Marzycielki

Wydawnictwo Literackie
2019-02-27
2019-02-27
Łukasz Małecki
dorastanie dziewczynka literatura angielska ojciec poszukiwanie własnej tożsamości rodzeństwo rodzina siostra śmierć matki wyobraźnia
Inne

Bajka o stracie, tajemnicy i buncie przeciw niesprawiedliwości

Piękne wydanie.Baśń dla małych i dużych.

Piękne wydanie.Baśń dla małych i dużych.

To baśń dla młodszych i starszych miłośniczek gatunku. To baśń nie tylko o marzeniach, ale i sile wyobraźni. Najstarsza Frida i jej jedenaście sióstr po śmierci matki nie godzą się na utratę wolności. Sprytem zdobywają to, co zostało im odebrane. Czytając, sama przeniosłam się nie tyle do ciemnych komnat, co do barwnego świata w podziemiach królestwa Kalii. Można samemu poczuć się oczekiwanym gościem...

Ilustracje cudowne !!! Piękna baśń o 12 siostrach. Każda z nich jest uzdolniona w jakiejś dziedzinie, ale kiedy ich matka umiera życie nie jest już takie samo. Ojciec zamyka je w komnacie bo boi się, że im też się coś przydarzy. Najstarsza córka Frida ma predyspozycje, żeby zostać następczynią tronu. Niestety ojciec jej nie słucha co może doprowadzić królestwo do ruiny. Co odkryją siostry za obrazem matki? Koniecznie musicie przeczytać.

O dwunastu siostrach sprytnych,bardzo odważnych,niezależnych i fajnych to historia ciepła,urokliwa.
Zauroczyła mnie powieść obyczajowa,ciekawie napisana.
Baśniową opowieść,a przyjemnie się mi czytało.
Cudna,niezwykła książka.

Zauroczyła mnie powieść obyczajowa,ciekawie napisana.
Baśniową opowieść,a przyjemnie się mi czytało.
Cudna,niezwykła książka.

A tymczasem chciałabym przedstawić Wam świetną książkę zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.
Mnie zachwyciła i skradła serce. Od dzisiaj będziemy czytać z córka. Zobaczymy czy jej się spodoba.

Historia o miłości, o przyjaźni, o oddaniu. Siostrzana miłość ponad wszystko. Do tego odrobina magii i mamy cudowną książkę. No dobra, magii było mnóstwo 😍

Książka z przesłaniem, na pewno do przemyślenia i zapamiętania.

Po śmierci matki, 12 sióstr zostaje półsierotami. Ojciec, król, starając się je chronić odbiera im wszystko. Przede wszystkim wolność. Są zamykane w komnacie, chronione, żeby nie stała im się krzywda.
Zaczynają marzyć i spełniać swoje marzenia. Potajemnie dostają się do świata magii, w którym spędzają każdą noc. Do czasu, aż król nie zechce poznać prawdy.

Przeczytana w jedni popołudnie. To jest właśnie ta książka do której na pewno wrócę. ❤❤❤

Książka z przesłaniem,...

