
- Data wydania:
- 2015-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2015-01-01
- Język:
- polski
- Wydawnictwo:
- Ossolineum
- Kategoria:
- literatura piękna
- Data wydania:
- 2015-01-01
- Język:
- polski
Obok Rodziny Połanieckich (1894) czy Wirów (1910), Bez dogmatu należy do tych powieści Henryka Sienkiewicza, których akcja dzieje się w czasach współczesnych pisarzowi. Napisany w konwencji pamiętnikarskiej utwór przedstawia losy oraz wybory moralne i miłosne Leona Płoszowskiego – najsłynniejszego polskiego literackiego dekadenta, estety, indywidualisty.
Pomysł dzieła zrodził się w kwietniu 1889 roku; po napisaniu cyklu powieści historycznych, znanych jako Trylogia, Sienkiewicz szukał wtedy nowej formy wyrazu. Powstał utwór psychologiczny, którego najistotniejszym tematem są myśli i przeżycia wewnętrzne bohatera.
Bez dogmatu ze wstępem i w opracowaniu Tadeusza Bujnickiego, znakomitego znawcy twórczości Sienkiewicza, ukazuje się w serii Biblioteka Narodowa po raz drugi.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
(…) Często myślę, że trzymałem szczęście za oba skrzydła i pozwoliłem mu odlecieć.
... ludzie zabrali mi miłość, czas wysuszył nienawiść; że zaś człowiek żyjąc musi czuć – czuję przeto, jak umiem, żyję tym, co mi zostało. M...
RozwińCzłowiek bardzo a bardzo biedny żyje okruszkami i zbierając je uśmiecha się z wdzięcznością poprzez łzy.
Opinie [81]
Historia co prawda jest sprzed wieku, ale jakże aktualna! Bohater, jego rozterki i światopogląd są niezwykle współczesne. Wygórowane oczekiwania od życia, fascynujący tok myślowy rozpieszczonego życiem młodego człowieka dostarczają ciekawą analizę charakteru tak obecnego wśród nas. Rozczarowało mnie jedynie zakończenie. Mimo wszystko warto zajrzeć do tej powieści.
Pokaż mimo toBardzo przyzwoita książka. Taka niepodobna dla wszystkich, którzy znają twórczość Sienkiewicza z tzw. "pierwszej półki". Aż trudno uwierzyć, że postać stworzona przez Sienkiewicza, uwspółcześniona, to ten sam płomienny bieg krwi w żyłach, całkowicie oddany prawom afektu. Ale on tu inaczej, godzi w te prawa i poddaje je w wątpliwość. Małżeństwo to przecież absurd, wszystko...
więcejJest to niewątpliwie książka dobrze napisana. I rzeczywiście odkrywa Sienkiewicza dotąd mi nieznanego.
więcejI chociaż czytało się ją szybko, a w dodatku całkiem przyjemnie; to jednak Leon zasłużył sobie na miano jednego z najbardziej denerwujących i najgorszych (w sensie postępowania etc.) bohaterów literackich. Nie mówię, że nie był inteligentny - gdyby tylko umiał swoją...
Henryk Sienkiewicz istnieje w zbiorowej świadomości jako autor powieści historycznych o polskiej szlachcie, z dzielnymi, szlachetnymi wojownikami i cnotliwymi kobietami w rolach głównych. Jednak jest on także autorem powieści ,,Bez dogmatu", historii pisanej z perspektywy dekadenta, który czuje, że on i jego ród zmierzają ku zagładzie.
więcejLeon Płoszowski to młody mężczyzna z...
Najpierw myślałem, że Leon Płoszowski to typowy znudzony arystokrata, ale potem okazało się inaczej.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJak dla mnie rozwleczona i rozpisana, trochę bez sensu.
Pokaż mimo toPoniosło Sienkiewicza a powieśc można byłoby skrócić o połowę. Nie odnalazłam się w niej a jedynie wymęczyłam
Książka o niczym, brak głębi psychologicznej, fabuły, ciekawych postaci. Można było stracić to w 50 stronach, a nie rozwlekać do 400. Jak masz czasu w nadmiarze to możesz trafić na lekturę. Historyczne wyszły my lepiej.
Pokaż mimo toCzytałem chyba trzeci raz, ze sporymi odstępami czasowymi. Za każdym razem odnajduję coś nowego i nie zgodzę się z opinią, że Leon jest bohaterem swoich czasów. Sądzę, że jego postać jest właśnie znakiem naszych czasów; ponadczasowa. Jestem pod wrażeniem, w jaki sposób Sienkiewicz trafia w sedno relacji damsko-meskich, przeżyć bohatera i refleksji na temat czasów...
więcejNigdy nie należałam do grona wielbicieli Sienkiewicza i pod tym względem niewiele się zmieniło. Ale do rzeczy; powieść przyjmuje formę pamiętnika, przez co fabuła traci po części swoją dynamikę. Problemem nie jednak nieśpieszna narracja, a bohaterowie; papierowi, anemiczni i kompletnie bez życia.
więcejAutorem wspomnianych zapisków jest Leon; młody mężczyzna, którego...
Właśnie przeczytałam ostatnie zdanie powieści i jestem wielce poruszona. Jednak to poruszenie wcale nie jest na plus. Wydaje mi się, że to najbardziej denerwująca książka, jaką w życiu przeczytałam. Głowny bohater jest okropną postacią. Szkoda mi Anielki, która właściwie została pozbawiona jakiejkolwiek decyzyjności i samodzielności. Im dalej w las, tym Leon bardziej wkurza XD
Pokaż mimo to