Dune Messiah

Okładka książki Dune Messiah Frank Herbert
Okładka książki Dune Messiah
Frank Herbert Wydawnictwo: New English Library Cykl: Kroniki Diuny (tom 2) fantasy, science fiction
Kroniki Diuny (tom 2)
Dune Messiah
New English Library
1972-01-01
1972-01-01
science fiction Diuna Frank Herbert Arrakis Kroniki Diuny

Okładka książki Diuna Powieść graficzna. Księga 3. Prorok Raúl Allén, Kevin J. Anderson, Brian Herbert, Frank Herbert, Patricia Martin
Diuna Powieść ... Raúl Allén, Kevin J...
Okładka książki Diuna. Książka do kolorowania Frank Herbert, Tomislav Tomić
Diuna. Książka... Frank Herbert, Tomi...
Okładka książki Diuna. Powieść graficzna. Księga 2. MuadDib Raúl Allén, Kevin J. Anderson, Brian Herbert, Frank Herbert, Patricia Martin
Diuna. Powieść... Raúl Allén, Kevin J...

Rozpędem po pierwszym tomie nadal czyta się dobrze, aczkolwiek czuć, że tempo mocno wyhamowało i straciło nieco na "epickości" na rzecz intrygi. Nieco zirytował nagły brak części bohaterów. Nadal polecam, ale czułem się bardziej jakbym czytał opowiadanie ze świata Diuny niż część wielkiej przygody.

Herbert swoim dziełem obejmuje cały Wszechświat, a raptem kilkoro postaci pojawia się na kartach tego tomu. Mam wrażenie, jakby to była "przerwa na reklamę" przed właściwym rozwinięciem fabuły ale już nie chce mi się zapoznawać z pozostałymi częściami. Niektóre pasaże to niemal zbitek losowo wybranych słów, zaś rozwlekłe filozowiczno-religijne dialogi przerywane są absolutnie dramatycznymi wydarzeniami, jakby bohaterowie dzielili swój czas pomiędzy rozmyślania w ciszy i "najważniejszymi wydarzeniami w historii".
Przynajmniej czytało się bardziej wartko niż pierwszą część cyklu.

Ta część Diuny jest niczym grecka tragedia. Bardzo dramatyczna, mroczna i smutna część. Gęsto i duszno od intryg i emocji. Wyłania się z tej lektury pytanie na ile można mieć wpływ na swój los.

Jak na tamte czasy wizjonerska opowieść. Boli jednak, że część bohaterów z poprzedniego tomu pogrzebani za życia (metafora autor porzucił ich wątki mimo, że grali główne skrzypce).

Nowi bohaterowie bezbarwni i nijacy.

Koncepcja zachwyca ale fabuła stfu opluteł.

Nowi bohaterowie bezbarwni i nijacy.

Koncepcja zachwyca ale fabuła stfu opluteł.

Na tym tomie poprzestanę. Historia o wielkim potencjale utopiona w gąszczu filozoficznych przemyśleń i niezrozumiałych decyzji bohaterów. Szkoda...

Bardzo dobry epilog do części pierwszej. Ogromna ilość przemyśleń filozoficznych i bardzo smutne zakończenie. Zdaje sobie sprawę, że jestem jeszcze zbyt młody aby cały kunszt filozoficzny tego dzieła w pełni zasmakować niemniej jednak niesamowicie wciąga mnie wykreowany przez Herberta świat.

Druga część Diuny. Jest przeskok czasowy między końcem pierwszej części, główny bohater jest już Imperatorem, a fundament książki sprowadza się do tego, że jego wrogowie chcą go z tego stanowiska zrzucić.

Tu dzieje się mniej niż w pierwszej części, ale czytało mi się nawet lepiej. Też momentami ciężko nadążyć ze zrozumieniem co się dzieje, ale im dalej, tym bardziej układa się to w całość. Dobre, satysfakcjonujące zakończenie, chociaż bez fajerwerków.

Jestem bardzo ciekawy jak to ugryzą w filmie, bo i na Zendayę mało miejsca i aktor grający Paula słabo pasuje.

Po przeczytaniu Mesjasza Diuny niniejszym ogłaszam się:
- magistrem nauk filozoficznych
- doktorem nauk filozoficznych zensunickich.

Po przeczytaniu Mesjasza Diuny niniejszym ogłaszam się:
- magistrem nauk filozoficznych
- doktorem nauk filozoficznych zensunickich.

Już mniej porywającą niż pierwszą część, ale i tak pochłonęłam ją błyskawicznie. Przemiana Paula jest bardzo wyraźna. Z jednej strony to zupełnie inna postać niż ta z pierwszej części, ale jednocześnie w scenach z Chani nadal wyczuwa się w nim młodego, zakochanego chłopaka. Pomimo, że de facto Paul staje się jednym z tych złych to nie mogę powstrzymać sympatii do niego. Bardzo mi się podoba, że relacji Paul i Chani zostało poświęcone trochę więcej czasu. A na koniec wzruszyłam się tak, jak już dawno się nie wzruszałam nad żadną książką.

Po pierwszej części zakochałam się w światotwórstwie Diuny, ale nie byłam w stanie uwierzyć w jej bohaterów, ani w pełni zatopić się w akcji.

Po drugiej muszę przyznać, że postacie nabrały rumieńców i w końcu zaczęto oddawać im sprawiedliwość. Nie mogę się doczekać aż dam się również pochłonąć fabularnie kolejnym częściom.

• Science Fiction