Kontrrewolucja, której nie było

- Kategoria:
- filozofia, etyka
- Wydawnictwo:
- Megas
- Data wydania:
- 2012-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2012-01-01
- Liczba stron:
- 301
- Czas czytania
- 5 godz. 1 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788390141398
- Tagi:
- filozofia konserwatyzm katolicyzm modernizm polityka
Objęcie pełni władzy przez Kaczyńskiego stworzyło dla prawej części sceny politycznej unikalną sytuację: prawa strona sceny politycznej przejęła całkowicie władzę w państwie i mogła faktycznie zrobić co chciała, bez oglądania się na partnerów demoliberalnych. Nie ma wprawdzie większości konstytucyjnej, ale może zmienić całościowy system ustawowy, a za jego pomocą doprowadzić do prawdziwego przełomu w kulturze, ekonomii i elitach władzy. Wygrana PiS zbiegła się z jeszcze jednym znaczący wydarzeniem: wyborem na Ojca Świętego kard. Ratzingera. W tych warunkach Polska miała wielką szansę w postaci połączenia kontrrewolucji poprzez prawo (Kaczyńscy) i poprzez religię (Benedykt XVI). Zwracam uwagę na słowo szansa, które przed chwilą zostało przeze mnie napisane. Szansa bowiem nie znaczy tego samego, co uczynienie tego. Szansa jest hipotetyczna i trzeba ją wykorzystać. Trzeba umieć to zrobić i chcieć to uczynić.
Zbliża się połowa kadencji tego parlamentu. Powtarzam raz jeszcze: unikalnej sytuacji, gdy prawa część sceny politycznej zdobyła monopol władzy. Narzędzie Jarosław Kaczyński ma w ręku i nie robi z nim dosłownie nic. Trudno bowiem za rzeczywiste reformy uważać potworne oralne napady na rządzący okrągłostołowy układ. Jedynym znanym w historii murem, który przewrócił się w wyniku ataku decybelami były mury biblijnego Jerycha. Ale to było setki lat temu, nawet tysiące. Nic nie wskazuje, aby okrągłostołowy układ zachwiał się pod takimi ciosami. Siły układu są takimi atakami rozdrażniane niczym lew w klatce w którego dziecko rzuca żołędziami, ale lwy nie giną od żołędzi. Rząd skupiony jest na szafach Lesiaka, które absolutnie nikogo w Polsce nie interesują. Raport z likwidacji WSI - dla którego ponoć warto było zawrzeć koalicję z Lepperem - potwierdził tylko to, co wszyscy już i tak dawno wiedzieli o spec-służbach w III RP. Jarosław Kaczyński ma wszystkie potrzebne narzędzia do dokonania autentycznej kontrrewolucji. A on siedzi i gania płk. Lesiaka, zresztą bezskutecznie. Dzień upływa za dniem i absolutnie nic się nie dzieje, czy konkretniej, coś się bezustannie dzieje, ale są to chwyty z dziedziny teorii propagandy i public relations, a nie konieczne i przełomowe zmiany.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 9
- 4
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Po pierwsze książka składa się z dwóch części. Pierwsza część dotyczy "świata rewolucji" czyli skąd się zrodził kryzysu cywilizacji zachodniej. Do tych źródeł Pan Wielomski zalicza marksistowskie tezy o bazie i nadbudowie. Pokazuje w dość fajny sposób myślenie Carla Schmitta na temat współczesnych kryzysów. I że błędy w polityce wynikają z błędów teologicznych, które stworzyły demokrację, patrzenie na świat "od dołu" czy takie twory jak monarchia konstytucyjna. Dzięki tej książce po raz pierwszy usłyszałem o kimś takim jak Marsyliusz z Padwy, który jest osobą odpowiedzialną za taki twór jak państwo laickie. Prof. Wielomski dość fajne opisuje w jaki sposób doszedł do przekonania, że lepszym systemem będzie państwo zsekularyzowane. Później jest trochę o rewolucji obyczajowej prowadzonej na zachodzie, o tym jak ideologie zagarniały i usuwały w cień ''prawdziwą rzeczywistość". Jest też o kryzysie w kościele, który idąc drogą drugiego Soboru Watykańskiego wybrał ekumenizm i pogodzeniem się ze zdobyczami świata rewolucji. Druga część książki to anatomia rządów Pisu z lat 2006-2007. Na początku istnieje krytyka za bezideowość. O to, że jest partia, której jedynym celem jest zmiana kadr, która jeszcze wtedy się nie udała. Pisze Profesor, że PiS to taka chadecja, czyli partia, która jest konserwatywna z nazwy, ale działa postępowo, która jest liberalna gospodarczo ale realizuje programy socjalne oraz to taka socjaldemokracja, która wypiera się swojej lewicowości. Tomasz Molnar, francuski tradycjonalista, którego cytuje prof. Wielomski. twierdzi, że prawica przegrała bo na prawej stronie znajdowali się "Fałszywi herosi", którzy całkowicie wypaczyli tradycyjnie rozumianą prawicę. Krytykuje też PiS za socjalizm, za to, że raczej należy się spodziewać większych podatków, że partia braci Kaczyńscy głównie zajmuję się krzyczeniem o układzie okrągłostołowym. Nic nie wynika z ich polityki. Dążą oni do centralizacji i etatyzacji państwa. Będzie to (i nawet się sprawdziło) taka sama partia jak PO i inne partie 3 RP. Na koniec Pan Wielomski próbuje przedstawić projekt 5 RP, w której zasady tam napisane miałaby być wręcz konstytucją naszego państwa. Mimo, że książka z 2007 roku to można przeczytać, żeby dowiedzieć się, że od tamtej pory w głowie jednego Pana z Żoliboża niewiele się zmieniło. Polecam
Po pierwsze książka składa się z dwóch części. Pierwsza część dotyczy "świata rewolucji" czyli skąd się zrodził kryzysu cywilizacji zachodniej. Do tych źródeł Pan Wielomski zalicza marksistowskie tezy o bazie i nadbudowie. Pokazuje w dość fajny sposób myślenie Carla Schmitta na temat współczesnych kryzysów. I że błędy w polityce wynikają z błędów teologicznych, które...
więcej Pokaż mimo to