rozwińzwiń

Frère d'âme

Okładka książki Frère d'âme David Diop
Okładka książki Frère d'âme
David Diop Wydawnictwo: Éditions du Seuil literatura piękna
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Éditions du Seuil
Data wydania:
2018-08-16
Data 1. wydania:
2018-08-16
Język:
francuski
Średnia ocen

4,0 4,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
43
5

Na półkach:

Chociaż książka opowiada o trudnych kwestiach takich jak śmierć, utrata bliskich i wojna, to jednak czytałem ją dość beznamiętnie. Być może wynika to z faktu, że nie odczuwam bezsensu konfliktu tak bardzo jak w mojej ocenie powinno się to odczuwać. Tragedię, której doświadczył Alfa (senegalski ochotnik w armii francuskiej podczas I Wojny Światowej) w całości rozumiemy dopiero pod koniec książki, gdy poznajemy przedwojenne losy dwóch „więcejniżbraci”. Ponieważ jednak Mademba (jego przyjaciel z dzieciństwa) ginie już na początku to jest jedynie kolejnym z wielu milionów, które straciły życie w trakcie Wielkiej Wojny. Brzmi to dość bezwzględnie, ale porównując tę książkę z tym co działo się naprawdę to jest to jedynie kolejna taka historia. Zabrakło zaangażowania emocjonalnego z mojej strony właśnie dlatego, że nie zdążyłem poznać Mademby przed jego śmiercią.

Pierwsze kilkadziesiąt stron opisuje to co działo się na froncie, a dokładnie to co dzieje się z Alfą (narratorem) i w jego głowie po tym jak utracił „więcejniżbrata”. W zabijaniu „Niebieskookich” szuka on odkupienia za śmierć Mademby, choć gdy nie powoduje nim chęć zemsty, szuka winy w samym sobie. Wydaje się, że nie ma dla niego znaczenia czy umrze; chce zabić jak najwięcej ludzi podobnych do żołnierza, który zabił Madembę. Zaczyna zabijać w sposób nieludzki i to co początkowo imponowało jego towarzyszom broni zaczyna ich przerażać.

Po tym jak Alfa robi się niewygodnym członkiem oddziału, zesłany zostaje „w nagrodę” na tyły, do wojskowego szpitala, gdzie znajduje się pod opieką. Tam ma czas na wspomnienia, a wspomina swoje dzieciństwo, relacje z Madembą i to co działo się w Senegalu. Moim zdaniem zbyt szybko przenieśliśmy się do miejsca relatywnie bezpiecznego z frontu, który dopiero zaczynał sprawiać wrażenie piekła na Ziemi. Zawiedziony, znowu beznamiętnie podążałem za myślami Alfy, które skupiały się wokół rodziny, Mademby i relacji z kobietami. Wszystko to dzieje się już w innej przestrzeni, a śmierć Mademby wydaje się wtedy jedynie powodem do otwarcia niewielkiego worka z myślami Alfy (te często się powtarzają nie tylko tematycznie, ale również w postaci innych słów opisujących to samo). Swoją drogą, sam bohater również postrzegał śmierć „więcejniżbrata” podobnie, a przynajmniej jako moment, w którym otworzył oczy.

Moim zdaniem powieść Diopa nie należy do tych, które trzeba przeczytać, ani nawet do tych, które przeczytać się powinno. W rzeczywistości jest książką krótką, która niedostatecznie głęboko porusza którekolwiek z podjętych zagadnień, a jeśli chodzi jej przede wszystkim o to co przeżywa Alfa to jest to napisane w sposób niewystarczająco poruszający, tudzież zmuszający do własnych przemyśleń. Dodam jednak, że książka zdobyła nagrodę Goncourtów, wersję licealną (Prix Goncourt des lycéens) w 2018 roku.

Chociaż książka opowiada o trudnych kwestiach takich jak śmierć, utrata bliskich i wojna, to jednak czytałem ją dość beznamiętnie. Być może wynika to z faktu, że nie odczuwam bezsensu konfliktu tak bardzo jak w mojej ocenie powinno się to odczuwać. Tragedię, której doświadczył Alfa (senegalski ochotnik w armii francuskiej podczas I Wojny Światowej) w całości rozumiemy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2
  • Chcę przeczytać
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Frère d'âme


Podobne książki

Przeczytaj także