Tajemnica magicznego wywaru

Okładka książki Tajemnica magicznego wywaru Olivier Gay, Fabrice Tarrin
Okładka książki Tajemnica magicznego wywaru
Olivier GayFabrice Tarrin Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Asteriks Ekranizacje: Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru (2019) literatura dziecięca
52 str. 52 min.
2019-01-23
52 min.
Marek Puszczewicz
Ekranizacje:
Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru (2019)
dla dzieci literatura dziecięca

Okładka książki Król Szkieletów Frigiel, Olivier Gay
Król Szkieletów Frigiel, Olivier Ga...
Okładka książki Imperium smoka Olivier Gay, Fabrice Tarrin
Imperium smoka Olivier Gay, Fabric...
Okładka książki Krąg Dominacji Frigiel, Olivier Gay
Krąg Dominacji Frigiel, Olivier Ga...
Okładka książki Wybrańcy Bogów Frigiel, Olivier Gay
Wybrańcy Bogów Frigiel, Olivier Ga...

Okładka książki Sisters #1: Podobieństwo rodzinne Christophe Cazenove, William Maury
Sisters #1: Po... Christophe Cazenove...
Okładka książki Kajko i Kokosz: Nowe Przygody. Królewska Konna Sławomir Kiełbus, Maciej Kur
Kajko i Kokosz... Sławomir Kiełbus,&n...
Okładka książki Mikołajek. Jak to się zaczęło René Goscinny, Jean-Jacques Sempé
Mikołajek. Jak... René Goscinny, Jean...

Jeden z moich ulubionych cykli komiksowych. Dwóch Galów którzy przeżywają proste przygody I cieszą się po prostu życiem. Świetna seria, bardzo fajny humor I ciekawe przygody w każdym kolejnym komiksie. Gorąco Polecam. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

W Polsce często spotykam się z reakcją, że od czasu śmierci Rene Goscinnego wraz z nim umarło wiele serii. W tym oczywiście przygody niepokonanych Gallów, co to stawiają opór rzymskiemu najeźdźcy. Z drugiej strony w dzisiejszym, moim zdaniem mocno porąbanym na tle "poprawności politycznej", świecie natrafiałem na artykuły mówiące o szkodliwym działaniu komiksów oraz filmów o Asteriksie i Obeliksie. Raz że rasizm, dwa że propagowanie przemocy pośród dzieci, a nawet były takie głosy, że komiks obraża mniejszości seksualne. Serio, nie mam bladego pojęcia gdzie. I wiecie, olałbym te pojedyncze głosy sfrustrowanych ludzi, którzy wszędzie widza wrogów. Jednak jeśli takie kretynizmy wypisują duże serwisy, np. Film Web wraz z ich recenzją "Osiedla Bogów", to zaczynam się zastanawiać, czy aby nie przekroczyliśmy już pewnej granicy absurdu. Postawię sprawę jasno - jestem wiernym fanem tej serii komiksowej, uwielbiam nową linię która wyszła spod ręki duetu Conrad-Ferri i.... najnowszy film "Tajemnica Magicznego Wywaru" bardzo mi się podobał.

Ten tekst będzie w praktyce omówieniem filmu, z nawiązaniem do komiksu, który w praktyce jest jego streszczeniem, do tego zrobionym po łebkach. Obstawiam, choć to tylko moje przypuszczenie, że komiks miał we Francji promować film. Poprzednia animacja, czyli wspomniane już "Osiedle Bogów" przypadła mi do gustu, mimo poważnych różnic względem komiksowego oryginału. Niemniej nie oczekiwałem dokładnego przełożenia komiksu na ekran, dlatego w kinie bawiłem się przednio. Zresztą obecnie mam od lat film na DVD i w praktyce co roku do niego wracam, choć nie tak często jak do np. "Asteriksa w Brytanii".