Nie wiem, jak Wy ale ja czasem lubię przenieść się w świat dziecięcej beztroski i sięgam po baśnie. Tym razem jednak nie była to klasyka, ale współczesna wersja jednej z moich ulubionych bajek braci Grimm – Stańcowanych pantofelków. Tak jak u Grimmów, tak i u Burton, opowieść dotyczy dwunastu córek pewnego króla. W tym przypadku to król, który pogrążony w smutku po śmierci swej małżonki Laurelii, postanawia otoczyć swe latorośle wyjątkowo troskliwą opieką, zamykając je w zasadzie na trzy spusty w mrocznej komnacie. Choć więc dziewczynki same cierpią po śmierci matki, dodatkowo znosić muszą zaborczość ojca i jego bezwzględne rządy, które pozbawiły je wszelkich uciech. A że pannice wyjątkowo zdolne były, gdyż każda kryła w sobie unikalne talenty (od zamiłowań do sztuki, przez astronomię, ogrodnictwo, aż po biegłe rachowanie),utrata matki oraz dostępu do umiłowanych rozrywek wyjątkowo boleśnie odcisnęło na dziewczętach swe piętno. Jak wiadomo jednak co dwie głowy to nie jedna, a jak jest ich dwanaście, to pomysł na wyjście z impasu faktycznie musiał się znaleźć. Pomysłowość dziewcząt sprawiła, że znalazły one furtkę ku wolności. Czy jednak owa wolność zostanie im na zawsze dana? Jaką cenę będą musiały za nią zapłacić?
Warto przekonać się samemu tym bardziej, że baśń napisana jest przepięknym językiem, ale i z humorem. I jak to w baśni pod płaszczykiem prostej opowiastki dla dzieci można znaleźć głębiej ukryte prawdy uniwersalne, które pozwolą na metaforyczne odebranie jej baśni również przez dorosłych. Można tu bowiem doszukać się doniosłych współcześnie odwołań dotyczących walki o prawa kobiet, konieczności równego ich traktowania, niesprawiedliwości wynikającej z dyskryminacji. Dla starszych baśń ta zawierać będzie zatem drugie dno, a dla młodszych stanowić będzie niezwykłą okazję dla rozwinięcia wyobraźni, gdyż Autorka maluje słowem cudowną opowieść. Dla spragnionych uzupełnienia tekstu również elementem wizualnym spieszę donieść, że książka jest również przepięknie ilustrowana. Polecam zatem małym i dużym.

Piękna opowieść dla młodych dziewcząt i nie tylko. O tym, że warto marzyć i nie ulegać nierozsądnym rozkazom!

Zdarzają się często bajki adresowane i do dużych, i do małych, „Marzycielki” to moim zdaniem bajka głównie dla dzieci, za to dla dzieci naszych czasów, piękna i nowoczesna. Jest pałac, są księżniczki, ale wyemancypowane i dążące do niezależności. Gdy przychodzą gorsze czasy, królewskie córy biorą sprawy w swoje ręce i udowadniają sobie i czytelnikom, że warto marzyć, być kreatywnym i stawiać czoła przeciwnościom losu, by żyć długo i szczęśliwie. Niekoniecznie u boku księcia, który wykazałby się męstwem, by wżenić się w królewską rodzinę i zdobyć połowę królestwa.
Słówko o ilustracjach. Piękne są, niezaprzeczalnie, dla mnie jako osoby dorosłej. Mam wątpliwości, czy tak samo spodobają się adresatkom „Marzycielek”, czyli małym księżniczkom.
Bohaterki książki zaczęły życie po nowemu, to znaczy od początku. I tak przez przypadek znalazłam pozycję pasującą jak ulał do Wyzwania Czytelniczego LC na styczeń: motyw początku.

Bajka dla dzieci.

Bajka dla dzieci.

"W rezultacie wszystkie dziewczęta w Kalii były takie same, a ludzie sprawujący nad nimi pieczę miażdżyli ich nadzieje i marzenia niczym wielką kulę mchu. Wszystko jedno, jak dobrze dana dziewczyna grała na trąbce, jak piękne słoneczniki potrafiła wyhodować, jak poruszające wiersze pisała i jak trudne równania kwadratowe rozwiązywała - nie miało to żadnego znaczenia. Najlepsze, na co mogła liczyć, to ślub z zamożnym mężczyzną, który nie był nudziarzem i umiał czerpać radość z życia. Na dobrą sprawę owa dziewczyna sama mogłaby być trąbką czy słonecznikiem, tak niewiele znaczyły jej uczucia."

Tytuł napisany przez autorkę, czytanej przeze mnie "Muzy".
Czy poradziła sobie równie dobrze, pisząc dla młodszych czytelników? Zdecydowanie tak, a nawet bardziej, bo "Marzycielki" są historią, która według mnie trafi również do tych starszych odbiorców, nawet do takich którzy twierdzą, że są na to "za starzy" ;)
To opowieść o dwunastu księżniczkach, którym po śmierci swojej matki, zostaje odebrana nie tylko kochająca matka, ale również możliwość rozwijania swoich pasji.
To opowieść o siostrzanej miłości, sile kobiet, ich sprytowi, odwadze, wytrwałości.
To piękna historia, dla każdej z nas. Dla naszych córek, matek, dla nas samy.
Dla każdej z nas będzie równie ważna i wartościowa 💜

• Ebooki

Video