Wierzę w radość

filozofia, etyka
Wydawnictwo Święty Wojciech
2018-01-01
2018-01-01

To antologia tekstów znanego księdza i poety, w skład której wchodzą zarówno jego wiersze, jak i osobiste refleksje poświęcone radości. Co jest jej źródłem w naszym życiu? Czy wiemy, co nas naprawdę cieszy, co daje nam prawdziwą radość, nie tę krótkotrwałą i ulotną, ale taką, która trwa i pozwala nam się nią dzielić z drugim człowiekiem? Czy moglibyśmy funkcjonować bez bólu, cierpienia, upadków, pomyłek i mniejszych lub większych strat? Czy cieszyłaby nas radość bez świadomości, że istnieje smutek i zniechęcenie? Ksiądz Jan Twardowski w prosty i przystępny sposób przekazuje czytelnikowi prawdę o radości w różnych jej odcieniach: od małej i niepozornej, którą nie zawsze potrafimy dostrzec, do tej ewangelicznej, wiecznej, o której tak często zapominamy w ferworze codziennych trosk. Dzięki temu zbiorowi tekstów, możemy się na chwilę zatrzymać i spróbować dostrzec zarówno te małe, jak i duże radości. Co zrobić, jeśli stwierdzimy, że zbyt mało tej radości w naszym życiu? Proponuję sięgnąć po tę książkę i wsłuchać się na nowo w te proste, ale niezwykle mądre słowa księdza i poety, który odkrywał przed nami uroki codziennego życia, wiary i przyjaźni z Bogiem.

Zbiór wierszy oraz refleksji (przeważnie) w których ksiądz stara się pokazać i wytłumaczyć różne postaci i odcienie radości. Od tej małej, malutkiej i najmniejszej, po przez radość codzienną, pojawiającą się raptownie i znienacka, radość ewangeliczną, tą ogromną a na wiecznej kończąc.

W Jego słowach czuć szczerość i prawdziwość - to, że płyną one prosto z serca i są opowiedziane sercem. Nie poucza, nie umoralnia, nie nakazuje i nie zakazuje a opowiada.

Opowiada i wyjaśnia, jednocześnie powoli odkrywając urok radości z życia i pokazując, że warto nieco bardziej optymistyczniej patrzeć na świat. Jednocześnie podkreśla jak bardzo jest ważna w naszym życiu i jak ogromną ma moc.

O tym, że wierzy w Boga, ksiądz Twardowski zapewniać nie musi. A w tej książce najcenniejsze wydają mi się rozważania o radości. O tym, że żyjemy dla innych, że dawanie radości jest cenniejsze niż uciecha z byle czego. Że źródłem radości mogą być przeszkody, pokonywanie trudności, że droga pod górę jest wartościowsza i bardziej satysfakcjonująca niż szeroki trakt w dół. Że gdy nie swego dobra patrzysz, częściej spotkasz szczęście. I może to naiwny idealizm, ale ja też w taką radość wierzę, dlatego polecam myśli Jana Twardowskiego nie tylko zdeklarowanym katolikom :)

Dodaj cytat z książki Wierzę w radość