Cisza białego miasta

Okładka książki Cisza białego miasta Eva García Sáenz de Urturi Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Cisza białego miasta
Eva García Sáenz de Urturi Wydawnictwo: Muza Cykl: Trylogia Białego Miasta (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Trylogia Białego Miasta (tom 1)
El silencio de la ciudad blanca
Muza
2019-02-27
2019-02-27
2016-04-12
Joanna Ostrowska
kryminał thriller Hiszpania Kraj Basków profiler Joanna Ostrowska
Inne

Miasto bliźniaczych morderstw

Nieźle wymyślona tajemnica plus pracowicie i z interesującymi szczegółami pokazane tło lokalne.

Intryga zaskakuje, zwroty akcji są odpowiednio umieszczone, bohaterowie unikają bycia papierowymi. Są też pewne minusy: pomysł ze zbrodniami trochę przekombinowany. Klimat noir i bohater po przejściach trochę na siłę. Wątki damsko-męskie momentami zbyt harlequinowe. Miejscami sposób pisania nieporadny, jakby to był debiut – ale może to wina tłumaczenia. Nie będę jednak narzekał: w sumie wypada to zauważalnie lepiej niż szeregowy kryminał, w ramach gatunku to udana rzecz.

Bardzo dobry kryminał.

Bardzo dobry kryminał.

Książka wciągnęła mnie już od pierwszych stron. Mamy tutaj wszystko czego można oczekiwać od dobrego, trzymającego w napięciu kryminału. Zdecydowanie polecam.

Niedużym hiszpańskim miastem Vitoria wstrząsa seria symbolicznych morderstw, w których śledczy dopatrują się nawiązań do jej historii. Symbolika aż bije po oczach, wszystkie tropy prowadzą do człowieka, który od 20 lat siedzi w więzieniu, skazany za podobne zbrodnie.
Unai Lopez dostaje za zadanie rozwiązanie tej zagadki, z czasem jego rozgrywka z zabójcą staje się sprawą coraz bardziej osobista, psychopata zaczyna polować również na jego bliskich.
Bardzo ciekawa powieść, autorka zabrała nas do urokliwej Krainy Basków, która chyba nie jest jakimś bardzo popularnym wśród zagranicznych turystów kierunkiem w Hiszpanii, być może niesłusznie.
Z chęcią sięgnę po dwie kolejne książki z tej serii.

Vitoria to pełne uroku hiszpańskie miasteczko, którym dwadzieścia lat wcześniej wstrząsnęła seria podwójnych morderstw. Mieszkańcy odetchnęli z ulgą, gdy zbrodniasz trafił do więzienia, a morderstwa ustały. Jednak koszmar powraca.

Po latach w Vitorii dochodzi do morderstw, otruć i uduszeń jednocześnie. I zawsze w parach. On i ona, nadzy, z dłońmi na policzkach tego drugiego - jak sprzed lat.

Specjalizujący się w profilowaniu kryminalnym Unai López de Ayala (pseudonim Kraken) wraz z podkomisarz Estibaliz Ruiz de Gauma za wszelką cenę starają się zapobiec kolejnym zabójstwom.

Czy uda im się rozwiązać zagadkę, zanim dojdzie do kolejnej zbrodni? Musisz sprawdzić sam/sama.

Książka ma w sobie wszystkie cechy charakteryzujące najlepsze kryminały: nieuchwytny morderca, bohaterowie z bagażem z przeszłości, tajemnice sprzed lat i cały zastęp prawdopodobnych podejrzanych.

Całkiem ciekawa historia, ale bohaterowie mnie nie ujęli

Całkiem ciekawa historia, ale bohaterowie mnie nie ujęli

Świetna hiszpańska opowieść. Jest tu wszystko. Ciekawa zagadka. Rozwikłane (wydaje się)zbrodnie z przeszłości i nowe z teraźniejszości. Są i baskijskie symbole i trochę misytki, dzięki którym można poznać tamtejszą kulturę. Dodam,że zakończenie jest rewelacyjne, wzruszające i zaskakujące.

Wśród natłoku polskich i skandynawskich kryminałów tę książkę można uznać jako świeży i intrygujący powiew kulturowy.

Zaczynamy przygodę od mocnego uderzenia, morderstwa młodych mężczyzny i kobiety, których nagie ciała nie posiadające jakichkolwiek śladów przemocy zostają odnalezione w jednym z historycznych miejsc hiszpańskiego miasta Victorii. Co gorsza ułożenie ciał, wiek ofiar i miejsce wpisuje się w schemat morderstw sprzed 20 lat, tylko że morderca jeden z braci bliźniaków Tasio Ortiz de Zarate odsiaduje wyrok i niedługo wyjdzie z więzienia. Więc kto zabija naśladowca, może drugi brat bliźniak, a może tym steruje uwięziony Tasio aby oczyścić swoje imię.
Tą zagadkę, pełną mrocznych tajemnic naznaczonych historią jednej z najbogatszych rodzin Victorii, a także przesiąkniętą baskijską kulturą i tajemnicami, chce rozwiązać inspektor policji i profiler w jednej osobie Unai Lopez de Ayala o ksywce Kraken. Oprócz zawiłej łamigłówki kryminalnej poznajemy i śledzimy historię doświadczonego życiem Unai'a poznając jego najbliższych i niedwuznaczne jego relacje z nową
komisarz Albą.
Czy inteligenty i potrafiący dotrzeć do zakamarków umysłu mordercy profiler potrafi rozwikłać zagadkę kto stoi za tymi morderstwa, czy też może dbający o szczegóły morderca okaże się sprytniejszy? Przeczytajcie i przekonajcie się sami.
W tym kryminale nic nie jest oczywiste, jest tu wiele zagadek i tropów, niebezpieczeństw i co najważniejsze dobre tempo ( z początku powolne ale z każda stroną przyspieszające). Autorka wciąga nas fabułą w swoistą grę, nie tylko śledzimy rozwój wydarzeń, chcemy odgadnąć kto jest mordercą ( czułem tu swego rodzaju rywalizację, czy uda mi się wcześniej rozszyfrować tę zagadkę),ale ona się z nami droczy pokazując nowe tropy i wątki. I gdy już pod koniec jest dla nas wszystko jasne w ostatniej chwili spektakularnie nas zaskakuje zakończeniem.
Dobra pierwsza część Trylogii Białego Miasta, na pewno sięgnę po kolejne.

Nawet nawet, mozna przeczytać

Nawet nawet, mozna przeczytać

Nie porwała mnie ta książka, więc jej po prostu nie doczytałam. Dla mnie za dużo na początek ciekawostek turystycznych (Nie miały one sensu dla fabuły. Owszem nieco nakreślały jakiś tam wygląd miasta, ale bardziej czułam się jakbym czytała przewodnik a nie kryminał). Dodatkowo nie miałam dreszczyku emocji, gdy zaczęły pojawiać się ofiary. Historia jakoś tak po macoszemu nakreślona, od razu jesteśmy wrzucani w wir sprawy, tak jakbyśmy już jakieś informacje posiadali.
Dodatkowo autorzy jednocześnie próbują nakreślić grozę jaka jest związana z morderstwami, a następnie czytamy o perypetiach naszego głównego bohatera (jak kupuje sobie ciastka, jak jedzie do dziadków na wieś pomagać im w polu).

Podsumowanie:
Czyta się ok, ale no nie ma tego czegoś co by mnie zmusiło do dalszej lektury. Wysoka ocena zachęciła mnie by sięgnąć po tę książkę, ale naprawdę musze przyznać, ze kryminały nie są dla mnie.

• Kryminał