Nowa przygoda nieposkromionych Gallów jest tym, co bawiło mnie od zawsze w tej serii. Co więcej - animacja oddaje jej hołd, nawiązując do wielu starych komiksów czy filmów. Np. "Walka wodzów" (komiks),"Asteriks i kociołek" (film),"Asteriks i Goci" (komiks),czy ostatniej animacji, wspomnianej już dwukrotnie. Czasem są to znaczące nawiązania, innym razem delikatne. Np. Gaj druidów, który poznaliśmy podczas lektury "Asteriks i Goci", albo ten sam legion z "Osiedla Bogów", który naciera na wioskę Gallów, aby wyczerpać ich zapasy Napoju Magicznego. Zresztą ten motyw był już kilka razy w innych filmach/komiksach. Jest tego sporo i wierny fan serii, z pewnością wyłapie wszystkie smaczki, co tylko umili mu seans.

Niestety tego zabrakło już w komiksowej "adaptacji" filmu, bowiem tam nie sposób było upchnąć tego wszystkiego. czemu? Bowiem zamiast klasycznego komiksu, otrzymaliśmy... książeczkę. Taaaaa..... Co prawda już w przeszłości kilka razy wychodziły podobne "komiksy", ale nigdy nie odniosły jakiegoś specjalnego rozgłosu. Ot, zapchaj dziura dla wiernych fanów, którzy kupili ją bardziej z przyzwyczajenia i kolekcjonerskich zapędów. Sam zaliczam się zresztą do tego grona. Jedyne co wypada w tym komiksie świetnie to rysunek. Nawiązuje on bowiem do prac Uderzo, utrzymując tym samym ducha serii, na której wychowały się pokolenia.

W tym momencie na wierzch wypływa moja nerdoza, bowiem żałuję, że nowa animacja nie jest rysowana tylko komputerowa. Nie zrozumcie mnie źle - od strony techniczne "Tajemnica Magicznego Wywaru" wygląda świetnie. Dopracowane animacje postaci, dynamiczna praca kamery, świetny montaż, wypełniona postaciami oraz obiektami scenografia. To naprawdę przykuwa oko. Niemniej dla takiego starego wygi jak ja, który spędził z Asteriksem, Obeliksem i Idefiksem kawał życia, nadal nic nie pokonało animacji z "Asteriksa w Brytanii". Gdy zatem widzę komiks, pokazujący mi, jak można było narysować ten film, to moje serduszko łka żałośnie, choć z drugiej strony cieszy się, gdy widzi kolejne pokolenie wychowywane na tym wybitnym dziele.

Jeśli idzie o dialogi, to jest naprawdę na bogato. Oczywiście nie jest to film adresowany do najmłodszych, którzy nie zrozumieją połowy gagów. Od zawsze ta seria była pod nieco starszego odbiorce, dedykowana głównie młodzieży i dorosłym. Dlatego w kinie najlepiej bawili się ojcowie, którzy nieraz turlali się ze śmiechu w swoich fotelach. Scenariusz jedzie w zasadzie po każdym i nie zostawia suchej nitki na stereotypach, szczególnie tych dotyczących kobiet i relacji uczeń-mistrz. Piratom, którzy występują dość często, też się ostro dostaje, zaś główny antagonista Sulfuriks jest po prostu rewelacyjnie napisany. Nie zawiódł też nasz rodzimy dubbing, który brzmi wręcz cudownie.

Zatem jeśli jeszcze nie oglądaliście "Tajemnicy Magicznego Wywaru" to idźcie do kina. Komiks traktuję jako reklamową broszurkę, słowem - jest zbędny. Owszem, ładnie wygląda, ale na tym jego rola się kończy. Animacja natomiast jest po prostu cudowna. Ja bawiłem się na niej przednie, wielokrotnie wybuchając na sali śmiechem. Mi to wystarczy jako dowód, że autorzy tego filmu odrobili solidnie pracę domową. Na pewno nabędę go sobie na DVD, gdy już się pojawi, i będę do niego często wracał. Na pewno częściej niż do "Dwunastu prac Asteriksa", a to już jest naprawdę ogromny wyczyn.

