Próba bogów

Okładka książki Próba bogów Łukasz Radecki
Okładka książki Próba bogów
Łukasz Radecki Wydawnictwo: Nowa Baśń Cykl: Plemiona (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Plemiona (tom 2)
Nowa Baśń
2019-01-01
2019-01-01

Trójka rodzeństwa jest na szkolnej wycieczce, podczas kłótni zostaje przeniesiona w czasie do pogańskiej Polski. Każde z dzieci wylądowało w innym grodzie. Nastały niespokojne czasy, mieszkańcy szykują się na zmagania, które mają na celu pokananie demonicznego Czarnoboga. Dzieci próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości, gdy dookoła panuje chaos.
Jak potoczą się ich losy, czy poradzą sobie w nowej sytuacji?

Z niecierpliwością czekam na dalsze tomy!

Jak potoczą się ich losy,...

"Plemiona" to druga książka z cylku "Plemiona". Jako, że pierwszy tom mi sie spodobał, z przyjemnościa sięgnąłem po drugi. Przeczytałem z fascynacją od dechy do dechy. Bardzo dobrze skonstruowana, idealny materiał na adaptację filmową. Polecam!!!

"Plemiona. Próba bogów" to drugi z czterech tomów serii słowiańskiej dla młodzieży. Pierwsze zmagania z Wrogiem Bogów, które zostały opisane w tomie pierwszym, zakończyły się porażką. Nadszedł trudny czas dla ludzi. Muszą przetrwać kolejny rok z groźbą Czarnoboga nad głową. Słowianie cierpią głód, a pomagające im do tej pory stwory odchodzą. Jak plemiona poradzą sobie w tej trudnej sytuacji?

Tym razem wśród wojowników wybranych do walki z Czarnobogiem w Drugich Zmaganiach znaleźli się Zbigniew i Weronika. Przygotowują się, chociaż strach ich nie opuszcza. Przyzwyczaili się już do świata, w którym wylądowali. Wraz z pozostałymi Słowianami próbują rozwiązywać codzienne problemy, chronić współplemieńców przed potworami Czarnoboga i przygotować się do walki na śmierć i życie. Czy tym razem ludzie zdołają pokonać Czarnoboga? Jaką przyjmą taktykę? Ilu wojowników przypłaci życiem to starcie?

Przy okazji przygotowań do walki obserwujemy również inne rozterki bohaterów. Zbigniew usiłuje postawić na nogi swojego mistrza, którego dobijają rany doznane podczas zmagań. Jest wystraszony perspektywą związku z Jagną. W jego świecie był przecież zwykłym nastolatkiem, dzieciakiem, który ani myślał o ożenku, a tutaj ten temat wygląda zupełnie inaczej... Weronika nie może opędzić się od zalotów Bolesława, syna gnieźnieńskiego władcy. Kiedy mężczyzna sam staje na czele plemienia, dziewczyna boi się, że zmusi ją do zamążpójścia. Kacper wciąż przebywa ze swoim mistrzem, który uczy go magii. Chłopak stara się ze wszystkich sił zadowolić nauczyciela, jednak Sędziwoj chwilami zachowuje się dość dziwnie. W jednej chwili jest wielkim guślarzem, by w następnej zmienić się w staruszka, który nie bardzo wie, co się wokół niego dzieje. Kacper zaczyna bać się o swoją przyszłość w tym świecie.

Akcja powieści nie jest zawrotna. Obserwujemy przygotowania bohaterów do kolejnego starcia z Czarnobogiem i słuchamy ich domysłów o tym, jak tym razem będzie wyglądać walka. Przy okazji towarzyszymy Weronice, Zbyszkowi i Kacprowi podczas podejmowania ważnych decyzji, które zaważą na ich słowiańskim życiu.

Jestem bardzo ciekawa, co autor przygotuje dla czytelników w kolejnym tomie. Polecam, czytało mi się przyjemnie.

Dobra, fajna młodzieżówka oparta na słowiańskich wierzeniach. Co prawda pierwsza część podobała mi się bardziej, bo w Próbie Bogów autor za bardzo skupił się na opisywaniu życia bohaterów w poszczególnych plemionach. Najbardziej interesująca była oczywiście historia Kacpra, który trafił pod skrzydła Sędziwoja guślarza. Nie mniej jednak zakończenie w pewnym momencie zaskakuje. Ogólnie daję plusa i czekam na kolejne dwa tomy.

