Vor mir der Tag und hinter mir die Nacht

2008-09-01
2008-09-01
niemiecki
9783492052078

Na książkę w formie audiobooka natrafiłem w mojej lokalnej bibliotece. Opis z okładki oraz zdjęcie na okładce przemówiły do mnie i postanowiłem wypożyczyć ją i przesłuchać. Poza tym książka nie jest zbyt obszerna i przesłuchałem ją w dwa wieczory. Ostatnio lubię krótsze pozycje.
Całość składa się z czterech opowieści, żadna z nich nie jest do końca dopowiedziana. Autor chyba dokonuje tutaj pewnego eksperymentu jeśli chodzi o formę narracyjną. Każda opowieść wpleciona jest w następną. Format narracyjny ma coś w sobie z matrioszki, jedna opowieść zanim jeszcze się kończy, przechodzi w kolejną i tak dalej. Dla kogoś kto lubi dobrze poukładane historie może to być ciężkie w odbiorze. Na koniec może też pozostać pewien niedosyt, bo całość jakby nie zostaje dopowiedziana do końca. Z drugiej strony można delektować się tą książką, jeśli odbiorca nie tylko koncentruje się na samej treści i lubi również eksperymenty pisarza nad formą. Tutaj na pewno autor wykazał się kreatywnością.
Na samym początku opowieści poznajemy młodego chłopaka, Borisa, który otwiera własny biznes, agencję skupującą niezrealizowane pomysły. Perspektywy na rozwój biznesu wydają się być dość dobre, przecież każdy z nas ma jakiś pomysł, którego nie zrealizował. Właśnie takie pomysły można w agencji Borysa sprzedać. Borys znajdzie już jakiś sposób na ich realizację.
Zaraz po otwarciu agencji niezrealizowanych pomysłów pojawia się pierwsza klientka, z którą Boris wchodzi w dłuższy dialog.
Spora część pierwszej części książki to dialog Borisa i jego pierwszej klientki. Ten dialog w zasadzie nie kończy się jeszcze, a już autor przeskakuje do kolejnej opowieści.
Postacie z tej książki wydają się mieć jedną wspólną cechę. Szukają czegoś. Znajdują się w pewnym przełomowym momencie życiowym. Tytuł książki wydaje się nawiązywać do tej wspólnych cechy każdej z postaci. Przed nami dzień a za nami noc. Tak właśnie brzmi tytuł. Mimo pewnych niejasności i niepewności życiowych jakie mają miejsce w naszym życiu, początek dnia można łączyć z początkiem czego nowego, dobrego. Ogólnie treść jest w pozytywnym tonie, trochę refleksji jest też w tej książce no i książka zachęca do zadumy. Przyjemne, krótkie czytanie – słuchanie.

Dodaj cytat z książki Vor mir der Tag und hinter mir die Nacht