Film- NIE książka!
Czytając trudno sobie wyobrazić postacie, jak w naszych głowach tak się utarły te na płaskim ekranie. Kino tu trochę zabiera wg mnie magię czytania. ALE ALE ALE sam cykl jest świetny !
Główni bohaterowie Asteriks, Obeliks, Panoramiks i piesek Idefiks są niezastąpieni.
Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru- ten epizod doskonale zekranizowano.! POLECAM

Film- NIE książka!

2028

Asteriks i Obeliks to galijscy wojownicy, których zna praktycznie każdy. Ich osada, jako jedyna oparła się wojskom Cezara, a tym samym spędzała sen z powiek rzeczonego. Ich sekret tkwił w magicznym napoju, który dawał niespożyte siły a tym samym czynił praktycznie niezwyciężonym. Ci bohaterowie to oczywiście zasługa Goscinnego i Uderzo, którzy stworzyli bohaterów. Na kanwie ich przygód powstały filmy animowane i kinowe. W połowie styczna na ekrany polskich kin wszedł film animowany „Tajemnica magicznego wywaru”. A ja właśnie przeczytałem można by rzec adaptację tegoż filmu na potrzeby książki – komiksu. A o czym opowiada owa książka?

Na stronie wydawnictwa możemy przeczytać, że:

Album na podstawie filmu animowanego o tym samym tytule, którego polska premiera w kinach już w styczniu 2019 roku. Przed nami zupełnie nowe przygody nieugiętych Galów tym razem w formie opowiadania. Druid Panoramiks ma poważny kłopot i szybko musi podjąć konkretne działania. Sam jednak może sobie nie poradzić. Ale bez obaw! Asteriks i Obeliks na pewno nie zostawią go w potrzebie. Jak zwykle nie zabraknie wielu zabawnych sytuacji, niespodziewanych przeszkód, bijatyk oraz oczywiście… magicznego wywaru! Zachęcam do lektury.

Oczywiście nie jest to dzieło naszych twórców. Goscinny i Uderzo tak jakby patronują temu dziełu. A sama opowiastka pełna jest humoru, zwrotów akcji i feerii barw. Nasi ulubieni bohaterowie w zupełnie nowej odsłonie. Wreszcie dowiemy się dlaczego ten magiczny wywar jest taki niezwykły. Nie jest to typowy komiks – oczywiście. Jednak w niczym to nie przeszkadza. Polecam małym i dużym. Film i ten album się uzupełniają.

Panoramiks pragnie odejść...

Kultowy Asteriks i Obeliks powracają! Tym razem powrót ten zawdzięczamy kinowemu hitowi, niniejsza pozycja to bowiem ilustrowany album streszczający de facto treść filmu. I jak zawsze - będzie się działo!

Osią fabularną jest powzięta przez Panoramiksa decyzja o tym, ażeby przejść na swoistą emeryturę. Problem jednak w tym, że bez niego niemożliwe będzie przygotowywanie magicznego wywaru, trzeba zatem znaleźć kogoś, komu można tajemniczą recepturę powierzyć. A nie może być to byle kto...

W książeczce nie zabraknie ani Rzymian, ani humoru, ani dzików, ani zabawnych perypetii uwielbianych przez wszystkich komiksowych postaci :) Pojawi się też rywal samego Panoramiksa jeszcze z czasów nauki w szkole druidów, jego intencje będą jednak niekoniecznie dobre. Rzymianie także zapragną poznać magiczną recepturę, ich intencje są jednak oczywiste :)

Kolejna odsłona lubianych bohaterów po prostu cieszy :) Szkoda troszeczkę, że to album filmowy, a nie komiks, jednak w niczym nie umniejsza to treści i oprawy graficznej, o które zadbali odpowiednio Olivier Gay i Fabrice Tarrin.

