Bóg, Horror, Ojczyzna

horror
Phantom Books Horror
2018-12-01
2018-12-01
horror noir kryminał śledztwo agenci przygoda

Do 1/3 książki miałem mieszane uczucia i szczerze mówiąc wiało trochę żenadą. Ale o dziwo z czasem zaczęło być lepiej a końcówka naprawdę mi się podobała.

Niby ciekawe uniwersum, ale mam wrażenie że zupełnie nie wykorzystano jego potencjału.

Alternatywna rzeczywistoaść w przyszłosci. Świat po kolejnej wojnie uległ podziałom. Na gruzach Uni Europejskiej urosło ultrakatolickie państwo że stolicą w Watykanie. W Polsce rzadzi kościół i będący ponad prawem funkcjonariusze jego służb. Najgorszą opinią wsród społecznosci cieszą się kościelne służby specjalne, w skrócie KSS. To jednostka odpowiedzialna za rozpracowywanie i likwidowanie satanistów, hedonistów i wszelkiego rodzaju innowierców. Tu największy postrach budzi pochodzący z USA agent Thorston zwany Stonką. Wraz ze swym wspólnikiem Maksem Klimkiewiczem stają w obliczu rozmaitych przestępstw i dylematów. Od poszukiwań seryjnego mordercy, po tropienie wampirów. Szybko okazuje się, że w swiętym państwie, pod przykrywką rozmodlenia i miłosierdzia panoszy się nieopisane zło, a ci co ścierają się z nim na pierwszej linii frontu nie mają w sobie nic z aniołów.
"Bóg, horror ojczyzna" to mix fantastyki z horrorem. Raczej zabawny niz straszny. I chyba bardziej by mnie ta książka do siebie przekonała gdyby autor zdecydował się na taką własnie koncepcję. Bo im robiło się poważniej tym szybciej gubiłam wątki. Jednak skłamałabym pisząc że to zła książka. Wprost przeciwnie. A nadanie bohaterom nazwisk innych autorów polskiej grozy ( Paweł Mateja i Mariusz "Orzeł" Wojteczek) to wybieg absolutnie doskonały. Nie mogłam dię nie uśmiechnąć. Jesli więc szukacie do słuchania czegoś nie całkiem ciężkiego lecz jednak z dreszczykiem to audiobook dla Was. Polecam!

To moja pierwsza styczność z BHO. Łukasz Radecki, który pisze wspaniałe horrory wziął się za wizję Polski opanowaną przez Kościół za kilkadziesiąt lat. Wyszło mu to całkiem sprawnie.

Historia zatoczyła koło. Moja przygoda z tą serią rozpoczęła się wraz z książką - BHO "Złego początki". To tam pierwszy raz poznałem agentów Stonkę i Maksa, którzy od pierwszych stron wzbudzili moją sympatię. Potem ukazała się druga część - BHO "Wszystko spłonie", ale to nadal nie było zwieńczeniem losu poznanych mi bohaterów. Mimo to, nastała cisza, wyczekiwanie, które trwało cztery lata... W końcu jest, kompletne wydanie, zarówno pierwszych części jak i tej najnowszej - BHO "Oko cyklonu: Robak i kret", wszystko razem, w nowej, genialnej szacie graficznej jako "Bóg, Horror, Ojczyzna".

Polska po trzeciej wojnie światowej odrodziła się na nowo. Ład i porządek w miejskich metropoliach ustanowiony został przez władze kościelne. To Kościół stanowi prawo, to on za pomocą Katolickich Służb Specjalnych rozwiązuje wszelkie problemy. Najlepiej po cichu i bez świadków.

James Stonka Thorson i Maksymilian Klimkiewicz to agenci KSS, pierwszy okryty złą sławą, drugi nowicjusz o utajnionych aktach i nieznanej przeszłości. Oboje rzucani do rozwiązywania kryminalnych spraw z większym lub mniejszym skutkiem. Jedno jest pewne, robią to z charakterystyczną dla nich gracją i rozmachem.

"Bóg, Horror, Ojczyzna" to połączenie fantastyki, horroru oraz kryminału. Czy to się może udać ? Zdecydowanie tak, w tym przypadku trzyma się wszystko solidnie i mimo, że fabuła została umieszczona w dalekiej przyszłości, dobrze się w niej zanurzyć już teraz. Różnorodność przedstawionego świata, ras, nacji miło połechta podniebienie fana tych gatunków.

Znałem już wcześniej dwie trzecie tego wydania, jednak zniknąłem na nowo, a czytając miałem przed oczami największe filmowe hity z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych oglądane po latach na VHS-ie. To sentymentalna podróż, a jednocześnie zatrważająca.

Wydawnictwo Phantom Books Horror ne zwalnia tempa i leci z kolejnymi pozycjami niczym karabin maszynowy.
Kolejna książka z kolekcji biblioteczki okolicy strachu jest wznowieniem kilku ciężko dostępnych opowiadań z uniwersum "Bóg,horror ojczyzna",dodatkowo autor pokusił się o dodanie do zbioru opowiadania "robak i kret.Oko cyklonu".
Całość książki rozgrywa się w przyszłości,historie rozgrywają się w świecie w którym po wybuchu kolejnej wojny władze przejął ultrakatolicki rząd,jak wiadomo nie mogło się to skończyć dobrze.W efekcie każdy jest kontrolowany,istnieje przymus spowiedzi oraz szereg nakazów.
Spoiwem łączącym całość książki są dwaj bohaterowie-Maks oraz Stonka należący do katolickich służb specjalnych,w swoich zadaniach spotykają się z róznymi dziwnymi sprawami gdzie szara brutalna rzeczywistość miesza się z elementem nadprzyrodzonym.
Musze przyznać ze świetnie się bawiłem czytając powyższy zbiór opowiadań."Bóg,horror,ojczyzna" rozgrywa się co prawda w przyszłości ale bohaterowie(co sam przyznał autor)to postacie żywcem wyjęte z dawnych amerykańskich filmów detektywistycznych.
Z swojej strony gorąco zachęcam do lektury.

Całość książki rozgrywa się w...

• Horror
  • Kupione-2021