Don't make me think, revisited: a common sense approach to web usability

Okładka książki Don't make me think, revisited: a common sense approach to web usability Steve Krug
Steve Krug Wydawnictwo: New Riders Publishing informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
New Riders Publishing
2013-12-24
2013-12-24
9780321965516

Układa wiedzę. Z punktu widzenia UX-owca juniora przydatna, bo trochę porządkuje, trochę nazywa , to co gdzieś tam wiemy. Natomiast nie jest jakoś wybitnie odkrywcza. Przydatna , układająca, nazywająca zjawiska i rzeczy po imieniu. Warto jeżeli masz w sprawach UX-owych jakiś chaos u podstaw, ale nie przyjmowałabym tej wiedzy jako absolutny dogmat.

Książka Kruga wydaje mi się już mocno przestarzała. Jej główne przesłanie jest wciąż aktualne, bo mówi, że trzeba projektować intuicyjne rozwiązania. Niestety napisana jest lata świetlne temu, a w UX mamy już szersze spojrzenie na aplikacje. Znacznie lepszą perspektywę uzyska się po lekturze User Friendly autorstwa Kuanga i Fabricanta.

"Nie każ mi myśleć! O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych" Steve'a Kruga to lektura, która zmieniła moje spojrzenie na projektowanie interfejsów. Krug w przystępny sposób przekazuje kluczowe zasady user experience, skupiając się na prostocie i intuicyjności. Książka nie tylko kładzie nacisk na zrozumienie psychologii użytkownika, ale również oferuje praktyczne wskazówki, jak poprawić nawigację i usprawnić interakcje. Jego zasada "Niech to działa!" stała się moim mottem podczas projektowania stron. Dzięki tej lekturze zrozumiałem, jak istotne jest eliminowanie zbędnych myśli użytkownika podczas korzystania z witryny. To obowiązkowa pozycja dla każdego projektanta i dewelopera, pragnącego stworzyć strony internetowe, które nie tylko spełniają oczekiwania, ale także sprawiają, że użytkownik czuje się komfortowo i zrozumiale w świecie online.

Książka się już dezaktualizuje. Przy kolejnym wydaniu są pewnie próby jej reanimowanie. Zasady które są tam opisane, są już oczywiste. Dobra dla początkujących.

Dla każdego chcącego zająć się UX/Web designem pozycja obowiązkowa. Ostatni rozdział może i i jest trochę przestarzały, głównie przez przykłady, natomiast pryncypia są takie same.

Książka trochę trąci myszką, dla kogoś wychowanego w towarzystwie technologii wiele z podjętych zagadnień jest oczywista i zrozumiała bez tłumaczenia. Styl autora, który próbuje być zabawny nie dodaje. Jest kilka wartościowych kwestii, ale gdyby skupić się na konkrecie książka mogłaby mieć połowę objętości. Tego iż odniosła taki sukces na rynku dopatruje się w braku realnej konkurencji w czasach jej pierwszego wydania.

Bardzo fajna i napisana prostym językiem książka dla młodych projektantów. Pozycja może nawet obowiązkowa dla każdego, kto chce zając się projektowaniem stron internetowych. Nieskomplikowana, sympatyczna i służąca za poradnik, do którego zawsze można wrócić i w łatwy sposób znaleźć odpowiedź.

Jest to niejako wstępniaczek do tematu UX designu. Pozycja bardziej skierowana do programistów (zaryzykowałbym stwierdzenie, że bardziej do tych backendowych niż frontendowych) niż do osób mających doświadczenie z UX.

Od premiery minęło już 9 lat, co w świecie IT jest całą epoką - mimo wszystko książka jest nader aktualna w większości opisywanych przypadków i rady są na tyle uniwersalne, że nieprędko stracą na ważności. Oczywiście przydałoby się wydanie czwarte ze zmienionymi lub zaktualizowanymi rozdziałami dotyczącymi urządzeń mobilnych, sposobów testowania oraz accessibility ale jak się nie ma co się lubi...

Na plus polskie tłumaczenie - i to chyba pierwszy raz w stosunku do książki technicznej. Nie ma tu błędów, literówek, tłumacz zachowuje poczucie humoru oryginału, nie ma słowotwórstwa by na siłę zmieniać utarte słowa.

Jestem zaskoczona, że książka zbiera tak wysokie opinie. Jak dla mnie jest ona już na ten moment przestarzała, a do tego pełna oczywistości. Być może to przez to, że pracuję "w internetach" już ładnych kilka lat. Szukałam inspirującego materiału przy okazji pracy nad nową szatą graficzną produktu. Przeczytałam początek, znudziłam się, dokartkowałam do końca i odkładam bez większych przemyśleń.

Bardzo przydatna pozycja która pozwala uporządkować wiedzę i zdobyć wiele inspiracji oraz rekomendacji kolejnych lektur. Dobry wstęp do UX design…. Jak pisze sam autor zacytuje z tej książki „ „Nie daj się nabrać. Książka, taka jak ta, jest w dużej mierze dziełem jednej osoby. Nie ma drugiego człowieka, który spędziłby tyle czasu co ja nad myśleniem o niej, zastanawianiem się, ciągłym zmienianiem każdego zdania tam i z powrotem.

Za to na okładce wydrukowane jest moje nazwisko, podczas gdy każdy zaangażowany w proces edytorski książki dostaje mniej niż nic. Jeśli nawet spędziłbym nad nią milion lat, nigdy byś jej nie czytał, gdyby nie była ona dziełem talentu, zdolności, poparcia, uprzejmości, cierpliwości, hojności i wyrozumiałości wielu ludzi.”

Fragment z książki
Nie każ mi myśleć! O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych
Steve Krug
Ten materiał może być chroniony prawem autorskim.”

• Design
  • Biznes

Steve Krug Nie każ mi myśleć! O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych. Wydanie III Zobacz więcej