Dziękuję Egmont Polska za egzemplarz recenzencki :)

Panoramiks pragnie odejść...

"Czy warto sięgnąć po tę pozycję? Moim zdaniem tak. Rzadko kiedy bowiem bohater drugoplanowy dostaje szansę zagrania głównej roli, a tym razem taka nadarzyła się Panoramiksowi. Przekonajcie się zatem, jak poradził on sobie w nowej odsłonie 🙂 Poza tym album ten stanowić będzie po prostu ciekawy akcent w kolekcji każdego miłośnika przygód Asterixa i Obelixa – zarówno tego młodszego jak i starszego."

Więcej na moim blogu, zapraszam :)

Do przeczytania książki skłoniła mnie koleżanka i świetne rysunki F. Tarrina, które odzwierciedlają postaci filmowe. Opowieść napisana jest prostym językiem i adresowana do młodszych czytelników.

Historia rozpoczyna się 50 lat p.n.e., gdy Rzymianie zaatakowali kraj Gallów. Tylko jedna wioska dzięki magicznemu wywarowi warzonemu przez Panoramiksa nie poddaje się najeźdźcy. Niestety druid nieszczęśliwie spada z drzewa i łamie sobie nogę. Postanawia więc znaleźć sobie następcę. Wraz z przyjaciółmi wyrusza na poszukiwania młodego druida, któremu przekaże tajemnicę wywaru. Nie obywa się bez komplikacji. Jego rywal Sulfuriks za wszelką cenę chce zdobyć przepis na wywar, pragną go również Rzymianie, którzy napadają na wioskę Gallów. Od nieszczęścia ratuje wioskę Pektynka, warząc magiczny wywar. Dochodzi do ostatecznego boju, w którym Sulfuriks zostaje wykopany na morze (zatapia przy okazji statek piratów). Rzymianie odchodzą z kwitkiem, a urocza Pektynka nie potrafi zapomnieć tego, czego się nauczyła.

Tekstu nie jest dużo, ale czcionka jest dość mała. Większość każdej strony zajmują dopracowane i bardzo zabawne rysunki.

NASTĘPCA PANORAMIKSA

Kiedy w zapowiedziach Egmontu na styczeń zobaczyłem nowy album z Asteriksem, naprawdę się ucieszyłem. Potem jednak przeczytałem, że to nie nowy komiks, a album oparty na filmie, coś na kształt „Dwunastu prac Asteriksa”, i mój entuzjazm osłabł. Nie, żeby wspomniany poprzednik był dziełem złym, wręcz przeciwnie. Rzecz w tym, że miałem nadzieję na opowieść graficzną, a nie ilustrowaną historię streszczającą scenariusz kinowego obrazu. Wyzbywając się jednak tego typu uprzedzeń muszę powiedzieć, że to kolejny dobry album i nawet jeśli nie dorównuje największym dokonaniom serii, to nadal świetna rozrywka dla dużych i małych i każdy fan dzielnych Galów powinien go poznać.

Co by było, gdyby wioska Galów została pozbawiona dostępu do magicznego wywaru, który zapewnia im niezwykłą siłę pozwalającą oprzeć się najazdom sił Rzymian? Tego chyba nikt z nich nie chce sobie wyobrażać. Kiedy więc Panoramiks, mag potrafiący warzyć specyfik, zostaje ranny po upadku z drzewa, zaczynają się poszukiwania osoby godnej przejąć jego sekret. Ale zło nie śpi i zamierza wykorzystać nadążającą się okazję…

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2019/01/asteriks-tajemnica-magicznego-wywaru.html

NASTĘPCA PANORAMIKSA

Bardzo fajny komiks

Bardzo fajny komiks

• Komiksy
  • Komiks
  • Asteriks

Dodaj cytat z książki Tajemnica magicznego wywaru

Video

Video