnąć aby czytać dalej.

Pokaż mimo to

avatar
80
32

Na półkach:

Generalnie dałbym 7, ale kto potrafi ciągnąć taki poziom przez ponad 700 stron? Raczej się nie nudziłem, co zakrawa chyba o cud przy takiej grubości książki. Muszę przyznać, że dla mnie świetna. Duża ilość przyjemnie spędzonego czasu, za co dziękuję autorowi.

Jeśli chodzi o główny wątek...naprawdę odnoszę wrażenie, w tej książce, że cel, jest mniej ważny niż sama podróż.

Generalnie dałbym 7, ale kto potrafi ciągnąć taki poziom przez ponad 700 stron? Raczej się nie nudziłem, co zakrawa chyba o cud przy takiej grubości książki. Muszę przyznać, że dla mnie świetna. Duża ilość przyjemnie spędzonego czasu, za co dziękuję autorowi.

Jeśli chodzi o główny wątek...naprawdę odnoszę wrażenie, w tej książce, że cel, jest mniej ważny niż sama podróż.

Pokaż mimo to

avatar
160
113

Na półkach: ,

Rewelacyjna książka. Nie tylko o chorobie, ale o szukaniu sensu życia, spokoju duchowego. Autor szuka lekarstwa na raka, ale otrzymuje lekarstwo na siebie, własne życie. Każdy z nas powinien przeżyć podróż życia, podczas której zrozumie, zauważy co jest ważne w życiu, dokąd zmierza, znajdzie spokój.

Rewelacyjna książka. Nie tylko o chorobie, ale o szukaniu sensu życia, spokoju duchowego. Autor szuka lekarstwa na raka, ale otrzymuje lekarstwo na siebie, własne życie. Każdy z nas powinien przeżyć podróż życia, podczas której zrozumie, zauważy co jest ważne w życiu, dokąd zmierza, znajdzie spokój.

Pokaż mimo to

avatar
150
48

Na półkach:

Podróż duchowa człowieka, obarczonego śmiertelna choroba, urzeka wdziękiem a szczególnie łatwościa obserwacji świata i wychodzenia poza utarte schematy myślenia.

Podróż duchowa człowieka, obarczonego śmiertelna choroba, urzeka wdziękiem a szczególnie łatwościa obserwacji świata i wychodzenia poza utarte schematy myślenia.

Pokaż mimo to


Cytaty

Więcej
Tiziano Terzani Nic nie zdarza się przypadkiem Zobacz więcej
Tiziano Terzani Nic nie zdarza się przypadkiem Zobacz więcej
Tiziano Terzani Nic nie zdarza się przypadkiem Zobacz więcej
Więcej
Reklama
zgłoś błąd