Druga część „Plemion” Łukasza Radeckiego jest nie tylko mroczniejsza, ale wywołuje również silniejsze emocje. Mamy powody, by naprawdę niepokoić się o naszych bohaterów. Kacper świadomie przechodzi na ciemną stronę mocy, Weronika ulega wypadkowi, a Zbyszek bierze udział w zmaganiach z Czarnobogiem. W „Próbie bogów” pojawiają się kolejne stwory ze słowiańskiego bestiariusza. Spotkamy tu między innymi baja, który usypia dzieci, demona choroby, mumacza i harcuki, przeżyjemy starcie z nocnicami i weźmiemy udział w starych słowiańskich uroczystościach: dziadach i Szczodrych Godach. Motyw zderzenia dwóch światów często staje się źródłem komicznych sytuacji, które nieco rozładowują napiętą atmosferę („O balkonie opowiesz mi kiedy indziej, bo nie słyszałem o takich terenach…”),przede wszystkim jednak pomaga przemycić krytykę naszego stylu życia – nastawionego na zaspokajanie potrzeb, egoistycznego, pustego i pozbawionego znaczenia. Przybysze z naszej rzeczywistości muszą przyswoić niejedną bolesną lekcję i zastanowić się nad swoimi priorytetami.
Świetna seria, nie tylko dla młodzieży.

Cała recenzja tutaj:

Jak pamiętacie I tom opowiada o przygotowaniach do pierwszych zmagań. II tom powiela wszystko z wcześniejszej części, ponieważ schemat jest ten sam. Znów razem z bohaterami oczekujemy drugich zmagań. To jest właśnie główny nurt fabuły, ale gdy się wczytamy bardziej dostrzeżemy jeszcze więcej ciekawszych rzeczy. Znowu poznamy dalsze tradycje Słowian, ich obrządki, zwyczaje, codzienne życie i wierzenia. Autor musi naprawdę kochać tą tematykę, bo naprawdę przyłożył się do szczegółów. Starał się jak najdokładniej opisać codzienność tamtych owych czasów m.in obowiązki zarówno jak i kobiet tak i mężczyzn, planowanie osady czy sposoby obrony przed wrogiem. Łukasz Radecki nie ucieka od trudnych tematów jak uzależnienie od alkoholu, depresja, adopcja, choroby psychiczne, samotność, nienawiść czy wykluczenie społeczne. Tych problemów nie trzeba się bać, można je oswoić i sobie z nimi poradzić, lecz trzeba walczyć do końca.
Książki I i II Tom z całym sercem polecić dla małych (takich od 8lat) I zarazem dużych czytelników. Znajdą tu przygodę, zabawę, słowiańskich herosów, a rodzice przypomną sobie jak sami w dzieciństwie walczyli na miecze.

Po pierwszych przegranych z Czarnobogiem zmaganiach, bohaterowie wracają do swoich osad, gdzie mają zebrać siły do dalszej walki. Weronika nadal próbuje odpychać zaloty Bolesława, który jest synem władcy Gnieźniań, a także wyruszyć na poszukiwania brata, ale plemię nie wyraża na to zgody. Jej brat Zbigniew nie wie, czy ma opiekować się Jagną i jej chorym wujem, czy wyruszyć na poszukiwania siostry. Kacper natomiast uczy się magii od Sędziwoja – guślarza, który czci Welesa i ma własny plan na pozbycie się Czarnoboga.
Jak tym razem skończy się walka plemion ze złym bogiem? Czy uda im się ochronić kolejną z pór roku?
„Próba bogów” to drugi tom słowiańskiej serii Łukasza Radeckiego pt. „Plemiona”, a ma ich być aż 4. Pierwszy bardzo mi się spodobał, więc szybko sięgnęłam po drugi i ten przypadł mi do gustu jeszcze bardziej. Jest dużo bardziej mroczny i nieprzewidywalny niż pierwsza część. Dużo więcej też się tu dzieje. Mam też wrażenie, że znajdziemy tutaj więcej słowiańskości, którą po prostu w książkach uwielbiam.
Każdy z trojga bohaterów walczy ze swoimi problemami i przeciwnościami. Nikomu z nich nie jest łatwo, ale każdy z nich jest silny i odważny. Stara się radzić sobie jak najlepiej potrafi z tym, co go spotyka. Weronika przez cały czas próbuje odpychać zaloty pyszałkowatego Bolesława, jednak powoli zaczyna zmieniać o nim zdanie w wyniku pewnych wydarzeń. Zbyszek natomiast ma na głowie Borzywoja, który po pierwszych przegranych zmaganiach po prostu się poddał i nie ma dalszej woli walki oraz życia. Do tego ma poczucie obowiązku wobec Jagny, która jest mu coraz bliższa. Ich brat – Kacper natomiast stara się poznać tajniki magii, jednak ma w sobie coś mrocznego, co nie podoba się jego mistrzowi Sędziwojowi. Jak więc widać nie jest im łatwo. Do tego Czarnobóg nic im nie ułatwia i osady zaczynają mieć problem m.in. z żywnością.
Mimo tego, że do nastolatków nie należę już naprawdę długo, to ta seria bardzo mi się podoba. W drugim tomie dzieje się jeszcze więcej niż w pierwszym, jest więcej mrocznych postaci i niebezpieczeństwa. Książka cały czas trzyma w napięciu i naprawdę świetnie się ją czyta. To historia pełna różnych emocji, która opowiada o walce ze złem, o poświęceniu i sile ludzkich więzi. Ponownie została przedstawiona z perspektywy każdego z trójki rodzeństwa, więc na bieżąco dowiadujemy się, co się u każdego z nich dzieje.
Już nie mogę się doczekać kolejnych tomów serii „Plemiona” i czekam na nie z niecierpliwością, a Wam gorąco polecam „Wojnę bogów” i „Próbę bogów”. Zdecydowanie warto po nie sięgnąć, ponieważ nie tylko zapewniają dobrą zabawę, ale również pokazują wiele cennych wartości, z którymi w dzisiejszych czasach jest raczej kiepsko. A mowa tu przede wszystkim o odwadze, honorze, czy lojalności.

