Gra Geralda

Tomasz Wyżyński
powieść strach trup gra

więcej Więcej

Dobre, ach ten King.

Pomysł ciekawy ale napisanie książki gdzie główna postać przez cały czas jest przykuta do łóżka to wciąż nie lada wyzwanie.

Jest to moja w sumie druga książka Stephena Kinga i niestety źle mi się ją czytało i strasznie czas się wydłużał. Sam pomysł książki bardzo mi się spodobał i to właśnie z tego powodu po nią sięgnęłam. Podobał mi się także pomysł z głosami, z którymi rozmawia Jessie, ale niestety większość czasu były bardzo irytujące i nierealne. Nie podobało mi się za to zachowanie/myślenie...

Pomimo, że fabuła była interesująca, miałam straszne problemy z przebrnięciem przez tę powieść. Zakończenie jak na Kinga zaskakująco dobre.

CIekawy pomysł z wielokrotną osobowością bohaterki, niemniej wątek molestowania przez ojca i przemocy seksualnej wygląda jak pójście na łatwiznę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Gra w strach.

Do tej powieści zrobiłem właśnie podejście numer dwa. Niewiele się ono - niestety! - względem odczuć po lekturze różni od podejścia numer jeden i choć Kinga uwielbiam i choć piszę te słowa z wielkim bólem serca, to jednak muszę to zrobić: "Gra Geralda" jest NAJGORSZĄ książką Stephena Kinga jaką do tej pory przeczytałem... Powieść jest mdła, nieprzekonująca,...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Po raz kolejny Stephen King potwierdza, że jest mistrzem thriller'a. Niewielu autorów jest w stanie opisać na kilkuset stronach historię kobiety "przykutej" do łóżka. Nie dość że czyta się mega dobrze, to trudno jest oderwać się od tej lektury.
Jedyny minus dla mnie to sam finał. Ale o gustach nie ma co dyskutować :)

Takie połączenie Cujo (motyw psa) + Rose Madder (wątki psychologiczne, sny) = Gra Geralda. Po przeczytaniu kilku książek Kinga - pozycja raczej niczym nie zaskoczy. Wątek dość przewidywalny. Pozycja dobra, aczkolwiek do wybitnych pozycji Kinga raczej nie należy.

Książka z pozoru prosta. Gra małżeńska kończy się nieszczęśliwym wypadkiem, męża zjada pies, żonę nawiedza upiór w nocy. Jednak kwintesencją dzieła jest psychologia. Głosy w głowie głównej bohaterki, które czasem jej pomagają, lecz również prowadzą ku obłędowi. Książka pokazuje kruchość ludzkiej psychiki w sytuacji zagrożenia, a także istnienie instynktów przetrwania....

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo ciekawa.