Saga rodu Forsyte'ów. Tom 3

Okładka książki Saga rodu Forsyte'ów. Tom 3 John Galsworthy
Okładka książki Saga rodu Forsyte'ów. Tom 3
John Galsworthy Wydawnictwo: Hachette Polska Cykl: Saga rodu Forsyte'ów (tom 3) Seria: Najsłynniejsze powieści dla kobiet literatura piękna
Saga rodu Forsyte'ów (tom 3)
Najsłynniejsze powieści dla kobiet
The Forsyte Saga. The Awakening. To Let
Hachette Polska
2006-01-01
2006-01-01
Józef Birkenmajer

Co tu się dużo rozpisywać- ta trylogia to po prostu majstersztyk, tak powinno się pisać książki.
Historia poplątanych relacji rodzinnych zamożnej mieszczańskiej rodziny Forythe'ów dosłownie mnie pochłonęła.
Pisarz postawił wysoką poprzeczkę współczesnym autorom, starającym się stworzyć namiastkę wiktoriańskich powieści.
Trudno określić, który tom zrobił na mnie największe wrażenie, traktuję je wszystkie jako jednolitą całość.
Dla niektórych mankamentem może być powolna akcja. Ale jak nie lubię wlokących się w żółwim tempie opowieści, tak tu biorę to z ,,dobrodziejstwem inwentarza", jednak pióro noblisty wynagradza wszystko.

Trudno określić, który tom zrobił na mnie największe...

Wspaniała powieść , słucham kolejnego tomu

Wspaniała powieść , słucham kolejnego tomu

"Każde pokolenie ma własny czas
Każde pokolenie chce zmienić świat
Każde pokolenie odejdzie w cień".

"Każde pokolenie ma własny czas
Każde pokolenie chce zmienić świat
Każde pokolenie odejdzie w cień".

Doskonałe zwieńczenie całości. Chapeau bas.

Doskonałe zwieńczenie całości. Chapeau bas.

Ostatni tom, który podsumowuje losy starego pokolenia i otwiera drogę najmłodszym. Może się człowiekowi wydawać, że w życiu osiągnął czy też posiadł wszystko, co możliwe, a na starość odkryje, że poza jego zasięgiem pozostało piękno i miłość...

No tak, trzeci tom połknęłam błyskawicznie

No tak, trzeci tom połknęłam błyskawicznie

Najlepsza część z trylogii. Wyśmienita konfrontacja starego, odchodzącego świata z nowym. Pęknie opisanie przemijania. Świetne zestawienie ze sobą przeciwności.

Zrozumiałe, że skoro spodobał mi się tom 1 to chciałam więcej. Saga, powieść - rzeka, rozpisana na bez mała stulecie i wciąga. A naszych Nocy i Dni mimo prób nigdy nie doczytałam do końca. A teoretycznie podobne podobne...

"Saga Rodu Forsyte'ów" Johna Galsworthy'ego - 10/10
Od sceny, w której niemłodzi już bracia sprzeczają się o to, których z nich jest bardziej schorowany po scenę, w której młody Jon przyjmuje na siebie brzemię swego Rodu - majstersztyk.

"Saga Rodu Forsyte'ów" Johna Galsworthy'ego - 10/10

Przeczytane kiedyś. Absolutnie genialny portret mieszczaństwa angielskiego w XX w. Wielka miłość, skomplikowane układy rodzinne. Podwójna moralność. Fantastyczna.

• Nobliści
  • Literatura angielska