"Próba Bogów" to drugi tom "Plemion" Łukasza Radeckiego. I o ile pierwsza część była lekką lekturą otaczającą się aurą przygody i humoru, tak tutaj autor wykreował przed czytelnikami mroczniejszą, bardziej niebezpieczną i zawiłą historię, która dzięki temu intryguje i zachwyca już od pierwszych stron. .
To, co szczególnie mi się podobało to kreacja postaci. Cudownie było obserwować, jak młodzi bohaterowie stopniowo dojrzewają, zmieniają priorytety, stają się silniejsi i bardziej odpowiedzialni. W tej części zostali oni postawieni w bardzo trudnych sytuacjach i często ich działania to były wybory między złym, a gorszym. Cieszę się, że autor przedstawił ich w sposób bardzo naturalny i ludzki, nie heroizował ich, tylko pokazał ich słabości i brak doświadczenia.
Oprócz głównej trójki moją uwagę zwrócił Sędziwoj. Jest to bohater będący silnym elementem tej książki ze względu na aurę tajemniczości i strachu, jaką wokół siebie roztacza. Poza tym to taki nasz polski Gandalf, więc jak tu go nie kochać? . .
"Próba Bogów" to książka pełna akcji i niesamowitych wydarzeń. Z wielkim zaciekawieniem i pasją śledziłam losy bohaterów, odczuwałam niepokój, kiedy dotykały ich zło lub trudności, a o te w książce nie trudno. Jak już wspomniałam jest to tom dużo bardziej mroczny, poważny, dojrzały. Widać ogromny postęp nie tylko w sposobie przekazania historii, ale i w samej historii. Pierwsza część to była walka, ta natomiast-śmierć i zniszczenie. .
Warto powiedzieć również o mitologii słowiańskiej, na której ta książka się opiera. Jest jej tutaj znacznie więcej i została ona przedstawiona w niezwykle angażujący sposób. Nowe zjawy i potwory, ale też nowe obyczaje i święta, a to wszystko opisane tak barwnie i ciekawie, że nie chce się opuszczać tego świata. .
"Próba Bogów" to książka o sile zjednoczenia, o miłości rodzinnej, o konieczności przeciwstawienia się cierpieniu i złu. Jest to powieść o poświęceniu, poszukiwaniu siebie, dorastaniu. Pełna niepokoju, magii, nadziei, doprowadza do wzruszenia i pozostawia z sercem bijącym tęsknię za kolejnym tomem.

Polecam!

To, co szczególnie mi się podobało to kreacja postaci. Cudownie było...

W drugim tomie serii "Plemiona" rodzeństwo Weronika, Zbigniew oraz Kacper pozostają nadal rozdzieleni. Po ostatnich zmaganiach wracają do swoich osad. Weronika po stracie przyjaciela postanawia tymczasowo zamieszkać w jego domu z dala od reszty mieszkańców. Szczęśliwie ci zmuszeni zostają do dostarczania jej pożywienia. Pewnego dnia próbuje odnaleźć Zbyszka niestety okazuje się, że jest pilnowana i musi wrócić do osady. Czy syn wodza da jej wreszcie spokój? Zbyszek zmuszony zostaje do pomocy Jagnie przy załamanym wuju, dla którego po ostatnim starciu najważniejsze okazuje się upajanie alkoholem. Musi również zmierzyć się z grasującymi w lesie potworami. Kacper natomiast uczy się magii od Sędziwoja. Chłopaka ogarniają złe emocje. Wszystko zmierza do kolejnych zmagań. Czy bliźniakom uda się spotkać brata?
________________________________
Drugi tom wydaje się mroczniejszy od poprzedniego, jednak jak dla mnie jest zdecydowanie lepszy. Rodzeństwo nie jest pewne czy wróci do domu i dlatego próbują zaklimatyzować się w słowiańskim świecie. Wybory, których muszą dokonać nie są łatwe. Możemy dowiedzieć się czegoś więcej na temat słowiańskich obrzędów oraz mitologii słowiańskiej. Kontynuacja napisana jest jak poprzedni tom lekkim piórem i dlatego nadal czyta się dosyć szybko. Gorąco polecam. Autor zdecydowanie wciągnął mnie w słowiańską historię.

Próba bogów to bardzo udana kontynuacja, która zaostrza apetyt na więcej. Serdecznie polecam wszystkim młodym czytelnikom. Ci nieco starsi także nie powinni być rozczarowani.

Cała opinia:

Cała opinia:

• Czekam na kontynuację
  • Slavic Blood

Dodaj cytat z książki Próba bogów