Frère d'âme

Éditions du Seuil
2018-08-16
2018-08-16
francuski

Chociaż książka opowiada o trudnych kwestiach takich jak śmierć, utrata bliskich i wojna, to jednak czytałem ją dość beznamiętnie. Być może wynika to z faktu, że nie odczuwam bezsensu konfliktu tak bardzo jak w mojej ocenie powinno się to odczuwać. Tragedię, której doświadczył Alfa (senegalski ochotnik w armii francuskiej podczas I Wojny Światowej) w całości rozumiemy dopiero pod koniec książki, gdy poznajemy przedwojenne losy dwóch „więcejniżbraci”. Ponieważ jednak Mademba (jego przyjaciel z dzieciństwa) ginie już na początku to jest jedynie kolejnym z wielu milionów, które straciły życie w trakcie Wielkiej Wojny. Brzmi to dość bezwzględnie, ale porównując tę książkę z tym co działo się naprawdę to jest to jedynie kolejna taka historia. Zabrakło zaangażowania emocjonalnego z mojej strony właśnie dlatego, że nie zdążyłem poznać Mademby przed jego śmiercią.

Pierwsze kilkadziesiąt stron opisuje to co działo się na froncie, a dokładnie to co dzieje się z Alfą (narratorem) i w jego głowie po tym jak utracił „więcejniżbrata”. W zabijaniu „Niebieskookich” szuka on odkupienia za śmierć Mademby, choć gdy nie powoduje nim chęć zemsty, szuka winy w samym sobie. Wydaje się, że nie ma dla niego znaczenia czy umrze; chce zabić jak najwięcej ludzi podobnych do żołnierza, który zabił Madembę. Zaczyna zabijać w sposób nieludzki i to co początkowo imponowało jego towarzyszom broni zaczyna ich przerażać.

Po tym jak Alfa robi się niewygodnym członkiem oddziału, zesłany zostaje „w nagrodę” na tyły, do wojskowego szpitala, gdzie znajduje się pod opieką. Tam ma czas na wspomnienia, a wspomina swoje dzieciństwo, relacje z Madembą i to co działo się w Senegalu. Moim zdaniem zbyt szybko przenieśliśmy się do miejsca relatywnie bezpiecznego z frontu, który dopiero zaczynał sprawiać wrażenie piekła na Ziemi. Zawiedziony, znowu beznamiętnie podążałem za myślami Alfy, które skupiały się wokół rodziny, Mademby i relacji z kobietami. Wszystko to dzieje się już w innej przestrzeni, a śmierć Mademby wydaje się wtedy jedynie powodem do otwarcia niewielkiego worka z myślami Alfy (te często się powtarzają nie tylko tematycznie, ale również w postaci innych słów opisujących to samo). Swoją drogą, sam bohater również postrzegał śmierć „więcejniżbrata” podobnie, a przynajmniej jako moment, w którym otworzył oczy.

Moim zdaniem powieść Diopa nie należy do tych, które trzeba przeczytać, ani nawet do tych, które przeczytać się powinno. W rzeczywistości jest książką krótką, która niedostatecznie głęboko porusza którekolwiek z podjętych zagadnień, a jeśli chodzi jej przede wszystkim o to co przeżywa Alfa to jest to napisane w sposób niewystarczająco poruszający, tudzież zmuszający do własnych przemyśleń. Dodam jednak, że książka zdobyła nagrodę Goncourtów, wersję licealną (Prix Goncourt des lycéens) w 2018 roku.

Dodaj cytat z książki Frère d'âme