The Sigmund Freud Files - Episode 03 Injury

Okładka książki The Sigmund Freud Files - Episode 03 Injury Heiko Martens
Okładka książki The Sigmund Freud Files - Episode 03 Injury
Heiko Martens Wydawnictwo: Lübbe Seria: The Sigmund Freud Files kryminał, sensacja, thriller
The Sigmund Freud Files
Lübbe
2015-10-15
2015-10-15

To trzecia opowieść z serii "Sigmund Freud Files". Jak poprzednie części serii mamy do czynienia ze świetnym słuchowiskiem.

Tematem przewodnim tej części jest wojna, przemoc, zjawisko które byśmy dzisiaj pewnie nazwali "syndrom stresu pourazowego" oraz instynkt zabijania.

Głównymi bohaterami opowiadania oczywiście są sam Sigmund Freud oraz jego córka Anna. Zaprzyjaźniony policjant policji wiedeńskiej prosi ich o pomoc w dość trudnym przypadku. Na wieżę kościelną wszedł jakiś szaleniec i z broni strzela do przechodniów. Na razie nikt nie został ranny, ale sytuacja jest dość napięta i szef wiedeńskiej policji chce zlikwidować szaleńca. Zaprzyjaźniony policjant rodziny Freudów wierzy w bezprzemocowe rozwiązanie problemu i dlatego zwraca się o pomoc do Sigmund i jego córki.

Ów szaleńcem który z wieży kościelnej strzela do ludzi okazuje się być weteran wojenny węgierskiego pochodzenia. Freud wdrapuje się na wieże kościelną, co dla niego nie jest proste biorąc pod uwagę jego nałóg palenia. Córce natomiast udaje dotrzeć się do żony nieszczęsnego weterana. Czy uda się Freudowi i jego córce rozwiązać ten przypadek i zapobiec katastrofie oraz ocalić nieszczęsnego weterana wojennego? Co motywowało weterana do takiego desperackiego aktu? Dlaczego zdecydował się strzelać do przypadkowych niewinnych ludzi?

Przesłuchałem dwie wersje językowe tego słuchowiska, angielską i niemiecką. Niemiecka wersja o tyle jest ciekawa, iż zawiera komentarz. Można z niego dowiedzieć się sporo o podejściu Freuda do wojny oraz o jego teoriach dotyczących zabijania oraz przyczyn wojny.

Freud osobiście był dotknięty przez wydarzenia wojenne pierwszej wojny światowej. Jego synowie zostali zaciągnięci do armii. Freud nie mógł przeboleć tego oraz nie potrafił zrozumieć dlaczego ludzie się zabijają oraz prowadzą wojny. Tym bardziej nie było to zrozumiałe dla Freuda, gdyż za akt zabijania na wojnie człowiek stworzył cały system związany z nagradzaniem żołnierzy orderami. Jedna z teorii Freuda mówi iż człowiek zabija gdyż sam boi się własnej śmierci i aby uśmierzyć strach przed własną śmiercią sięga po broń aby zbić drugiego człowieka.

Kolejną teorią psychoanalityczną Freuda odnośnie dlaczego ludzie wyrządzają sobie krzywdę oraz dlaczego zabijają, jest mechanizm obronny związany z poczuciem krzywdy. Ludzie którzy są zdolni zabijać lub wyrządzać krzywdę innym, sami przeżyli kiedyś wielką krzywdę, mieli trudne dzieciństwo i często doświadczali przemocy lub nawet byli wykorzystywani seksualnie. Mechanizm obronny powoduje odwrócenie roli gdzie człowiek z ofiary staje się sprawcą.

Bardzo dobra seria. Na pewno będę słuchał kolejne odcinki.

Dodaj cytat z książki The Sigmund Freud Files - Episode 03 Injury