Adeptka

Okładka książki Adeptka Rachel E. Carter
Nominacja w plebiscycie 2019
Okładka książki Adeptka
Rachel E. Carter Wydawnictwo: Uroboros Cykl: Czarny Mag (tom 2) fantasy, science fiction
Czarny Mag (tom 2)
Apprentice
Uroboros
2019-01-30
2019-01-30
2015-12-15
Emilia Skowrońska
Inne

Nie tylko początki bywają trudne...

W tej części mamy kolejne przygody Ryiah. Dość szyba akcją, zaskakujące zwroty akcji, miłość i nienawiść. Tak przebiegają kolejne cztery lata edukacji w szkole magii.

Przyjemny kawałek prostego fantasy. Nisekomplikowana, czyta sie szybko, nie ma za wielu rozbudowanych opisów, natomiast wartkiej akcji w niej nie brakuje. Świetna jak trzeba zabić trochę czasu

Tak sami denna jak 1 część. Te wieczne rozterki, dlaczego to robie ? Co wtedy zrobię, nie umiem o nim przestać myśleć, mój obecny jest taki kochany, ale go nie kocham, a może go kocham. Nic poza tym nie ma, fabula jest gdzieś tam w tle, a nawet to określenie to za dużo. Jak ktoś chce pseudo romansidło to może być.

Jak dla mnie fajna książka na złapanie oddechu. Lekka.

Jak dla mnie fajna książka na złapanie oddechu. Lekka.

Rewelacyjna książka z nienachalnym romansem w tle.
Wątki akcji przeplatają się z romantycznymi w stopniu pozwalającym na wczucie się w odczucia bohaterów i ich relacje.
Koniec jest bardzo satysfakcjonujący.

Rewelacyjna książka z nienachalnym romansem w tle.
Koniec jest bardzo satysfakcjonujący.

Muszę przyznać, że mam mieszane uczucia. Książka napisana przyzwoicie, opisy walk i pojedynków nawet nieźle się czyta.
Niemniej kreacja głównej bohaterki, w moim doczuciu, pogorszyła się względem poprzedniej części. Odniosłem wrażenie, że jej rozwój stanął w miejscu, albo znacząco spowolnił, co negatywne odbija się z odbiorem całości.
Jak w tomie pierwszym magia gra drugie skrzypce, tym razem jednak położono duży nacisk na wątek miłosny, który, moim zdaniem oczywiście, prezentuje się słabo. MAŁY SPOILER - końcowy zwrot akcji z tym związany stanowi miłą odmianę po wielu stronach naiwnych, wręcz dziecięcych rozważań bohaterki, niemniej nie ratuje to całości.
Fabuła także, mimo rozwleczeniu całości na kilka lat w akademii, bardzo się ciągnie, nie zaskakując specjalnie (poza kilkoma wyjątkowymi sytuacjami).
Ciężko było mi polubić bohaterów. I w gdzieś w połowie lektury, jak trafiałem na kolejne "oblanie się rumieńcem" bohaterki, czułem, że i ja zamieniam kolor, ale raczej z irytacji niż podekscytowania. Jak poprzednio, odnoszę wrażenie, że to pozycja raczej do nastolatków, skupiająca się na rozterkach i miłostkach młodych magów w nie do końca idealnym świecie.

Jak w tomie pierwszym magia gra...

Dalsze losy uczniów szkoły magi tym razem już jako adeptów. Akcja powieści toczy się, aż do momentu gdy uczniowie dostają swoje upragnione szaty magów.
Plusem tej serii są opisy walki. Uczniowie muszą stawić czoła kolejnym symulowanym bitwą przeciwko innym rokom. Jednak na horyzoncie zaczyna pojawiać się widmo wojny z sąsiednim krajem.
Wątek miłosny? U Alexa i Elli stabilnie. W życiu Ryiah jedna wielka burza. Ciąg dalszy skomplikowanego trójkąta Ian - Ryiah - Darren.
Zakończenie to jedno wielkie bum. Świetne i zaskakujące.

Wątek miłosny? U Alexa i Elli...

To jest rozrywka jaką lubię. Szkoła, wątek from haters to lovers, magia. Bardzo wciągająca i angażująca książka. Nie mogę doczekać się czytania kolejnych części. Polecam.

Kontynuacja przygód Ryi, choć w tym wypadku jest kontynuacja nauki. Przygód jako takich nie ma. Niemniej jednak, dobrze, wręcz za dobrze mi się to czytało. Jest to uspokojająca rozrywka, niezależnie od wieku. Powinno się do tego podejść z przymróżeniem oka, nie ma tu nic górnolotnego. Oczywiście jest tu kwestia samodoskonalenia, udowodnienia innym i sobie, że "dam radę", na przekór wszystkim i wszystkiemu. Potrzebowałam takiego odpoczynku, który mi ta seria ofiaruje. Automatycznie zaczęłam kolejną część, a to nie przy każdej serii się zdarza.

Ry została adeptką. Co nie znaczy, że jest łatwiej - nieustanna krytyka ze strony nauczycieli leci szerokim strumieniem. Nie poddaje się, bo ma jasny cel przed sobą.

W tej części zostaje dosłownie upchnięte 4 lata nauki w szkole. Chwyt dosyć ryzykowny, ale udany. Fabuła nie skupia się głównie wokół samej nauki tak jak w pierwszym tomie, ale na pozorowanych bitwach, które są genialnie opisane.

Następuje przełom w relacji Ry i Darrena. On wprowadził w życie świetny plan - wychodzi z niego strateg. Ella i Alex także nie próżnują i przechodzą na kolejny etap znajomości. Wątki miłosne są bardziej podkreślone, co uznaję jako zaletę.

Mamy dużo akcji, dobrze opisane walki, magia, pogłębienie relacji między bohaterami. Czego chcieć więcej?

Od razu sięgam po kolejny tom tej mało docenianej serii!