Nic nie zdarza się przypadkiem

Tiziano Terzani Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
2015-01-01
Anna Osmólska-Mętrak

To jest 15 na 10.
Poczułam totalną harmonię z tekstem, tęskniłam za Tiziano kiedy odkładałam książkę a jednocześnie dawkowalam sobie te spotkania. Sposób pisania, opowiadania właściwie, gdzie autor niczego nie zakłada tylko probuje zaspokoić ciekawość, ta ogromna otwartość na świat i duchowy i materialny i szczerość wobec siebie ... to było coś niesamowitego. Terzani...

Nic nie zdarza się przypadkiem. Więc i nie przypadkiem trafiłam na tę książkę. Jej lektura to niezwykła podróż. To przewodnik i zestaw wskazówek. Jak żyć. Gdzie/w kim/ w czym szukać uzdrowienia. Co jest ważne. Trudno ją oderwać od kolejnej części - Koniec jest moim początkiem. I na pewno warto przeczytać obydwie.

Pozycja obowiązkowa. Opisy i przemyślenia dotyczące prób uzdrowienia z nieuleczalnej choroby przewijają się z głębokimi przemyśleniami autora. Książka jak najbardziej na dzisiejsze czasy, w których warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić co tak naprawdę w życiu jest ważne.

Uff... Pierwsza książka tego autora na koncie i pech chciał, że o tak trudnej tematyce jak walka z nowotworem. Ma momenty bardzo dobre, dzięki specyficznemu, autoironicznemu stylowi. Da się odczuć, że historię spisał wszechstronny Europejczyk, z dystansem podchodzący do rzeczywistości. Z drugiej strony nie da się uciec od myśli, że Terzani postanowił pozostawić po sobie...

Autor książki, Tiziano Terzani, uznany dziennikarz i korespondent zagraniczny, jest ciągle w podróży, w biegu. Na świecie dzieje się tyle ważnych, czasem mrożących krew w żyłach wydarzeń, a on chce być w samym środku, aby móc przekazać innym, jak to wszystko wygląda z bliska. Zna mnóstwo ważnych ludzi, jest ceniony w swoim środowisku. Wydawać by się mogło, że żyje pełnią...

Doszłam do 120 strony i odpuściłam. Oczekiwałam naprawdę wielkiego wow po opiniach ale się rozczarowałam. Książka na pewno z przekazem ale za dużo dla mnie wątków pobocznych i zbędnych opisów. Jedna z tych, które leżały na nocnej szafce i nie miałam ochoty po nią sięgnąć aby czytać dalej.

Generalnie dałbym 7, ale kto potrafi ciągnąć taki poziom przez ponad 700 stron? Raczej się nie nudziłem, co zakrawa chyba o cud przy takiej grubości książki. Muszę przyznać, że dla mnie świetna. Duża ilość przyjemnie spędzonego czasu, za co dziękuję autorowi.

Jeśli chodzi o główny wątek...naprawdę odnoszę wrażenie, w tej książce, że cel, jest mniej ważny niż sama podróż.

Rewelacyjna książka. Nie tylko o chorobie, ale o szukaniu sensu życia, spokoju duchowego. Autor szuka lekarstwa na raka, ale otrzymuje lekarstwo na siebie, własne życie. Każdy z nas powinien przeżyć podróż życia, podczas której zrozumie, zauważy co jest ważne w życiu, dokąd zmierza, znajdzie spokój.

Podróż duchowa człowieka, obarczonego śmiertelna choroba, urzeka wdziękiem a szczególnie łatwościa obserwacji świata i wychodzenia poza utarte schematy myślenia.

Poszerzył mój horyzont patrzenia na "wschód" i "zachód". Podróżuje z dystansem, wątpi, zadaje pytania. Bez zadęcia i wymądrzania się. No dobra, momentami łapie ton starego narzekacza, ale wybaczam mu to. Nie ocenia, nie radzi, stawia mądre pytania i dzieli się swoim poszukiwaniem odpowiedzi na nie.

1 144
  • Chcę w prezencie